کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک:

آمریکا دولت دکتر روحانی را فرصتی برای ضربه زدن به منافع ایران ارزیابی می کند/ برجام ۱ به دهان آمریکایی ها مزه کرده است/ گشایش را نه تنها سیف بلکه خود رئیس جمهور نیز نمی بیند

کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک گفت: آقای رئیس جمهور می پرسند آیا نمی بینید برجام چه گشایش هایی باز کرده است که پاسخ این است که رئیس بانک مرکزی هم چنین گشایشی را نمی بیند.

دکتر محمدحسن قدیری‌ابیانه؛ کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با بیان اینکه رئیس جمهور می خواهد توقع مردم را از برجام پایین بیاورد، اظهار کرد: قرار بود همه مشکلات با برجام حل شود اما الان می گویند اگر برجام حاصل نمی شد یک بشکه نفت هم نمی توانستیم بفروشیم.
وی افزود: آب خوردن مردم و دستاوردهایی که می گفتند قرار است برجام به بار آورد را به جایی رسانده اند که می گویند توقف در نقطه ای که قبل از برجام بوده ایم خود یک امتیاز است زیرا اگر نفت نمی فروختیم و تحریم ها ادامه می یافت، اوضاع بدتر می شد.
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا ادامه داد: این سخنان در حالی است که اوباما و کری به صراحت تاکید کرده اند که اگر مذاکرات با ایران انجام نمی شد و به توافقی دست نمی یافتند، تحریم ها خود به خود فرو می پاشید زیرا کشور ها حاضر نبودند بیش از این از بابت تحریم ایران ضربه بخورند.
قدیری‌ابیانه خاطر نشان کرد: آقای رئیس جمهور می پرسند آیا نمی بینید برجام چه گشایش هایی باز کرده است که پاسخ این است که رئیس بانک مرکزی هم چنین گشایشی را نمی بیند.
وی تصریح کرد: هیأت هایی که از خارج به ایران آمده اند نیز به دنبال کسب بازار ایران بوده نه سرمایه گذاری در تولید نیازهای کشور.
کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک با بیان اینکه آمریکا حتی حاضر به عمل به تعهدات مکتوب خویش که ۱+۵ آن را امضا کرده اند نیست، بیان کرد: تعهداتی که آمریکا از دولت دکتر روحانی گرفته بسیار بیشتر از امتیازاتی است که نسبت به ایران متعهد شده و با این وجود حاضر به عمل کردن نیست.
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا ادامه داد: با این وجود پاسخ سوال دکتر روحانی این است که نه تنها رئیس بانک مرکزی چنین گشایشی را نمی بیند بلکه خود رئیس جمهور نیز این گشایش را نمی بیند هرچند در این رابطه ادعایی غیر از آن را مطرح می کند.
قدیری ابیانه گفت: در روی کاغذ گشایش های صورت گرفته اما عملا مانع تحقق آن شده است ولی آنچه روی کاغذ تعهد شده بسیار کمتر از آن چیزی است که دولت ادعا می کرد.
وی تأکید کرد: اهداف انتخاباتی برای سال ۹۶ یکی از دلایل عمده وارونه جلوه دادن حقایق توسط دولت است.
کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک در خصوص اینکه چرا اختلاف نظرهایی در خصوص برجام در بین مسئولان از جمله صالحی و سیف با نوبخت و دکتر روحانی وجود دارد، خاطر نشان کرد: عاید نشدن چیزی از برجام برای ملت ایران را هم مقام معظم رهبری هشدار داده اند و هم آقایان صالحی و سیف بر آن تاکید کرده اند، و به قول آقای روحانی واقعیت ها را نباید از آمار ارائه شده استنباط کرد بلکه مردم با جیب خود آن را لمس می کنند.
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا تصریح کرد: امیدوارم رئیس جمهور اقتصاد مقاومتی را اجرا کند اما همه ی امور نشان می دهد که به آن پایبند نیست زیرا وقتی دولت حاضز نیست یارانه افراد ثروتمند را قطع کند معلوم است که به این ادعا عمل نخواهد کرد.
قدیری ابیانه ادامه داد: البته پرداخت یارانه به ثروتمندان اهداف تبلیغاتی نیز دارد، و دولت می خواهد رای آن ها را در انتخابات آینده داشته باشد یعنی به خاطر منافع جناحی منافع ملت را فدا می کند.
وی تأکید کرد: مطابق مصوبه مجلس مبلغی که از یارانه های ثروتمندان حذف می شود برای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و ایجاد اشتغال برای اقشار محروم خواهد شد اما آقای نوبخت می گویند حذف یارانه‌ی ثروتمندان دردی را دوا نمی کند که البته باید گفت، دردی از مرفهان بی درد را دوا نمی کند.
کارشناس عالی امور دفاعی استراتژیک در پاسخ به این سوال که نقشه های جدید آمریکا در برجام چیست، خاطر نشان کرد: برجام ۱ به دهان آمریکایی ها مزه کرده است و مایلند عقب نشینی ایران از مواضعش را در دیگر موضوعات دنبال کنند.
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا در پایان گفت: آمریکا دولت دکتر روحانی را فرصتی برای ضربه زدن به منافع ایران ارزیابی می کند.
انتهای پیام/۶