رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد:

ابداع درمان دارویی آپنه خواب افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران/ مجوز کارآزمایی بالینی دارو اخذ شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه ابداع درمان دارویی آپنه خواب افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی است، گفت: کارآزمایی بالینی این دارو بر روی ۴۰ بیمار انجام شد که عمده بیماران اختلال خواب آنها درمان شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،‌ سید محمد موسوی میرزایی شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اشاره به ابداع درمان دارویی آپنه خواب برای اولین بار در جهان، اظهار داشت: برای اولین بار در جهان ملکولی به‌دست آمده که درمان کننده بیماری آپنه خواب است و افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به بازتحلیل این پروژه‌ ادامه داد: بر مبنای آنچه در دنیا به دست آمده نتیجه گرفتیم که اگر بتوانیم محصولی با این ویژگی داشته باشیم کمک زیادی به بیماران دچار آپنه خواب می‌کند.

متخصص مغز و اعصاب  افزودک بعد از استفاده افشانه پیش دارویی نتایج حاصل از این بررسی علایم بیماران نشان داد که بسیاری از علایم بیماری کاهش یافته یا از بین رفته است.

وی با بیان اینکه ثبت اختراع جهانی این محصول انجام شده است، گفت: بر این اساس کارآزمایی بالینی استاندارد به روش جهانی انجام گرفت و نتایج به طرز قابل توجهی نشان داد بیماری برای اولین بار در جهان درمان شده است.

موسوی میرزایی ادامه داد: علاوه بر پرسش نامه‌های استاندارد که نشان از بهبود علایم بیماری دارد، فیلم‌های تهیه شده از بیماران هم به زودی منتشر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در تاریخ ایران تاکنون تولیدکننده هیچ دارویی برای اولین بار نبوده‌ایم، گفت: اکنون ادعا داریم پیش دارویی در بیرجند و یک استان مرزی برای اولین‌بار ساخته شده که نمونه‌ای در جهان ندارد و این یک ادعای بزرگ است.

موسوی میرزایی متذکر شد: ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت جهان به آپنه خواب مبتلا هستند و اکنون توانسته‌ایم این بیماری را درمان کنیم.

وی درباره زمان تولید انبوه این داور  توضیح داد: تولید انبوه محصول نیاز به اقدامات تخصصی داروسازی دارد که ۲ تا سه سال زمان می‌برد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به حضور بیماری که بعد از پنج سال آپنه خواب او درمان شده است، تصریح کر: ۴۰ بیمار با اختلال خواب شدید مورد آزمایش قرار گرفتند که افسردگی و اضطراب شدید داشتند اما بعد از استفاده پیش دارو حدود ۷۰ درصد افسردگی و خستگی آنها بهبود یافت و عمده بیماران اختلال خواب آنها درمان شده است.

وی خاطر نشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پرداخت هزینه ثبت اختراع جهانی همکاری داشته است و اکنون هم آمادگی داریم در هر فضا، زمان و مکانی پیش دارو را راستی آزمایی کنیم.

موسوی میرزایی با تاکید مجدد بر اینکه بعد از مجوزهای لازم پیش دارو تبدیل به دارو و سپس به تولید انبوه خواهد رسید عنوان کرد: بهترین شکل همان افشانه است که بیماران راحتر می توانند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مراحل کارآزمایی با جمعیت مورد بررسی بیشتر از برنامه های پیش رو است گفت: مهم است که این فرآورده به دست بشر برسد و یک بیماری را بتوان درمان کرد.

کشف درمان دارویی آپنه انسدادی خواب اولین بار در جهان توسط دکتر سید “محمد موسوی میرزایی” متخصص مغز و اعصاب و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با نتایج رضایت‌بخش از کارآزمایی بالینی انجام شد.

آپنه خواب (به انگلیسی: Sleep apnea) یک اختلال خواب جدی است و زمانی اتفاق می‌افتد که تنفس فرد در طول خواب قطع شود. افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده گاهی اوقات صدها بار در طول خواب شبانه، به طور مکرر تنفسشان متوقف می‌‍‌‌شود.

 

انتهای پیام/۱۰