مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

اجرای طرح‌های کلان محرومیت‌زدایی در خراسان‌جنوبی/ از طرح بسیج آبرسانی تا اجرای ۱۰۰ واحد مسکونی محرومان و برپایی نمایشگاه‌های تولیدات روستایی

هنری گفت: در حوزه طرح‌های کلان محرومیت‌زدایی و عمرانی با توجه به اعتباری که امسال در بودجه سال 1400 در راستای اقدام ملی محرومیت‌زدایی پیش‌بینی شده بود از طریق قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) طرح‌های کلانی در حوزه محرومیت‌زدایی پیش بینی شد.

مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، به فعالیت‌های بسیج سازندگی در حوزه عمرانی و اشتغال اشاره و اظهار کرد: یکی از برنامه‌های بسیج سازندگی استان همکاری در فعالیت‌های عمرانی و اشتغال است.

اقدام ملی محرمیت‌زدایی

وی افزود: در حوزه طرح‌های کلان محرومیت‌زدایی و عمرانی با توجه به اعتباری که امسال در بودجه سال ۱۴۰۰ در راستای اقدام ملی محرومیت‌زدایی پیش‌بینی شده بود از طریق قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) طرح‌های کلانی در حوزه محرومیت‌زدایی پیش بینی شد.

طرح بسیج آبرسانی

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی بیان کرد: اولین طرحی که در استان آغاز بکار کرد طرح بسیج آبرسانی به روستاها است که شامل ۴۹ روستا در سطح استان می‌شود که این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شده است. ان شاءالله در بحث آبرسانی به این روستاها با کمک ظرفیت سپاه و بسیج در بحث امکانات و تجهیزات و گروه‌های مردمی و جهادی و مشارکت خود مردم  این کار توسط مجموعه سپاه و بسیج در استان پیگیری خواهد شد.

هنری عنوان کرد: اعتبار کلی این طرح ۲۵۰ میلیارد تومان است که شامل ۲۶ مجتمع آبرسانی می‌شود.

وی اظهار کرد: با استفاده از ظرفیت مجموعه نیروهایی که از سپاه در استان وجود دارند و بخشی از شهرستان‌های مرزی نیز با کمک مجموعه نیروی زمینی سپاه، ان‌شاءالله کار اجرایی این طرح‌ها آغاز خواهد شد.

کار عملیات اجرایی ۷ روستا آغاز شد

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر کار عملیات اجرایی ۷ روستا در دو مجتمع آبرسانی شهرستان‌های قاین و فردوس آغاز شده و در حال کار است. قرار شده به مرور و بر اساس تامین اعتباری که انجام می‌شود سایر طرح‌ها نیز در برنامه قرار بگیرد.

صرفه‌جویی ۴۰ درصد هزینه‌ها

هنری اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است با روشی که دارد کار انجام و پیگیری می‌شود و از امکانات و ظرفیت خود مجموعه سپاه نیز بکارگیری شده بتوانیم حدود ۴۰ درصد صرفه جویی در هزینه واحد اجرای پروژه‌ها را در اجرای این پروژه توسط بخش خصوصی و پیمانکاران این بخش داشته باشیم که کمک قابل توجهی را به افزایش عملکرد و حل مشکل و معظلات آبی در استان خواهد داشت.

آبرسانی به روستاها با کمک خیران

وی افزود: در زمینه بحث‌های آبی نیز طرح‌هایی که علاوه بر قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) است، طرح‌هایی با کمک خیران در دست اقدام است که از ابتدای امسال تاکنون آبرسانی به بیش از ۱۰ روستا در سطح استان انجام شده است.

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی گفت: بیش از ۲۵ میلیارد تومان کمک مجموعه خیران بوده که جذب شده و پروژه‌ها به اتمام رسیده و در قالب پروژه‌های جدیدی تعدادی از طرح‌ها با اعتباری بیش از یک میلیارد تومان در برنامه قرار گرفته که عملیات اجرایی این پروژه‌ها نیز در روزهای آتی آغاز خواهد شد.

