مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی خبر داد؛

اجرای طرح نظام ارجاع بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی در خراسان جنوبی

اربابی از اجرای طرح نظام ارجاع بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی در خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی اربابی مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی امروز دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: نظام ارجاع و تحت پوشش قرار گرفتن افراد تحت پوشش بیمه همگانی سلامت زیر چتر پزشک خانواده در دستور کار این سازمان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تعداد پزشکان صندوق بیمه سلامت همگانی به زودی مشخص می شوند، گفت: هر پزشک خانواده در تک شیفت ۷۵۰ نفر و در دو شیفت هزار و ۵۰۰ نفر را تحت پوشش خواهد داشت.

اربابی با بیان لزوم ساماندهی نظام ارجاع پزشک خانواده در صندوق بیمه سلامت همگانی ، تصریح کرد: در این راستا شرایط فراهم شده و در گام اول، نظام ارجاع شهری نیز برای بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی ساماندهی و راه اندازی شده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با بیان اینکه صندوق بیمه همگانی در سال ۹۳ اضافه شده است، افزود: برای شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت، بیمه شدگان مشمول نظام ارجاع می توانند علاوه بر خدمات در بخش دولتی، از خدمات خش خصوصی نیز استفاده کنند.

وی ادامه داد: از تعداد ۵۰ هزار بیمه شده همگانی در استان بیش از ۳۰ هزار بیمه شده از بیرجند، بیش از ۵ هزار بیمه شده از فردوس، بیش از ۳ هزار بیمه شده از طبس  می باشند و تاکنون پزشکان خانواده در شهرهای طبس، فردوس، قاین مشخص شده اند.

اربابی تصریح کرد: پیامک های مربوطه برای بیمه شده ها ارسال شده است و افراد بیمه شده می توانند در طول سال دو بار پزشک خود را تغییر داده  و پس از غربالگری از طریق نظام ارجاع می توانند به بخش خصوصی نیز مراجعه کنند .

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با اشاره به صدور نسخ الکترونیکی، این اقدام را باعث جلوگیری بسیاری از خدمات بی مورد و هزینه ساز اعلام کرد و افزود: تاکنون حدود ۷۲۷ هزار نسخه الکترونیکی در استان صادر شده است.

اربابی با بیان اینکه پرداخت های بیمه سلامت به روز است، عنوان کرد: در هشت ماهه گذشته بالغ بر ۲۴ میلیارد تومان در بحث داروخانه، بخش خصوصی، دولتی، سرپایی و… هزینه ایجاد شده که این میزان هزینه تا پایان شهریور ماه پرداخت شده است.

وی همچنین در مورد پرداخت هزینه بیماران کرونایی، گفت: تمام هزینه های مرتبط با بیماران کرونایی بر اساس پروتکل های مورد تأیید وزارت بهداشت در تعهد سازمان است و در بحث بستری ۹۰ درصد هزینه ها توسط سازمان پرداخت می شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد:  آزمایش تشخیص بیماری کرونا به صورت ۱۰۰ درصد رایگان انجام می شود و هزینه آن را در بخش دولتی توسط بیمه سلامت پرداخت می شود.

اربابی در ادامه آمار کلی بیمه‌شدگان استان تا پایان شهریورماه را ۴۸۴ هزار نفر اعلام کرد و افزود: از جمعیت ۷۶۸هزار نفری خراسان جنوبی بالغ بر ۶۳ درصد تحت پوشش بیمه سلامت هستند که ۷۵ درصد این آمار را روستاییان به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به حذف دفترچه بیمه سلامت تصریح کرد: اکنون بر اساس کد ملی به افراد تحت پوشش خدمات ارائه می شود و دفترچه ملاک بیمه بودن و نبودن افراد نیست بلکه کد ملی افراد باید در سامانه مربوطه ثبت شود و ارائه خدمات در مطب ها، کلینیک های ویژه، مراکز بهداشتی و درمانی و پاراکلینیک ها تنها با کد ملی  انجام می گیرد.

انتهای پیام/۱۰