گزارشی از وعده‌های بی‌عمل؛

احداث یادمان‌های شهدای گمنام خراسان جنوبی در پیچ‌وخم تحقق وعده‌ها

احداث یادمان در مزار شهدا، مطالبه مردمی است که در برخی مکان‌ها با وجود دستور و مصوبه مسئولان ارشد استان، تاکنون یا اقدامی صورت نگرفته یا روند اجرای کار به کُندی پیش می‌رود و از برنامه زمان‌بندی‌شده، ماه‌ها می‌گذرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یادمان‌های شهدا در هر شهر یادآور رشادت‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان هستند و نقش پاسداشت و استمرار بخشی از تاریخ پرافتخار مردم ایران اسلامی را عهده‌دارند که به صورت قرارگاه و پاتوقی برای مردم هر منطقه در آمده که دل‌ها را روانه یاد شهدا می‌کند.
مردم شهرستان بیرجند به‌ویژه جوانان از وضعیت مزار شهدای گمنام بوستان ملت گلایه داشته و وضعیت فعلی این مکان را در شأن شهدای گران‌قدر شهرستان خود نمی‌دانند و این در حالی است قرار بود یادمان شهدای گمنام احداث شود که در برخی موارد هیچ اقدامی صورت نگرفته و در برخی موارد به صورت نیمه‌تمام رها شده است.
این موضوع خبرنگار و عکاس خاورستان را راهی مزار چند شهید گمنام در شهرستان بیرجند کرد. ابتدا به شمال شهر و بلوار شعبانیه بیرجند رفتیم. در این خیابان، مزار شهدای گمنام که داخل پارک قرار گرفته، به صورت نیمه‌تمام رها شده است.
۱۵ ماه از وعده ساخت ۲ ماهه یادمان شهدا می‌گذرد
یکی از جوانان ساکن در بلوار شعبانیه بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با بیان این‌که عزّت و افتخار کشور عزیزمان را مدیون رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های شهدا هستیم اظهار کرد: متأسفانه سریال دنباله‌دار بی‌مهری مسئولان به شهدای گمنام رسید و عدم‌همت آن‌ها برای ساخت یادمان‌های شهدای گمنام در استان ادامه دارد.
خسروی با اشاره به دفن دو شهید در پارک پرفسور معتمدنژاد افزود: ما شرمنده این دو شهید گمنام شدیم چون مسئولان استانی و شهرستانی بعد از گذشت چند ماه یادمان این شهدا را تکمیل نکردند؛ چرا برای سایر پروژه‌های عمرانی بودجه صرف می‌شود اما بودجه یادمان شهدا قطره چکانی است و بودجه به آن اختصاص نمی‌دهند.
وی با اشاره به این‌که دو شهید گمنام در پارک پرفسور معتمدنژاد خاکسپاری شدند و قرار بود بعد از دو ماه یادمان آن ساخته شود اما هیچ اقدامی صورت نگرفت، عنوان کرد: تیرماه سال گذشته بود که استاندار خراسان حنوبی بازدیدی از این منطقه داشت و در یک جلسه در مسجد امام هادی(ع) مصوب کردند که طی یک ماه این المان ساخته شود اما اکنون بعد از گذشت ۱۵ ماه فقط در حد یک اسکلت آن کار شده است.
خسروی ادامه داد: از بیست روز پیش شروع کردند و اکنون نیز کار تعطیل است و این وعده نیز همانند سایر قول‌های مسئولان فقط روی کاغذ مانده است.
یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس که به زیارت قبور شهدا آمده، می‌گوید: وقتی بر سر برخی مزار شهدا حاضر می‌شوم، خود را سرزنش می‌کنم و می‌گویم ای کاش این استخوان‌های مقدس و مطهر در همان میدان معرکه می‌ماند تا این همه در برابرشان عرق خجلت نریزیم.
میرزایی گلایه زیادی از بنیاد شهید، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و مسئولان استان دارد و می‌گوید: بعضی مزار شهدا شناخته شده و برخی مزار شهدای گمنام بسیار مظلوم و در غربت قرار گرفته و مسئولان هیچ عزمی برای ساخت یادمان ندارد.
وی ادامه داد: مسئولان استان برای یک برنامه معمولی یا یک کنسرت یا یک المان و تابلو چند صد میلیون تومان هزینه می‌کنند و در صورتی که برای ساخت یادمان شهدا چند صد هزار تومان هزینه نمی‌کنند.
