داروساز بیرجندی در گفت‌وگو با خاورستان مطرح کرد

آینده امیدبخش تولید مواد اولیه دارو در ایران/ قیمت برخی داروها افزایش داشته است

خزاعی گفت: خوشبختانه چندین کارخانه داروسازی و تولید مواد اولیه در کشور فعال است که منجر به تولید اشکال جدید دارویی و روش‌های جدید تولید دارو مانند نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی شد که آینده امیدبخشی برای ایران در زمینه تولید دارو خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، روز داروساز در ایران برابر با پنجم شهریورماه و مصادف با زادروز محمدزکریای‌رازی است. این روز همچنین مقارن با بزرگداشت این دانشمند ایرانی نیز است.
از مهمترین کشفیات این طبیب، شیمی‌دان و فیلسوف بزرگ، الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) است. وی در دوران جوانی به زرگری و کیمیاگری می‌پرداخت که در اثر کار زیاد با مواد شیمیایی از ناحیه چشم آسیب دید؛ به همین دلیل به پزشکی روی آورد.
از آن‌جا که این دانشمند ایرانی اغلب کتاب‌های خود را به زبان عربی نوشته است، میان غربی ها به جالینوس عرب، شهرت می یابد. نوشته‌های رازی را تا ۲۷۱ کتاب، مقاله و رساله برشمرده اند، که از میان آنها ۵۶ جلد کتاب تنها در زمینه‌های مختلف طب است. ابن‌سینا، رازی را در طب بسیار عالی می دانست و در تالیف کتاب قانون از «حاوی» رازی استفاده برده است.
رازی از جمله پزشکانی است که از نظریات وی در طب امروزی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال وی درمورد سنگ های کلیه و مثانه، کتاب هایی نوشته است و حتی در صورت عدم مداوا جراحی را لازم دانسته است.
در کتاب «منافع الاغذیه و مضارها» رازی به اهمیت تغذیه در درمان بیماری‌ها بسیار تاکید داشته و در مورد ورزش و تاثیر آن بر هضم و گوارش غذاها اشاره کرده است.
محمد بن زکریای رازی در سال ۲۵۱ قمری در ری متولد شد و در سال ۳۱۳ قمری دار فانی را وداع گفت.
به مناسبت روز داروساز، سراغ مرضیه خزاعی داروساز بیرجندی رفتیم. خزاعی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: من متولد ۱۳۷۰ و فارغ‌التحصیل دکترای داروسازی از دانشگاه زابل هستم. با توجه به علاقه زیادم از دوران نوجوانی به بحث درمان بیماران و علم پزشکی یکی از اهداف من در آزمون سراسری قبولی در یکی از رشته های پزشکی و داروسازی بود که خوشبختانه با کمک پروردگار متعال و پشتیبانی خانواده عزیزم و تلاش توانستم به هدفم برسم.
وی افزود: از سال ۹۵ به عنوان مسئول فنی داروخانه مشغول خدمت رسانی به مردم شهر بیرجند هستم.
این دکتر داروساز در خصوص این رشته در بیرجند بیان کرد: تاکنون دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پذیرش و جذب دانشجو در رشته داروسازی نداشته است اما امسال دانشکده داروسازی بیرجند جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری خواهد داشت. رشته داروسازی یکی از سه رشته پرطرفدار تجربی است و طول دوره تحصیل برای مقطع دکترای عمومی بین پنج ونیم تا شش سال است.
خزاعی ادامه داد: کارخانه تولید دارو در خراسان جنوبی وجود ندارد اما شرکت های پخش دارویی زیادی در حال انجام وظیفه و توزیع دارو در استان هستند.
وی اظهار کرد: کسی که قصد دارد در رشته داروسازی تحصیل کند، باید خود را برای کنار آمدن با دنیایی از دروس حفظی آماده کند. یک داروساز باید اسامی زیادی از داروها، اثر هر یک و ساختارهای داروها را در ذهن داشته باشد. دانش آموزان در کنکور، بیشتر تمرکز شان باید روی دروس زیست شناسی، زمین شناسی و شیمی باشد.
