پزشک متخصص خراسان جنوبی:

آمریکا هیچ‌گاه دوست ملت ایران نیست/ به واکسن ایرانی افتخار می‌کنیم

هاشم‌زهی گفت:‌ به همان اندازه که به دشمنان آشکار و تحریم‌کنندگان ملّت ایران اعتماد نداریم، به توانایی دانشمندان ایرانی در تولید واکسن کرونا افتخار می‌کنیم.

مراد هاشم‌زهی جراح عمومی و قلب و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۹ در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، به تولید واکسن ایرانی اشاره کرد و گفت: هر ایرانی که کشور، دین و ارزش‌های والای اسلام مد نظرش باشد به این کار دانشمندان ما در تولید واکسن افتخار می‌کند چراکه دانشمندان ما کارهایی بالاتر از تولید واکسن را انجام داده‌اند.
وی گفت: واکسن ایرانی اکنون مراحل علمی خود را طی می‌کند، عملا کارهایی انجام می‌شود و مطالعات مقایسه‌ای بین افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند و دیگر افراد صورت می‌گیرد تا اثربخشی این واکسن خود را بهتر نشان دهد.
دشمنان دنبال گرفتن نقطه ضعف از واکسن ایرانی هستند/ به واکسن ساخت داخل افتخار می‌کنیم
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دشمنان دنبال گرفتن نقطه ضعف از واکسن ایرانی هستند، گفت: هم هدف خوب است و هم این‌که ایران، تئوری خوبی برای ساخت واکسن دارد و کارهای خوبی انجام می‌شود.
وی ضمن تأکید براین‌که ما به واکسن ساخت داخل افتخار می‌کنیم، تصریح کرد: همه پزشکان و پرستاران چشم امیدشان بعد از خداوند به همکارانشان در عرصه بهداشت و درمان است.
به کشورهای اجنبی امیدی نداریم
رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: در انقلاب اسلامی چشم امید دوختن به کارهای علمی و سازنده به دور از کارهای تبلیغاتی مهم و دلگرم کننده است تا این‌که به کشورهای اجنبی که سعادت ملت‌های دیگر خصوصا مسلمان را نمی‌خواهند امید داشته باشیم.
حتی داوطلبان واکسن از زدن واکسن متضرر نخواهند شد
هاشم‌زهی ادامه داد: واکسنی که خودمان می‌سازیم را آزمایش می‌کنیم و اگر واقعا عوارضی برای بیماران داشته باشد، اطلاع‌رسانی می‌شود؛ تدابیر لازم اتخاذ می‌شود و هیچ یک از افرادی که داوطلب می‌شوند از زدن واکسن متضرر نخواهند شد.
وی اظهار کرد: آمریکا، انگلیس و فرانسه دلسوز ملت‌های ضعیف و ملّت ایران که پرچم اسلام را در همه جا به اهتزاز درمی‌آورد و ارزش‌های اسلامی را به همه جهان معرفی می‌کند، نیستند و این کشورها سعادت و سلامت ما را نمی‌خواهند.
بدعهدهای آمریکا در برجام نمونه‌ای از بی‌اعتمادی است
نماینده اسبق مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: به آمریکا از هیچ‌جهت اعتماد نداریم؛ بدعهدی‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای و برجام انجام دادند، این بی‌اعتمادی را بیشتر می‌کند و زمانی که من به عنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی بودم این موضوعات را بارها گفتم.
هاشم‌زهی تصریح کرد: متأسفانه دولت به آمریکا اعتماد و مذاکره کرد؛ اهداف هم درست بود و کار ما صلح‌آمیز بود اما آمریکا هیچ‌وقت نیّت درستی نداشت تا یک حرف درستی بزند و مسائل خوبی مدنظر داشته باشد چراکه این کشور بیشتر اهل کلاه گذاشتن است و می‌خواهد یک طرفه برنده شود و همه دنیا را چپاول کند.
آمریکا هیچ‌گاه دوست ملت ایران نیست
وی افزود: قطعا آمریکا هیچ‌گاه دوست ملت ایران نیست و همیشه علیه ما تصمیم می‌گیرد و تحریم می‌کند و جلوی داروها را می‌گیرد.
