رئیس اتحادیه طلا و جواهر:

احتمال کاهش بیشتر قیمت طلا بعید است/ الان طلا بخریم؟+ قیمت‌ها

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه کاهش قیمت ارز عامل اصلی کاهش قیمت طلا و سکه در هفته گذشته بود، گفت: احتمال کاهش شدید قیمت طلا و سکه بیشتر از این و سقوط به کانال‌های پایین‌تر تقریبا بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش خاورستان، ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور در گفت‌وگو با دانا، درباه نوسانات قیمت سکه و طلا، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون به دلیل بیماری همه گیر کرونا بازار طلا تقریبا تعطیل و این بازار دنبال کننده بازار ارز بود؛ بخصوص در هفته‌ی گذشته به دلیل نگاه مدیریتی مسئولان اقتصادی به خصوص بانک مرکزی بر قیمت ارز و کاهش نسبی نرخ دلار در هفته گذشته به طور طبیعی بازار طلا هم در همان مسیر کاهشی حرکت خواهد کرد.
وی تغییرات قیمتی انس جهانی طلا را در بازار داخل اثر گذار دانست و افزود: تغییرات قیمت جهانی طلا منطقی و معمولی بود و به همان اندازه بر کاهش و افزایش قیمت در بازار طلای کشور تاثیرگذار بود.
این مقام صنفی در مورد کاهش قیمت سکه، گفت: عامل تاثیر گذار بر بازار سکه، عدم وجود تقاضا برای خرید بود که بخش از آن به تعطیلی بازار هم بر‌می‌گشت؛ لذا به واسطه عدم توازن بین عرضه و تقاضا و عدم توان پیش‌بینی در این زمینه قیمت سکه کاهش بیشتری داشت.
محمدولی در زمینه طلا و عدم تاثیر تقاضا در قیمت آن گفت: پایین بودن تقاضای خرید، اثر کمتری بر روند قیمت گذاری طلا داشت و خوشبختانه آرامش نسبی بر این بازار حکم‌فرما بود که امیدواریم با ادامه روند کنترل بازار ارز این آرامش ادامه دار باشد و شاهد ثبات بازار باشیم و داد و ستد ادامه دار باشد؛ زیرا نوسانات دائمی باعث سردرگمی در خرید و فروش خواهد شد و ریسک آن بالا می‌رود.
وی در توصیه و پیشنهاد به خریداران گفت: اگر کسی نیاز مصرفی دارد بهتر است در خرید خود تعلل نکند از سوی دیگر در صورت داشتن پس‌انداز و خرید طلا، تجربه نشان داده در مصنوعات طلا تاکنون کسی در بلند مدت دچار زیان نشده است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به بازار اواخر ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ و بالا رفتن تصاعدی تقاضا و حتی ورود خانم‌های خانه‌دار به خرید طلای آب شده، گفت: در چنین شرایطی امکان دارد به واسطه عدم آشنایی و نداشتن تجربه در بازار و نوسانات، عده‌ی زیادی دچار زیان شوند، اما در زمینه مصنوعات نیازی به هیچ تخصصی نیست و در مقابل خرید فاکتور دریافت می‌کنند و واحد صنفی هم موظف به پاسخگویی هستند.
محمدولی بیان کرد: با نیم نگاهی می‌توان به این نتیجه رسید که نباید انتظار داشته باشیم قیمت طلا به کانال‌های ۵۰۰ تومان و مشابه آن برگردد، زیرا با رصد طلای موجود در زمین و افزایش جمعیت در کره خاکی و نگاه جهانی به طلا برای پشتیبانی و سرمایه اقتصادی و تلاش در پیشی گرفتن در خرید آن و نقش دولت‌ها در پشتیبانی از این مسیر، احتمال کاهش شدید قیمت این محصول تقریبا بعید به نظر می‌رسد.
وی با اشاره به امکان تغییرات قیمتی تصریح کرد: در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار ۹۴۰ هزار تومان، هر قطعه سکه طرح جدید ۹ میلیون و۵۷۰ هزار تومان، طرح قدیم ۹ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازارهای داخلی معامله می‌شود.
انتهای پیام/۴