سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی:

آموزش و پرورش باید دانش بنیان باشد/ رسیدن به عدالت آموزشی با تقویت دانشگاه فرهنگیان

مهدی زاده گفت: برای رسیدن به عدالت آموزشی باید دانشگاه فرهنگیان تقویت شود. تا زمانیکه برای رفع کمبود معلم به جذب سرباز معلم اکتفا کنیم و وابسته به پادگانها باشیم نمیتوانیم عدالت آموزشی را در جامعه برقرار کنیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ایرج مهدی‌زاده سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست علمی و تخصصی با موضوع انقلاب اسلامی و نقش آن در پیشرفت علمی کشور که توسط موسسه رهپویان خاوران برگزار شد، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) گفتند: ” ایران را باید مدرسه کنیم”. این سخن نشان از اهمیت رهبر کبیر انقلاب به سواد است.
وی با بیان اینکه نهضت سواد آموزی عقبه طولانی دارد، افزود: در حال حاضر جمعیت بیسواد کشور کمتر از ۱۱ درصد است و این درصد مربوط به گروه سنی بالای ۴۰ سال است.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی بیان کرد: انقلاب اسلامی توانسته است در حوزه سواد آموزی و عدالت آموزشی گامهای زیادی بردارد و فاصله ها را کاهش دهد.
مهدی زاده عنوان کرد: برای رسیدن به عدالت آموزشی باید دانشگاه فرهنگیان تقویت شود. تا زمانیکه برای رفع کمبود معلم به جذب سرباز معلم اکتفا کنیم و وابسته به پادگانها باشیم نمیتوانیم عدالت آموزشی را در جامعه برقرار کنیم.
وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند کار پرورش معلم بر عهده دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی است.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی به سند تحول بنیادین اشاره کرد و گفت: به موازات سند تحول بنیادین سایر زیرساختهای لازم و مرتبط آماده نشده است.
مهدی زاده اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بارها بحث آموزش و پرورش و تغییر بنیادین در آن مطرح شده است.
وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران توانست یک سند تحول بنیادین برای آموزش و پرورش تعریف کرد و اجرایی کردن آن به عهده معلمان است.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در کشور به امر سواد آموزی توجه شده، افزود: همچنین بحث عدالت آموزشی در کشور در حال اجرا شدن است.
مهدی زاده بیان کرد: خاطرنشان کرد: در دوره متوسطه پوشش تحصیلی در خراسان جنوبی ۹۸ درصد است. و اگر پوشش تحصیلی از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ را مقایسه کنیم شاهد پیشرفت های بسیار خوبی هستیم.
وی عنوان کرد: درست است که در برخی از زمینه ها نقص و مشکل داریم اما نمیتوانیم چشم خود را بر پیشرفت های علمی ببندیم.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی در مورد اینکه در برخی از زمینه ها به نتیجه مطلوب نرسیده ایم، گفت: گاهی اوقات شاهد این هستیم که در نظام تعلیم و تربیت خوب عمل نکرده ایم.
مهدی زاده بیان کرد: آموزش و پرورش و مدرسه باید دانش بنیان و متخصص محور باشد.
وی به خام فروشی محصولات کشاورزی و معدنی در خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این نیز به دلیل عدم دانش بنیان بودن در برخی از زمینه ها است.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی بیان کرد: زیر بنای تمام علوم ما باید علوم اسلامی وجود داشته باشد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