اتصال ۱۵۹ روستای خراسان جنوبی به شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۴۰۱

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: امسال حدود ۱۳ هزار خانوار روستایی خراسان جنوبی در ۱۵۹ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل و از اینترنت پرسرعت همراه بهره‌مند شدند.

به گزارش خاورستان، مصطفی بهی روز یکشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱ با شتاب خوبی که در توسعه ارتباطات روستایی صورت گرفت، ۱۰۰ سایت دیگر توسعه شبکه ملی اطلاعات در سطح روستاهای استان راه‌اندازی شد.

وی افزود: از این تعداد ۳۱ سایت جدید بوده و ۵۹ روستای استان با جمعیت بیش از سه هزار و ۸۰۰ خانوار را به شبکه تلفن همراه و اینترنت پرسرعت همراه متصل کرده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: ۶۹ سایت تلفن همراه نیز به فناوری‌های بالاتر مجهز شدند که در مجموع ۱۰۰ روستا با جمعیت بیش از ۹ هزار خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده‌اند.

وی با اشاره به اجرای طرح توسعه فیبر نوری روستایی اظهار داشت: به منظور تامین پایداری ارتباطات روستایی طی سال جاری ۱۱.۸ کیلومتر فیبر نوری نیز در سطح استان اجرا شده که سه سایت تلفن همراه و سه مرکز تلفن روستایی را به شبکه امن و پایدار فیبر نوری متصل کرده است.

بهی گفت: در مجموع با تامین هزینه‌های پروژه‌های ارتباطی استان از محل منابع طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و تلاش اپراتورهای ارتباطی در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۳ هزار خانوار روستایی در ۱۵۹ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.

وی با اشاره به طرح توسعه اشتغال روستایی و تسهیلات پرداخت شده به شرکت‌های فاوا عنوان کرد: از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ طی سال ۱۴۰۱ تسهیلاتی به مبلغ ۲۸۱ میلیارد ریال به تعداد ۳۴ طرح تخصصی حوزه ict پرداخت شد که منجر به ایجاد اشتغال برای ۱۴۸ نفر از فعالان حوزه فناوری اطلاعات استان شد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی از آمادگی کامل حوزه ارتباطی برای حفظ پایداری ارتباطات در نوروز ۱۴۰۲ نیز خبر داد.

وی با اشاره به افزایش مسافرت‌ها در نوروز و افزایش حجم استفاده از سرویس‌های ارتباطی افزود: با توجه به اینکه خراسان جنوبی یکی از پر ترددترین استان‌های کشور است، پایداری ارتباطات به خصوص در ایام نوروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بهی اظهار داشت: شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات منطقه آمادگی لازم برای حفظ پایداری ارتباطات را کسب کرده‌اند و تمهیدات لازم برای پاسخگویی به نیاز مشترکان سرویس‌های ارتباطی اندیشیده شده است.

وی بر آمادگی کامل تیم‌های فنی و پشتیبانی ارتباطات استان تاکید کرد و گفت: مدیریت ارتباطات زیرساخت استان و مخابرات منطقه خراسان جنوبی با برقراری شیفت‌های ۲۴ ساعته در حوزه‌های مختلف، وضعیت ارتباطات استان را رصد دارند و آمادگی کامل برای رفع خرابی‌های احتمالی در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایجاد شده است.

انتهای پیام/۱۰