مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی:

ابلاغ برنامه های عمومی و تخصصی با موضوع عفاف و حجاب به دستگاه های اجرایی/ پایداری خانواده ها با رعایت حجاب و عفاف

بهاری گفت: برای تحکیم بنیان خانواده و همچنین جلوگیری از آسیب هایی که بی حجابی زمینه ساز آن است، ضروری است تا مسئله حجاب و عفاف در سطح کلان رعایت شود و با امر به معروف و نهی از منکر، جامعه سالمی داشته باشیم که نتیجه آن هم پایداری و مراقبت از خانواده ها خواهد بود.

عباسعلی بهاری مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی، به مناسبت هفته عفاف و حجاب در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: یاد و خاطره حادثه مسجد گوهرشاد و شهدایی که جان خود را در اعتراض به قانون کشف حجاب پهلوی در ۲۱ تیرماه ۱۳۱۴ فدا کردند گرامی می داریم.
وی با اشاره به اینکه تکلیف عفاف و حجاب یک تکلیف مستمر و همیشگی است که هیچ گاه تعطیل پذیر نیست، افزود: در خصوص هفته حجاب و عفاف، برنامه های متعددی با شعار « کرامت بانوان، حیای مردان و خانواده پایدار» شروع می شود و در طول هفته هم ادامه خواهد داشت.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی در خصوص روزشمار هفته حجاب و عفاف هم گفت: عنوان روز شنبه ۱۹ تیرماه را «حیا و عفاف؛ نیاز همگانی مطالبه عمومی»، ‌روز یکشنبه ۲۰ تیرماه «حیا و عفت؛ هویت اسلامی، اصالت ایرانی»، روز دوشنبه ۲۱ تیر را «حیا و عفت؛ ازدواج پایدار، جامعه تمدن‌ساز»، روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه «حیا و عفت؛ قانون‌مداری و حقوق شهروندی»، روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه «حیا و عفت؛ ندای فطری، ضرورت جهانی»، روز پنجشنبه۲۴ تیرماه «حیا و عفت؛ میثاق با شهیدان» و روز جمعه ۲۵ تیرماه «حیا و عفت؛ شکوه بندگی، کرامت انسانی» نام‌گذاری شده است.
بهاری بیان کرد: به مناسبت هفته عفاف و حجاب، برای هر دستگاهی تکالیفی معین شده که ملزم به انجام آن هستند که از جمله برنامه های ابلاغ شده به همه دستگاه های اجرایی در حوزه حجاب و عفاف می توان به تبیین عمومی واقعه گوهرشاد در فضاهای عمومی مثل نماز جمعه، فضاسازی و تبلیغاتی محیطی مناسب در فضای حقیقی و مجازی،برگزاری مسابقاتفرهنگی و هنری در فضای مجازی برای کارکنان و خانواده های آنان، برگزاری نمایشگاه های مجازی کتاب و محصولات فرهنگی و مد و لباس، معرفی بانوان موفق و برجسته کشور، شناسایی و تقدیر از مشوقان و مروجان حجاب و عفاف، معرفی مد و الگوی حجاب عفیفانه،ایجاد فضای عمومی مطالبه گری از دولت و … اشاره کرد.
وی افزود: اما برای برخی از دستگاه های اجرایی و ادارات شامل سازمان صمت، اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، سازمان اوقاف و امور خیریه ، سازمان بسیج مستضعفین، دفتر امور بانوان و خانواده های استانداری، استانداری، شهرداری ها، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و … هم برنامه های اختصاصی تعیین شده که ملزم به رعایت و اجرای آن هستند.
وی یادآور شد: به طور مثال از جمله برنامه های تعیین شده برای سازمان صمت می توان به حمایت و پیگیری برگزاری نمایشگاه مجازی و عرضه محصولات عفاف و حجاب، کنترل و ساماندهی نحوه استفاده از مانکن ها در ویترین ها و مغازه ها، معرفی و تقدیر از تولیدکنندگان برتر محصولات حجاب و عفاف، تبلیغ کسب و کار تولیدکنندگان موثر در حوزه عفاف و حجاب و … اشاره کرد. همچنین برای اداره کل فرهنگ و ارشاد هم برنامه هایی مثل پیگیری و حمایت از نمایشگاه های مجازی و حقیقی فروشگاه های عفاف و حجاب، ارائه تذکر، کنترل و مراقبت وضعیت نامناسب حجاب در سالن های همایش و محیط های هنری، پیام های ترویجی در حوزه عفاف و حجاب، معرفی و تقدیر از فعالان فرهنگی و برترین های عفاف و حجاب و … تکلیف شده است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: از دستگاه ها و سازمان خواسته شده تا برنامه های ابلاغ شده به مناسبت هفته عفاف و حجاب را بر اساس توان و اعتبارات خود اجرا کنند که در پایان هفته حجاب و عفاف هم، نتیجه گزارش گیری اعلام خواهد شد.
بهاری تاکید کرد: عفاف و حجاب از مقوله هایی است که در شرع مقدس و احادیث و روایات مختلف، مورد تاکید فراوان قرار گرفته و بر این اساس نقشه راه مشخص شده و اهمیت و ضرورت این موضوع هم بر کسی پوشیده نیست.
وی افزود: برای تحکیم بنیان خانواده و همچنین جلوگیری از آسیب هایی که بی حجابی زمینه ساز آن است، ضروری است تا مسئله حجاب و عفاف در سطح کلان رعایت شود و با امر به معروف و نهی از منکر، جامعه سالمی داشته باشیم که نتیجه آن هم پایداری و مراقبت از خانواده ها خواهد بود.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: قطعا بخشی از ناهنجاری های اجتماعی بخصوص طلاق، آسیب ها و خشونت های خانگی، ریشه در حجاب نامناسب و ولنگاری ها دارد.
بهاری بیان کرد: در همین خصوص هم خودمان و هم دستگاه های اجرایی را مکلف کرده ایم که مراقبت در موضوع عفاف و حجاب، نه تنها در یک هفته، بلکه در تمام ایام سال پیگیری و رصد شود.
وی افزود: در سال گذشته هم بر اساس برنامه های ده گانه ای که به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد، خواسته شد تا موضوع عفاف و حجاب رعایت شود و در همین خصوص هم در پایان سال موضوع رصد، پایش و ارزیابی انجام شد. در هفته عفاف و حجاب هم همایشی برای تجلیل از دستگاه هایی که بیشترین فعالیت در زمینه عفاف و حجاب را داشته اند، برگزار خواهد شد.
بهاری عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع رعایت حجاب و عفاف در سطح ادارات، نه تنها در زمینه پرسنلی بلکه در حوزه مخاطبان و مراجعان دستگاه های اجرایی، سازمان ها، نهادها و تشکل های زیرمجموعه، برنامه های برای تبلیغ حجاب و عفاف و تشویق و ترغیب افراد به این سمت تدوین و نظارت هایی هم انجام شد.
انتهای پیام/۷