میرزایی افزود: اگر فقط بخش ناچیزی از هزینه انتشار عملکرد ناکرده مسئولان در رسانه‌ها و فضای مجازی به مرمت و بازسازی مزار شهدا اختصاص می‌یافت، اکنون تمام مزار شهدای استان دارای یادمان بود و این گرد غربت در مزار شهدا نبود.
وی با اشاره به مصوبات سفر استاندار در مسجد امام هادی(ع) بلوار شعبانیه در سال گذشته که مقرر شده ظرف یک ماه این یادمان ساخته شود افزود: اکنون با گذشت ۱۵ ماه تأمین مصالح و کار اسکلت‌بندی صورت گرفته است.
در ادامه، به روستای دستگرد در فاصله سه کیلومتری مرکز استان رفتیم. در این‌جا غربت شهدا به اوج خود رسیده است.
گمنامی در مرقد شهدای گمنام هم وجود دارد
یکی از جوانان بیرجندی که برای زیارت شهدای گمنام به روستای دستگرد بیرجند آمده می‌گوید: ما از شهدا خجالت می‌کشیم چراکه امام راحل(ره) در وصف شهدای گمنام فرمودند «سلام من بر مفقودین عزیز که مونسی جز نسیم صحرا و پناهگاهی به‌‌جز مادرشان حضرت زهرا(س) ندارند».
هاشمی با گلایه شدید از مسئولان در برخورد بر قبور شهدای گمنام گفت: مسئولان قبل از اینکه شهیدی را به شهری بیاورند، مکان و جایگاهی مناسب و شایسته تهیه کنند تا دیگر شاهد این‌گونه اتفاقات ناگوار نباشیم.
وی با بیان این‌که این شهدا مهمانان شهرمان هستند و باید به بهترین نحو پذیرای آن‌ها باشیم، افزود: امروز گمنامی و مهجوری این شهدا حتی در مقبره آن‌ها نیز نمود دارد و ای‌کاش فراموش نکنیم که آرامش و آسایش امروزمان را مدیون چه‌کسانی هستیم.
در ادامه، عازم چهکند در حاشیه شهر بیرجند شدیم. چهکندی یکی از اهالی روستای چهکند در کنار مزار شهدای گمنام این روستا در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با اظهار تأسف و شرمندگی می‌گوید: من هر وقت از کنار این مزار شهدا گذر می‌کنم شرمنده می‌شوم و تأسف می‌خورم که چرا مسئولان استان و شهرستان چنین بی‌حرمتی به شهدا دارند.
وی عنوان کرد: در این مکان شهدا را تدفین کردند اما هیچ‌گونه امکاناتی وجود ندارد و انتظار مردم چهکند از مسئولان این است که یادمان شهدا را هر چه زودتر به مانند یادمان‌های شهرهای دیگر احداث کنند.
هاشمی گفت: از مسئولان مربوطه مطالبه می‌کنیم که هر چه زودتر این اوضاع اسفناک قبور شهدای گمنام را سروسامان دهند و نگذارند بیش از این به جایگاه رفیع این مردان آسمانی جسارت شود.
احداث و تکمیل ۱۴ یادمان شهدا در سال‌جاری
غلامرضا فلاحی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در این خصوص گفت: همه ما مسئولان مرهون رشادت‌های شهدا هستیم و هرکسی توانی دارد باید در راه شهدا انجام دهد.
وی با اشاره ساخت یادمان‌های شهدای گمنام در استان افزود: در حال حاضر ۵۶ نقطه استان مدفن شهدا گمنام است که از این تعداد، ۳۵ یادمان ساخته شده است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی ادامه داد: ۲۰ یادمان در مرقد مطهر شهدای گمنام در حال ساخت و در ۱۱ نقطه دیگر هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
فلاحی عنوان کرد : برای سال‌جاری ۱۴ یادمان تعریف شده که ۷ یادمان تکمیلی و ۷ یادمان از صفر شروع خواهد شد.
وی با اشاره به ساخت سه یادمان در روستاهای چهکند و دستگرد و بلوار شعبانیه بیرجند گفت: از مجموعه ساخت یادمان‌ها در سال‌جاری ۴ یادمان در بیرجند شامل یادمان‌های مرقد مطهر شهدای گمنام روستاهای دستگرد، چهکند و حاجی‌آباد و خیابان پاسداران بیرجند است و یادمان شهدای گمنام بلوار شعبانیه در حال ساخت است و تا چند ماه آینده تکمیل خواهد شد.
به گفته مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی، اعتبارات برای ساخت این یادمان‌های شهدا تخصیص داده شده و از هفته دفاع مقدس کار ساخت آن‌ها شروع خواهد شد.
انتهای پیام/۳/ ۴