در بیانیه اساتید و کارکنان دانشگاه صنعتی بیرجند آمده است؛

ابلاغ حذف کدرشته‌های دانشگاه صنعتی بیرجند از دستور کار وزارت علوم خارج شود + تصاویر

اساتید و کارکنان دانشگاه صنعتی بیرجند در بیانیه‌ای اعلام کردند: انتظار این است در اسرع وقت ابلاغ حذف کدرشته‌های دانشگاه صنعتی بیرجند از دستور کار وزارت علوم خارج شود و این دانشگاه همچون گذشته در تحقق اهداف ارزشمند سند توسعه خاوران نقش‌آفرینی کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند، پس از آن‌که وزارت علوم اعتراض آنان و سایر نخبگان و نمایندگان استان خراسان جنوبی را نادیده گرفت و وعده‌اش را فراموش کرد، در ادامه اعتراضی که اسفندماه ۱۳۹۹ مقابل استانداری خراسان جنوبی داشتند، از ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ در صحن دانشگاه تحصن کردند و دست از کار کشیدند.
این افراد در بیانیه‌ای با عنوان بیانیه شماره یک اعلام کردند: انتظار این است در اسرع وقت ابلاغ حذف کدرشته‌های دانشگاه صنعتی بیرجند از دستور کار وزارت علوم خارج شود و این دانشگاه همچون گذشته در تحقق اهداف ارزشمند سند توسعه خاوران نقش‌آفرینی کند.
متن کامل بیانیه در زیر آمده است:
بیانیه شماره ۱
باسمه تعالی
دانشگاه مبدا همه تحولات است امام خمینی (رحمت الله علیه)
صنعت آموزش عالی در استان خراسان جنوبی با هوشمندی نخبگان و فرهیختگان این خطه در سالهای خیلی دور بنا نهاده شد. این ظرفیت منحصر به فرد در منطقه موجب پرورش افراد با استعداد متعهد و متخصص در سرزمین اسلامیمان شد. خطه خراسان جنوبی که از شاخص های موثر توسعه یافتهگی مانند صنایع عظیم و کشاورزی پیشرفته محروم مانده است، ضروری مینماید که در جهت توسعه آموزش عالی سرمایه گذاری چشمگیری داشته باشد.
دانشگاه صنعتی بیرجند با قدمتی نزدیک به ۲۵ سال، این رسالتی که توسط نخبگان منطقه طراحی شد را به نحو احسن انجام دهد و در سالهای اخیر در بسیاری از مولفه ها: همچون جذب دانشجوی غیر بومی، بکارگیری دانش آموختگان ممتاز دانشگاه های تراز اول کشور و حتی خارج از کشور به عنوان اعضای هیات علمی، چاپ مقالات علمی در مجلات با ضریب تاثیر بالا و نیز تربیت دانشجویان توانمند برای حضور در رویدادهای دانش بنیان و فعالبت های کارآفرینی و نوآورانه توانست موفقیت های کم نظیری را به منصه ظهور برساند.
خبر غیر منتظره الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند این مجموعه دانشگاهی را در شوک ناباورانه ای فرو برد، و تلاش های مسئولین استانی در جهت مخالفت با این تصمیم شتابزده و کارشناسی نشده وزارت علوم آغاز شد. اعلام موضع نماینده محترم و معزز ولی فقیه در استان خراسان جنوبی، استاندار محترم استان، نمایندگان محترم مردم شریف استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، به ویژه پیگیری های مجدانه جناب آقای خسروی نماینده محترم مردم بیرجند، خوسف و درمیان در تذکرات ایشان به وزیر محترم علوم و سایر نخبگان دغدغه مند استان نسبت به مخالفت با این الحاق، مرهمی بود بر جراحت وارد شده بر اعتبار و آبروی تنها دانشگاه صنعتی شرق کشور.
در اینجا جا دارد تقدیر و تشکر ویژه ای از استاندار محترم که مراتب مخالفت خود را در مصوبه شورای تامین استان اعلام و آن را به مراجع ذیصلاح ارسال نموده اند، داشته باشیم و انتظار داریم این همراهی تا حصول نتیجه نهایی که لغو و بلا اثر نمودن طرح الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند است، در کنار خانواده شریف، معظم و مظلوم دانشگاه ادامه داشته باشد.
اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه صنعتی بیرجند از هم اکنون با قدرت و قوت به فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود ادامه خواهند داد و با دقت پیگیری های مسئولان را نظاره گر خواهند بود. عدم حصول نتایج مطلوب منجر به اعتراض مجدد خانواده دانشگاه صنعتی بیرجند خواهد شد و انتظار این است که در اسرع وقت ابلاغ حذف کد رشته های دانشگاه صنعتی بیرجند از دستور کار وزارت علوم خارج شود و این دانشگاه همچون گذشته در تحقق اهداف ارزشمند سند توسعه خاوران نقش آفرینی نماید.
ثبات و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در گرو بکارگیری نخبگان جوان و با اراده است، که دانشگاه صنعتی بیرجند تمام تلاش خود را در به عینیت بخشیدن این آرمان ارزشمند کما فی السابق فعال خواهد نمود و کشور اسلامی مان را به قله های افتخار علم و فناوری خواهد رساند.
ان‌شاءالله
اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه صنعتی بیرجند
۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰
انتهای پیام/۴