مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی خبرداد

اجرایی شدن بیش از۵ هزار پروژه کشاورزی در روستاهای خراسان جنوبی

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی گفت:از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون 5 هزار و 692 پروژه کشاورزی در روستاهای استان اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عالیه خواجوی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری استان با بیان این که تعداد ۹۰۱ دهیاری فعال در خراسان جنوبی وجود دارد،اظهار کرد:تعداد روستاهای فاقد دهیاری در خراسان جنوبی طی سال جاری،۸۷۹ مورد بوده است.
وی افزود:در سال گذشته،۲۱ روستای خراسان جنوبی مجوز دهیاری دریافت کرده اند.
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی یا بیان اینکه در برخی روستاهای استان،شاهد کاهش چشمگیر جمعیت هستیم،یادآور شد:یکی از مهمترین دلایل این موضوع،عدم توجه به موضوع درآمد و معیشت روستائیان است که نباید از اهمیت آن غفلت شود.
خواجوی ادامه داد:آنچه مسلم است آن است که دو عامل برنامه ریزی روستایی و همچنین سرمایه گذاری در روستاها،موجب پیشرفت و آبادانی آن ها می شود.
وی تصریح کرد:در بحث آبرسانی،تعداد روستاهای بهره مند خراسان جنوبی ۱۳۴روستا و میزان اعتبار در نظر گرفته شده در این خصوص از سال ۹۳تا ۹۶ به مبلغ ۷۵۸میلیارد و ۴۵۵ میلیون ریال بوده که ۶۰۵ میلیارد ریال جذب شده است.
خواجوی با اشاره به خدمات ارائه شده به روستاهای استان،یادآور شد:در سال گذشته،بیش از ۳۵مورد ماشین آلات بین دهیاری های خراسان جنوبی توزیع شده است.
وی عنوان کرد:از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون،بیش از ۵ هزار و ۶۹۲ پروژه کشاورزی در سطح روستاهای خراسان جنوبی اجرایی شده است.
حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در این جلسه ضمن اشاره به نقش تاثیرگذار صنایع دستی در اشتغال روستائیان،تبیین کرد:صنایع دستی حتی در معماری روستاها نیز دارای تاثیر فراوان بوده است.
وی ادامه داد:توجه ویژه به صنایع دستی در حوزه اشتغال زایی‌روستایی می تواند به وجود آورنده زمینه مهاجرت معکوس روستائیان شود.
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به این که نقش ریش سفیدان از دیرباز در حل مشکلات روستاها بر کسی پوشیده نبوده ،اظهار داشت:در برنامه ریزی برای توسعه روستاها،بایستی از مشورت افراد صاحب نفوذ در آن منطقه بهره بگیریم.
رمضانی اضافه کرد:در راستای حل معضلات و مشکلات روستاها و همچنین برنامه ریزی برای آن ها باید به اولویت ها توجه ویژه شود اما این در حالی است که به واسطه فقدان سند توسعه روستایی،این اتفاق نمی افتد.
وی اذعان کرد:باید توجه داشته باشیم که در حوزه گردشگری روستاها نیز توانمندی و پتانسیل های خاصی را در بحث صنایع دستی شاهد هستیم که قطعا در بحث ایجاد اشتغال برای روستائیان و خصوصا جوانان روستا می تواند مفید واقع شود.
انتهای پیام/۱۲۷/۲۴/۱۰۱