مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی:

اجرای پروژه آبرسانی مجتمع خیرآباد برترین پروژه خدمت رسانی به محرومین شد/ کاهش ۴۰ درصدی هزینه ها با همکاری بسیج و سپاه خراسان جنوبی

هنری گفت:با توجه به اینکه اجرای پروژه آبرسانی به مجتمع خیرآباد شهرستان درمیان با همکاری سپاه و بسیج خراسان جنوبی انجام میشود حدود 35 تا 40 درصد در هزینه ها صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آب شرب و پایدار یکی از مهمترین خواسته های اهالی روستاهای مرزنشین خراسان جنوبی است‌. خشکسالی و کاهش بارندگی قنوات را خشک و کم آب کرده و اهالی روستاهای مرزی خراسان جنوبی را در بحث آب شرب بهداشتی پایدار با مشکل مواجه کرده است.

موضوع مهم آبرسانی پایدار یکی از برنامه های آب و فاضلاب است اما معمولا اجرای این پروژه ها به دلیل اعتبارات زیاد و تامین تجهیزات و نیروی کار با تاخیر یا پروسه طولانی چند ساله اجرا و به اتمام میرسد‌.

یکی از اقدامات بسیار خوبی که طی سالهای اخیر بسیج سازندگی در بحث محرومین در دستور کار قرار داده و با جدیت پیگیری میکند، آبرسانی پایدار به مناطق روستایی است که بسیج سازندگی خراسان جنوبی نیز در این خصوص با جذب خیّر، استفاده از نیروی انسانی و حمایت های مالی از طرف بسیج و سپاه به همکاری آب و فاضلاب آمده و بر سرعت اجرای پروژه ها افزوده است.

یکی از پروژه های مهم آبرسانی پایدار در خراسان جنوبی در شهرستان مرزی درمیان به منظور آبرسانی به سه روستای این شهرستان با همکاری بسیج و سپاه خراسان جنوبی انجام شده است.

۱۷دی ماه سال گذشته بود که خبر آغاز عملیات آبرسانی به روستاهای خیرآباد، کلاته گاویج و کلاته بلوچ شهرستان درمیان به مناسبت سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در رسانه های منتشر شد.

این مراسم با حضور حسین خسروی اسفزار نماینده مردم شهرستان بیرجند، درمیان و خوسف، حسینعلی بخشی فرماندار درمیان، سردار تناکی فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید ناصری سپاه استان، حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، ائمه جمعه شهرستان و اهالی روستای خیرآباد کلنگ آغاز عملیات آبرسانی به روستاهای خیرآباد، کلاته گاویج و کلاته بلوچ شهرستان درمیان به زمین زده شد.

طبق اطلاعاتی که در این خصوص اعلام و منتشر شد آبرسانی به این روستاها با اعتباری به مبلغ ۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک شهرستانی، تامین لوله ها و اتصالات از جانب بنیاد علوی و اجرای خط انتقال پروژه توسط قرارگاه عملیاتی شهید ناصری استان به طول حدود ۱۳ کیلومتر و احداث ۲۲ حوضچه در مسیر خط انتقال انجام میشد.

امروز و با همکاری بسیج سازندگی خراسان جنوبی در زمینه جذب خیّر و احداث مخزن این پروژه رو به پایان است و طی دو هفته دیگر آماده بهره برداری است. این پروژه با گذشت کمتر از یکسال از آغاز عملیات اجرایی، به پایان میرسد.

با توجه به اینکه این پروژه در خراسان جنوبی یکی از طرح های برتر ۳۲ استان کشور در یکسال اخیر در حوزه خدمت رسانی به محرومین توسط بسیج سازندگی اعلام شده است با مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت و گو کردیم.

 

مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی در مورد مجتمع آبرسانی خیرآباد در گفت و گو با خاورستان‌‌، اظهار کرد: با اجرای این طرح آبرسانی روستاهای خیرآباد، کلاته بلوچ و کلاته گاویج از نعمت آب پایدار برخوردار میشوند.

وی افزود: جمعیت برخوردار از آبرسانی به این سه روستا ۱۸۹ خانوار است.

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: حجم عملیات شامل ۲۷ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع شامل یک مخزن ۲۰۰ و یک مخزن ۱۰۰ مترمکعبی می باشد.

هنری هزینه اجرای طرح را ۷ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: هزینه اجرای پروژه بیش از ۱۰ میلیارد تومان بود که با همکاری بسیج و سپاه با ۷ میلیارد تومان قابل اجرا و بهره برداری شد که از این مبلغ ۷۸۰میلیون تومان توسط خیریه ابراهیمی برای اجرای پروژه کمک شد و مابقی هزینه توسط آب و فاضلاب خراسان جنوبی تامین شده است.

وی اظهار کرد: احداث مخزن برعهده بسیج سازندگی و اجرای خط انتقال بر عهده قرارگاه شهید ناصری است.

مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به اینکه کار توسط سپاه و بسیج انجام میشود حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد در هزینه ها صرفه جویی شده است.

هنری خاطر نشان کرد  این پروژه تادو هفته آینده به پایان رسیده و آماده بهره برداری است.

انتهای پیام/۱۲۷