فرماندار خوسف خبر داد؛

اتصال پنج روستای خوسف به شبکه آب سالم تا اوایل سال آینده

آخوندی گفت: پروژه شبکه آبرسانی مجتمع ماهیمران با ۱۵ کیلومتر شبکه خط انتقال در دست اجرا است و با بهره‌برداری از آن پنج روستا به شبکه آب شرب سالم و بهداشتی متصل می‌شود.

به گزارش خاورستان، محمدعلی آخوندی فرماندار شهرستان خوسف در گفت‌وگو با ایرنا گفت: پروژه آبرسانی ماهیمران شامل لوله‌گذاری به طول ۱۵ کیلومتر خط انتقال، ساخت پنج مخزن، ۲ ایستگاه پمپاژ و یک حلقه چاه است که ۲ روستای ماهمیران و کلاته شمس تا پایان سال جاری و روستاهای تجگ، رزگ و گلگون در سه ماه اول سال آتی از این مجتمع به شبکه آب شرب متصل خواهد شد.
وی هزینه اجرای این پروژه را ۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از این میزان اعتبار در نظر گرفته شده تاکنون ۱۹ میلیارد ریال تخصیص پیدا کرده است.
فرماندار خوسف ابراز امیدواری کرد: با تخصیص اعتبار در سال جاری هرچه سریعتر این مجتمع به بهره‌برداری برسد.
وی ادامه داد: با سیاست‌های دولت در سال‌های اخیر مهاجرت معکوس به روستاها افزایش پیدا کرده است در حالی که ایجاد زیرساخت‌ها در بخش توسعه روستاها هزینه‌های زیادی دارد.
آخوندی گفت: عملیات گازرسانی به روستاهای بخش مرکزی شهرستان خوسف در دهستان خور و روستاهای منطقه ارک و بین آباد در حال اجراست و در سه ماه اول سال آتی تمامی روستاهای بخش مرکزی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
وی اظهار کرد: با تکمیل پروژه‌های گازرسانی در دست اجرا میزان برخورداری جمعیت این شهرستان از شبکه گاز به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید.
فرماندار خوسف گفت: تا پایان سال جاری ۱۲۷ امین روستای شهرستان خوسف گازدار خواهد شد و طول خطوط تغذیه و توزیع شهری و روستایی این شهرستان به بیش از ۶۰۰ کیلومتر می‌رسد.
وی افزود: پوشش شبکه‌های دیجیتال در روستاهای خوسف کمتر از میانگین استانی است که پیگیری‌های لازم در حال انجام است.
آخوندی اظهار کرد: فرستنده دیجیتال در روستای همند بخش مرکزی در سال جاری به بهره‌برداری رسید و ایجاد فرستنده‌های دیجیتال در روستای گلوند و شهر خوسف در حال اجراست و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی گفت: با شیوع کرونا اهمیت پوشش اینترنت بیش از گذشته احساس شده و نبود زیرساخت‌های لازم در روستاها آموزش مجازی را با مشکلاتی مواجه کرده است.
وی ادامه داد: با وجود محدودیت‌های اعتباری به جد پیگیر اخذ اعتبار و افزایش ضریب پوشش شبکه‌های همراه در شهرستان خوسف هستیم.
فرماندار خوسف گفت: ۲ جاده روستایی رزگ و گلگون در بخش مرکزی و چاه طالب آباد در بخش جلگه ماژان به عنوان ۲ جاده روستایی از اولویت‌های جاده‌ای است که در اولویت‌های اعتباری شهرستان قرار دارد.
وی افزود: روستاهای آرک، تجگ و بین آباد دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه گردشگری است که با اهمیت دادن به این موضوع می‌تواند ضمن افزایش درآمد روستاییان به توسعه بیش از پیش این روستاها کمک کند.
آخوندی بر مشارکت و همکاری در پروژه‌ها تاکید کرد و گفت: مشارکت و همکاری مردم با شوراها و دهیاری‌ها می‌تواند به توسعه روستاها کمک کند.
وی اظهار کرد: با توجه به وضعیت کوهستانی روستاها در این منطقه احداث گلخانه برای توسعه بخش کشاورزی اهمیت دارد و در راستای اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای توسعه کشت گلخانه‌ها در این روستاها در دستور کار است.
انتهای پیام/۴