این دکتر داروساز در خصوص بازار کار این رشته گفت: حیطه شغلی رشته داروسازی از تنوع زیادی برخوردار است. یک داروساز می تواند در صنايع‌ داروسازی و کارخانه‌های آرايشی ـ بهداشتی مشغول به کار شود یا در بخش های تحقیقاتی می‌تواند با مطالعه پيرامونی در خصوص الگوی مصرف داروها، به افزايش سطح آگاهی عمومی و بهینه‌سازی مصارف دارویی كمک کند. در کارخانه‌های داروسازی عهده‌دار وظایفی مانند بررسی کیفیت داروها و نظارت بر اجرای فعالیت‌های آزمایشگاهی و ساخت داروها در واحدهای تولیدی دارو هستند.
خزاعی ادامه داد: در داروخانه، داروساز به عنوان مسئول فنی بر اجرای امور نسخه پيچی و راهنمایی مراجعین نظارت دارد. همچنین داروساز به عنوان مشاور دارویی پزشکان، پرستاران و بیماران آن‌ها را در انتخاب و مصرف صحيح داروها راهنمایی می‌کند.
وی در خصوص درآمد این رشته بیان کرد: داروسازی رشته پردرآمدی نیست و صرفا باید به این رشته علاقه‌مند بود.
داروساز بیرجندی تصریح کرد: بسیاری از افراد به افزایش شدید قیمت داروها اعتراض دارند و در کنار آن بسیاری از داروهای حیاتی مانند پلاویکس که داروی مورد نیاز بیماران قلب و عروقی و دپاکین داروی مصرفی بیماران صرع است در بازار کمیاب و قیمتشان سه برابر شده است.
خزاعی در خصوص دارویی برای درمان کرونا گفت: تاکنون هیچ دارویی مجوز و تاییده از سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری و درمان کرونا نتوانسته به دست بیاورد اما دو داروی فاویپیراویر و رمدسیوویر در کاهش علائم بیماران بدحال و بستری در lCU مؤثر بوده است و با تجویز پزشک متخصص در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفته است.
وی افزود: کشورهای زیادی در تلاش هستند واکسن کرونا را با سرعت قابل توجهی تولید کنند اما باید اطمینان حاصل کنیم که واکسن‌های تولیدی ایمن هستند و همین مساله زمان‌بر است. فرایند تولید واکسن نیاز به کارازمایی بالینی دارد , بنابراین تا زمان دسترسی کامل به واکسن‌های تولیدی باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را فراموش نکنیم.
این داروساز با اشاره به نگرانی های مردم در خصوص بیماری کرونا بیان کرد: اوایل نگرانی مردم برای دسترسی ماسک و ماده ضدعفونی کننده بود که خداروشکر الان به میزان کافی در دسترس است.
خزاعی از شیرینی‌های کار یک داروساز, گفت: مشاوره و ارائه خدمات در زمینه دارو به مراجعین رایگان است و تعداد زیادی از بیماران بدون پرداخت هزینه و صرف وقت می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.
وی در پایان اظهار کرد: از سختی های کار در داروخانه این است که بعضی از مراجعین با رسیدن به داروخانه کم‌صبر می‌شوند با اینکه مدتی که در داروخانه در انتظار هستند صرف پیچیدن و دستور صحیح نسخه‌هایشان می‌شود یا در صورت عدم‌تحویل داروهای غیر OTC ناراحت و عصبانی می شوند.
این دکتر داروساز در خصوص خودکفایی در تولید دارو گفت: خوشبختانه چندین کارخانه داروسازی و تولید مواد اولیه در کشور فعال است که منجر به تولید اشکال جدید دارویی مانند کپسول نرم, سرنگ آماده تزریق و ملکول‌های جدید مانند داروهای ضدسرطان ام ام اس و روش‌های جدید تولید دارو مانند نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی شد که آینده امیدبخشی برای ایران در زمینه تولید دارو خواهد داشت.
خزاعی با بیان این‌که مواد اولیه داروهای تولیدی در ایران وارداتی است افزود: البته متأسفانه تحریم‌های دهه اخیر و مشکلات انتقال ارز و کمبود مواد اولیه دارویی، به تدریج مشکلات کمبود داروی را افزایش داد و در اواخر این دهه به اوج خود رسید که ان‌شاءالله آینده بهتری پیش‌رو خواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مشوق فرزندش برای ورود به این رشته می‌شود؟ گفت: اگر خودش تمایل داشته باشد مشوقش خواهم بود.
انتهای پیام/۱۳۳/ ۱۴/ ۴