نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی:

آموزش بدون پرورش باعث تربیت افرادی می شود که دنیا را نا امن کرده است/ با همت و تلاش دانشجویان انقلابی به آرمان های جمهوری اسلامی ایران خواهیم رسید

آیت الله عبادی با اشاره اینکه آموزش به تنهایی نباید مد نظر قرار گیرد، گفت: چراکه در جهان افرادی که باعث نا امن شدن و خونریزی در زمین شده اند افراد بی سواد نیستند و آموزش بالایی دارند.

به گزارش خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی امروز (۱۶ آذر) در دیدار با جمعی رئیس و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بیرجند به مناسبت روز دانشجو که بدلیل شرایط پروتکل های بهداشتی به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، گفت: مهمترین سرمایه هستی که انسان است به دست آموزش و پرورش سپرده شده است.
آیت الله عبادی با بیان اینکه معلمی شغلی است که با بقیه مشاغل تفاوت اساسی دارد، گفت: معلم فردی است که نسل های آینده را علاوه بر آموزش، پرورش نیز بدهد.
وی با اشاره به اینکه در مورد معلم دو دیدگاه وجود دارد، افزود: برخی افراد معلمی را شغلی می بینند و به عنوان کسب و کار به آن نگاه می اندازند، همانند کسی که کاری انجام می دهد و مزدش را دریافت می کند.
امامه جمعه بیرجند در ادامه با تاکید بر اینکه این دیدگاه را نمی توان دیدگاه یک معلم دانست، یادآور شد: برخی افراد دیگر با شناخت وارد بر عرصه معلمی می‌شوند و مهمترین دغدغه آنها پرورش انسان است.
آیت الله عبادی با بیان اینکه همواره آموزش به تنهایی نباید مد نظر آموزش و پرورش باشد، گفت: در جهان می بینیم تمام افرادی که باعث نا امن شدن زمین و کشتار و خونریزی شده اند افراد بی سواد نیستند، بلکه افرادی هستند که از نظر آموزش در بالاترین سطوح قرار دارند، به نحوی که بمب هایی از قبیل بمب هیدروژنی و اتمی می سازند که باعث از بین رفتن تمام موجودات شده اند.
نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه آموزشی که باعث از بین رفتن و نابودی شود نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه سبب ناامنی در جهان می گردد، گفت: معلم صحیح معلمی است که ابتدا انسانیت را در فردی پرورش داده و سپس به آن فرد آموزش دهد، آن زمان تمام این آموزش مفید و برای جامعه بشری هدایت است.
به گفته وی معلم در جمهوری اسلامی ایران باید به سوی این آرمان حرکت کند و ابتدا پرورش را در اولویت قرار دهد.
آیت الله عبادی با اشاره به اینکه برای پرورش هر موجودی ابتدا باید آن موجود را شناخت، بیان کرد: غربی ها انسان را موجودی ناشناخته می دانند، لذا آنها راه درستی برای پرورش یک موجود ناشناخته ندارند، اما خدایی که انسان را خلق کرده، انسان را می شناسند، لذا بهترین پرورش آن است که خداوند در قرآن و دینش آورده است.
وی با تاکید بر اینکه برای در اختیار قرار دادن علم به انسان ابتدا باید او را درست پرورش داد، گفت: وقتی در ابتدا فردی به پرورش کامل برسد و سپس علم را فراگیرد، شخصی می شود همانند شهید دکتر مصطفی چمران که علمش به نفع مردم است.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به حدیثی از امام صادق (علیه السلام) که می فرمایند اَلْعُبودِیَّةُ جَوْهَرَةٌ کنْهُهَا الرُّبوبِیَّةُ[۱] « عبوديّت گوهرى است كه باطن آن ربوبيّت است»؛ اظهار کرد: در اینجا منظور از ربوبیت همان پرورش است؛ ربوبیت که نتیجه عبودیت است.
آیت الله عبادی با بیان اینکه در روایت داریم انسان باید امورات خود را به بخش های مختلف تقسیم کند، گفت: برخی تصور می کنند منظور از عبادت یعنی همان زمانی که برای نماز گذاشته می‌شود، در حالی که این گونه نیست.
وی با اشاره به آیه وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ[۲]؛ گفت: خداوند به عبادت انسان نیاز ندارد، بلکه این انسان است که به عبادت خدا نیازمند است تا پرورش یابد و این پرورش در گرو عبادت است؛ بعد ازآن که انسان خود ساخته در مقام ربوبیت قرار بگیرد، دیگر کارش، خواب و خوراکش عبادت است.
نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه آرمان انقلاب اسلامی ایران از آرمان‌های پیامبران و اسلام گرفته شده است، افزود: زمانی که این آرمان عملی شود تمام زمین از نور اللهی سرشار خواهد شد، ما شرط آن این است که انسان پرورش پیدا کند و به جایی برگردد که حقیقت دین اوست.
آیت الله عبادی با تاکید بر اینکه معلمی تداوم راه انبیاء است، گفت: هیچ عبادتی بالاتر و هیچ کاری ارزشمندتر از معلمی نیست.
وی با بیان اینکه در طول تاریخ اکثر افرادی که در دنیا برجسته شدند به نحوی تحت تاثیر معلم خوب قرار داشتند، گفت: همین طور افرادی که در دنیا باعث ایجاد رنج و عذاب شده اند نیز تحت تاثیر افراد آموزش دهنده خود بودهاند.
نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی در پایان خاطر نشان کرد: هنوز با آرمان‌های جمهوری اسلامی خیلی فاصله داریم با همت و تلاش دانشجویان بدان خواهیم رسید.
لازم بذکراست در ابتدای این دیدار، رئیس دانشگاه و نمایندگان تشکل های بسیج دانشجویی و انجمن صنفی این دانشگاه به نمایندگی از دانشجومعلمان به ارائه نظرات، مطالبات و دغدغه های دانشجویی پرداختند.
انتهای پیام/۱۴۳

[۱] [مصباح الشريعة : ۵۳۶٫]
[۲] سوره مبارکه ذاریات آیه ۵۶