اجرای ۱۰۰ واحد مسکونی

هنری اظهار کرد: طرح کلان دیگر، طرح مسکن محرومان است که با تفاهمی که با مجموعه کمیته امداد در سطح استان انجام شده است ما اجرای ۱۰۰ واحد مسکونی را در مرحله اول برای مددجویان کمیته امداد در سطح استان خواهیم داشت که عملیات اجرایی این طرح نیز حدود ۲۰ روز قبل آغاز شده و ان‌شاءالله با هماهنگی که صورت گرفته تا ۸ ماه آینده این پروژه‌ها به پایان خواهد رسید.

وی بیان کرد: در قالب طرح‌های قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه نیز برنامه‌ریزی برای انعقاد قرارداد در سال ۱۴۰۱ در حال انجام است که اولویت طرح‌ها در زمینه منابع آب کشاورزی، اشتغال و طرح‌های حوزه‌های فرهنگی و موضوعات غیر عمرانی شامل بسته های فرهنگی، ورزشی و کمک‌هایی در این حوزه در برنامه ۱۴۰۱ خواهد بود.

توانمدسازی و اشتغال

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی به حوزه توانمدسازی و اشتغال اشاره و تصریح کرد: در این حوزه با توجه به این‌که نوع فعالیت سازمان بسیج سازندگی با استفاده از ظرفیت صندوق‌های قرض الحسنه مردمی است حدود سه سال می‌شود با کمک تسهیلگران آموزش دیده در حوزه بسیج سازندگی کار تاسیس صندوق‌ها انجام شده است.

هنری بیان کرد: طی  ظرفیت‌سنجی که در روستاها و محلات با کمک تسهیلگران انجام و جلسات متعددی که با مردم برگزار شده ظرفیت‌ها مشخص شده و حمایت‌هایی که در حوزه اشتغال انجام می‌شود به افرادی که ذیل صندوق‌های هستند کار حمایتی انجام می‌دهند.

وی گفت: از بحث‌های آموزش مرتبط به رسته‌های مختلف شغلی گرفته تا تامین منابع مالی و تسهیلاتی که نیاز است و کمک به بازاریابی تولیدات روستایی در همه این قالب‌ها برنامه‌های متعددی در طول سال انجام شده است.

راه‌اندازی ۴۶۰ صندوق قرض الحسنه

مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر در استان بیش از ۴۶۰ صندوق قرض‌الحسنه راه‌اندازی کردیم که کار هدایت، پشتیبانی، حمایت و به بازاررسانی و هدایت به بحث اشتغال توسط تسهیلگران مجموعه بسیج سازندگی در سطح استان در حال انجام است.

هنری بیان کرد: با حمایتی که امسال از حوزه تسهیلاتی انجام شد افرادی که واجد شرایط بودند ظرفیت‌هایی که شناسایی شده و آموزش‌هایی که دیده بودند، بحث پرداخت تسهیلات به آنها انجام شده است.

برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم تولیدات روستایی

وی به برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم تولیدات روستایی اشاره و خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم تولیدات روستایی نیز یکی از ظرفیت‌هایی بود که با توجه به مشکل اساسی که اکثر تولید کننده‌ها در بحث فروش تولیدات خرد روستایی داشتند به صورت بخشی، شهرستانی، استانی و ملی پیگیری شد و امسال چندین نمایشگاه شهرستانی، استانی و ملی جزو برنامه‌های اصلی بوده در سال آینده هم تداوم پیدا خواهد کرد و با ارتباطی که با مجموعه‌های مختلف از جمله بنیاد تعاون بسیج و سپاه در حوزه کمک به بازاریابی تولیدات داشتیم و داریم ان‌شاءالله بتوانیم برنامه‌ریزی بیشتری برای فروش بیشتر تولیدات خانگی را در این زمینه در سال ۱۴۰۱ هم داشته باشیم.

انتهای پیام/۱۲۷