جراح عمومی و قلب با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب در خصوص عدم‌اعتماد به آمریکا و انگلیس در واکسن، گفت: طبق فرموده امام خامنه‌ای اگر آمریکا و انگلیس واکسن داشتند برای پیشگیری از مردم خودشان استفاده می‌کردند که تلفات و ابتلای زیاد به کرونا نداشته باشند.
هیچ نیت خوبی در سخنان آمریکایی‌ها نیست
هاشم‌زهی ضمن تأکید بر این‌که مسائل آمریکا تبلیغاتی صرف است، گفت: اگر می‌گویند ما به ایران می‌خواهیم واکسن بدهیم این‌ها حرف است و واکسن آن‌ها واقعیت ندارد و هیچ نیت خوبی در حرف‌هایشان نیست.
وی تصریح کرد: با این گندکاری‌هایی که مسئولان، روسای جمهور و سردمدارن آمریکا انجام می‌دهند با تزریق واکسن به سایر کشورها تنها می‌خواهند بگویند آمریکا هنوز در چنین کارهایی صاحب‌نظر است.
صدای رسوایی آمریکا در جهان پخش شده است
جراح عمومی و قلب با بیان این‌که صدای رسوایی آمریکا در همه‌جا پخش شده است، یادآور شد: نمی‌توان با این حرف‌ها، نظر خوشبینانه ملت‌ها را با خود همراه کنند.
دولت برای تهیه واکسن کرونا صبر کند
هاشم‌زهی خاطرنشان کرد: باید وزارت بهداشت و دولت صبر کنند تا نتایج آزمایش واکسن کرونا در کشور ما و کشورهای دیگر مشخص و نظر سازمان بهداشت جهانی در این خصوص اعلام شود، آنگاه راجع به تهیه واکسن کرونا تصمیم بگیرند.
وی تأکید کرد: از کشورهایی که به صورت آشکار دشمنی می‌کنند و جلوی کمک به کشور ایران را گرفته و تحریم می‌کنند نباید واکسن گرفت.
جراح عمومی و قلب اضافه کرد: خرید واکسن از کشوری که بی‌طرف باشد، دشمنی نداشته باشد، اهداف این کشور در سال‌های متمادی برای کشور ایران ثابت شده باشد را با تایید علمی سازمان بهداشت جهانی می‌پذیریم.
ورود واکسن از کشورهای غیرمطئمن را نمی‌پذیریم
هاشم‌زهی ضمن بیان این‌که ما هیچ گاه وارد کردن واکسن از کشورهای غیرمطئمن برای آزمایش بر ملت خود را نمی‌پذیریم، افزود: خرید واکسن از برخی کشورهای دوست ایرادی ندارد اما این باید با مطالعه و آزمایش شده باشد و صدمه‌ای به مردم ایران وارد نکند.
مسئولان باید با برنامه و اطمینان در زمینه واکسن عمل کنند
وی گفت: مسئولان باید با برنامه و اطمینان در زمینه واکسن عمل کنند تا شبهه‌ای برای مردم نباشد چراکه نظراتی که دانشمندان و پزشکان ایرانی در این زمینه می‌دهند را مردم می‌پذیرند.
نماینده اسبق مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید به جوان‌ها برای ورود به عرصه عمل میدان داد، گفت: بسیاری از جوان‌ها کارهای خارق‌العاده و نوآوری کرده‌اند؛ باید از نیروی جوان و تجربه در تولید علم، واکسن و پیشرفت کشور و هر زمینه‌ای کمک گرفت.
باید محققان اثرات واکسن‌های موثر بر زنتیک را بیان کنند
هاشم‌زهی تصریح کرد: دانشمندان و متخصصانی که در زمینه ژنتیک، پیتومیولوژی، بیولوژیک و آزمایشگاه تخصص دارند باید اثرات واکسن‌هایی که بر ژنتیک تاثیر می‌گذارند را بیان کنند.
وی تاکید کرد: جهش‌های ژنتیکی باید مدنظر محققین باشد به طوری که جهش‌هایی که در ویروس‌ها مانند ویروس کرونای انگلیسی ایجاد می‌شود را در نظر بگیرند و متناسب با این جهش‌ها واکسن بسازند.
وی با بیان این‌که تزریق واکسن از نوعی که بیشتر ایپیدیمی ایجاد کرده است ممکن است تنها راهکار باشد، گفت: قطعا این مهم در برنامه‌های هر مرکز تحقیقاتی است و منحصر به کرونایی که در ایران شایع شده است نیست؛ شاید لازم باشد کارهایی انجام شود تا بتوانیم با این واکسن‌ها جهش‌ ویروس‌ها را نیز مهار کرد.
انتهای پیام/۵/ ۲۲/ ۴