«آیتی» برای ادعای خود سند رو کرد/ لزوم ورود نهادهای نظارتی

نامزد دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان با اشاره به سند ادعاهای خود، گفت: این سند هم‌اکنون در فضای مجازی و کانال شخصی بنده قرار دارد و دارای طبقه‌بندی نیز نمی‌باشد.

به گزارش خاورستان، شامگاه پنجشنبه ۲۲ آذرماه جاری و با گذشت حدود پنج روز از پایان ثبت‌نام داوطلبین نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، «حمید آیتی» داوطلب نامزدی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان که در نتایج نهایی این انتخابات پس از «محمدرضا مجیدی» جایگاه سوم را از آن خود کرده بود، در مطلبی در کانال تلگرامی خود با تشریح دلیل عدم کاندیداتوری خود در این دوره از انتخابات مدعی تخلف انتخاباتی یکی از رقبای خود در انتخابات مذکور شد که سرنوشت این رقابت را به گونه‌ای دیگر رقم زده است.
وی در این مطلب آورده است:
درود بر همشهریان گرانقدرم
کاش برخی از کاندیداهای حوزه بیرجند نیز در انتخابات دوره پیشین، اخلاق‌مدارانه چنین استعلامی می‌کردند و یا دستکم به پاسخ استعلام ما از مراجع قانونی که تصریحاً به دلیل نقض ماده ۲۹، ثبت‌نام آن کاندیدا را غیرقانونی اعلام نمود، احترام می‌گذاشتند.
عدم استعفا به‌واسطه عدم رعایت ماده ۲۹، امری شکلی بود و به لحاظ حقوقی باید ستاد انتخابات وزارت کشور و به‌تبع آن ستاد انتخابات استان از ادامه فعالیت انتخاباتی آن کاندیدا ممانعت به عمل می‌آورد لیکن متأسفانه برخلاف انتظار، وزارت کشور آقای رحمانی فضلی، این خلاف قانون مسلم را به شورای نگهبان (که متولی بررسی صلاحیت‌های سیاسی کاندیداهاست و نه نقص‌های شکلی ثبت‌نام) ارجاع داد! مسئله‌ای که اگر در زمان مناسب به شیوه قانونی با آن مواجهه می‌شد چه‌بسا سرنوشت انتخابات بیرجند به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد!
اینجانب در این دوره عمدتاً در اعتراض به همان تضییع حق آشکار، در انتخابات حوزه موطن عزیزم شرکت نکردم.
صدور بیانیه کاندیدای منصرف قاین را فرصتی یافتم تا به این بهانه در پاسخ پرسش‌های متعدد همشهریان گرانقدرم در خصوص دلیل عدم ثبت‌نام، دفن حقی تاریخی را یادآوری نمایم.
ستاد انتخابات شهرستان بیرجند شفاف‌سازی کند
اما این ادعای «آیتی» به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و محافل سیاسی استان منتشر شده و افکار عمومی را متوجه ستاد انتخابات شهرستان بیرجند ساخت تا با شفاف‌سازی در مورد این مسئله از حقیقت ماجرا آگاه شوند و در صورت صحت در انتخابات پیش رو از وقوع مجدد این اتفاق جلوگیری کنند.
«ناصری» تکذیب کرد
در پی این ادعا «علی ناصری» فرماندار و رئیس ستاد انتخابات شهرستان بیرجند که در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز عهده‌دار این مسؤولیت بود در واکنش به ادعای آیتی در دومین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی خراسان‌جنوبی (بیشتر بخوانید) عنوان داشت: این مسئله در همان چهارسال قبل مورد رسیدگی قرار گرفته و مشکل خاصی نداشته و مطرح کردن آن اکنون وجاهت ندارد.
آیتی: فرماندار در مقامی نیست که این موضوع را رد کند
در همین راستا حمید آیتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند اظهار داشت: فرماندار بیرجند در مقامی نیست که این موضوع را رد کند چراکه مقامات و جایگاه‌های بالاتر هستند و این مسئله را در آن زمان تایید کرده‌اند.
وی شایعه نامزدی خود در انتخابات را تکذیب کرد و گفت: اصلاح‌طلبان بیرجند چهره شاخصی برای حمایت ندارند.
سند ادعا موجود است
نامزد دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان با اشاره به سند ادعاهای خود، عنوان داشت: این سند هم‌اکنون در فضای مجازی و کانال شخصی بنده قرار دارد و دارای طبقه‌بندی نیز نمی‌باشد.
آیتی با بیان اینکه امیدواریم شاهد انتخاباتی سالم، آرام و با حضور حداکثری مردم باشیم، اضافه کرد: بنده در این دوره عمدتاً در اعتراض به همان تضییع حق آشکار در انتخابات این حوزه شرکت نکردم.
لزوم ورود نهادهای نظارتی
اسناد منتشرشده از سوی «حمید آیتی» در کانال تلگرامی وی در صورت صحت، سندی بر مدعای وی مبنی بر تخلف هیأت اجرایی انتخابات خراسان‌جنوبی در نادیده گرفتن «ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» و تأیید کاندیدای متخلف از این قانون می‌باشد که نگرانی‌ها در مورد وقوع مجدد این اتفاق را در آستانه تأیید داوطلبین تصدی کرسی سبز بهارستان از حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان توسط هیأت اجرایی انتخابات بیشتر کرده و لزوم ورود نهادهای نظارتی به این تخلف آشکار و شفاف‌سازی در مورد آن را می‌طلبد.
انتهای پیام/۴/ ۶۶/
منبع: فارس