مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی:

اتمام ساختمان انتقال خون خراسان جنوبی نیازمند ۴٫۵ میلیارد تومان اعتبار است/اهدای ۱۰۱ پلاکت از ابتدای سال

میری مقدم گفت: ساختمان انتقال خون خراسان جنوبی با 55 درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند 4.5 میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ابراهیم میری مقدم مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: تمامی فراورده های خونی در کشور به صورت هدیه و بدون هیچ چشمداشتی به نیازمندان به فراورده های خونی اهدا می‌شود.
وی با اشاره به اهدای خون از ابتدای سال جاری تا روز گذشته، افزود: در سال جاری ۷ هزار و ۱۵۵ واحد خون گرفته شده در حالی که در سال گذشته در این مدت ۶ هزار و ۵۶۹ واحد خون گیری انجام شده است.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی بیان کرد: میزان اهدای خون در سال جاری حدود ۸ درصد افزایش داشته که این نتیجه افزایش خون گیری در مراکز اقماری استان از جمله قاین، فردوس و طبس است.
میری مقدم با بیان اینکه خون گیری در قاین رشد داشته، عنوان کرد: درصد دیگری از افزایش خون گیری مربوط به تیم های خونگیری سیار استان است که در این راستا ۷ تیم سیار کار خونگیری را انجام می‌دهند.
وی به اهدای خون توسط خانمها اشاره و اظهار کرد: طی سال گذشته در این مدت میزان اهدای خون توسط خانمها ۷.۹ بوده که امسال به ۶.۸ کاهش یافته است.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی بیان کرد: اهدای خون توسط خانمها باعث فرهنگ سازی برای تمام خانواده شده لذا از خانمهایی که شرایط اهدای خون دارند دعوت میکنیم و این اطمینان را به آنان داده که اگر شرایط اهدای خون را نداشته یا کم خون باشند وارد گردونه اهدای خون نشوند.
میری مقدم گفت: اهدای خون به گونه ای است که نباید به فرد دهنده و گیرنده آسیب وارد کند‌.
وی خاطرنشان کرد: میزان اهدای خون خانمها از ابتدای سال تا روز گذشته در طبس ۱.۳ و فردوس ۳.۷ بوده است.
اهدای ۱۰۱ پلاکت از ابتدای سال
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی به اهدای ۹۵ پلاکت طی سال گذشته اشاره و عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۰۱ پلاکت اهدا شده است.
میری مقدم در مورد اهدای خون گروه های مختلف خونی، گفت: میزان اهدای خون گروه Oمثبت ۲۹.۷ درصد، Aمثبت ۲۳ درصد، Bمثبت ۲۵ درصد، ABمثبت ۷.۴ درصد، Oمنفی ۵.۶ درصد، Aمنفی ۳.۸ درصد، Bمنفی ۳.۹ درصد و ABمنفی یک درصد بوده است.
وی افزود: سازمان انتقال خون استان سال سختی داشت اما نگذاشتیم هیچ بیمارستان و مرکز درمانی با مشکل خون و فرآورده های خونی مواجه شود که این موفقیت نیز مرهون اهدای خون توسط اهدا کنندگان بدون هیچ چشمداشتی است.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی به نقش رسانه ها در مورد اطلاع رسانی برای اهدای خون اشاره کرد و گفت: با اطلاع رسانی توانستیم به مردم این اطمینان خاطر را بدهیم که مرکز انتقال خون فضایی امن و کاملا بهداشتی برای اهدای خون در شرایط کرونایی است. تاکنون هیچ مورد ابتلا به کرونا به واسطه حضور در مراکز انتقال خون و اهدا اتفاق نیفتاده است.
میری مقدم بیان کرد: مراکز انتقال خون مراکز درمانی نیست و سالم ترین افراد به این مراکز مراجعه میکنند.
وی از خرید یک دستگاه بلاست فریزر با کمک خیران به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان طی سال گذشته خبر داد و افزود: طی سال گذشته خراسان جنوبی جزو استانهایی بود که به نسبت جمعیت بالاترین اهدای پلاسما در کشور را داشته است.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی اظهار کرد: حدود یک هزار واحد پلاسما به وسیله سیستم پلاسما فریز دریافت شده که این آمار به غیر از اهدای خون و جدا کردن پلاسما است.
میری مقدم به فرارسیدن ماه محرم اشاره و بیان کرد: از هم اکنون به هییت های مذهبی اطلاع رسانی میشود جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون استان اطلاع داده و هماهنگ کنند.
ذخایر خونی استان در حد قابل قبول است
وی در پاسخ به سوال خاورستان در مورد وضعیت ذخیار خونی استان، گفت: ذخایر خونی استان در حد قابل قبول است اما طی چند روز گذشته شاهد کاهش ذخایر خونی بودیم و از اهدا کنندگانی که شرایط را دارند انتظار داریم قبل از ماه محرم برای اهدای خون مراجعه کنند. آقایان هر ماه چهار نوبت و خانمها سه نوبت میتوانند خون اهدا کنند.
ساختمان انتقال خون استان نیازمند ۴٫۵ میلیارد تومان اعتبار
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی به ساختمان نیمه کاره انتقال خون استان اشاره کرد و افزود: ساختمان انتقال خون استان با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل مشکل مالی از سال ۱۳۹۸ تعطیل شده است.
میری مقدم بیان کرد: دو میلیارد تومان اعتبار ملی برای این ساختمان هزینه شده و برآورد شده برای اتمام ۴.۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز باشد.
وی اظهار کرد: علی رغم تلاش و پیگیری های زیاد برای دریافت اعتبار جهت اتمام ساختمان اما متاسفانه به نتیجه نرسیدیم و کار به کندی پیش می‌رود.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: برای پیگیری این پروژه حیاتی استان استاندار خراسان جنوبی، معاون استاندار، رییس سازمان برنامه و بودجه و فرماندار شهرستان بیرجند را به محل پروژه آوردیم اما هیچ کمکی و اقدامی برای آغاز بکار پروژه انجام نشده است.
میری مقدم گفت: سال گذشته از بنیاد برکت درخواست حمایت مالی کردیم اما شاهد کمک نبودیم امسال نیز مجدد درخواست حمایت مالی کردیم که امیدواریم کمک کنند.
وی به همکاری خیران اشاره و اظهار کرد: کاشی فرزاد و سیمان باقران برای تامین کاشی و سرامیک و سیمان به صورت رایگان کمک کردند اما علاوه بر این، پروژه نیازمند ۴.۲ میلیارد تومان کمک مالی است.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: امکانات و تجهیزات داخلی مورد نیاز سازمان انتقال خون استان آماده است و مشکلی نیست اما ساختمان برای اتمام نیازمند اعتبار است‌.
میری مقدم گفت: اگر این ساختمان به اتمام برسد ظرفیت خون گیری به ۲.۵ برابر مرکز فعلی افزایش پیدا می‌کند.
انتهای پیام/۱۲۷