گذری بر اعتبارات شهرستان‌های خراسان جنوبی؛

اختصاص اعتبارات شهرستان‌ها به مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی

اختصاص اعتبارات شهرستان‌ها به مصوبات سفر استاندار، باعث گلایه بسیاری از افراد شده است چراکه کاهش اعتبارات شهرستانی لطمه به آن شهرستان است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اختصاص اعتبارات شهرستان به مصوباتی که با حضور استاندار در آن شهرستان به تصویب رسیده، از موضوعات داغ این روزهاست. مصوباتی که به مصوبات سفر استاندار مشهور شده و سعی دارد آن را جدای از طرح‌های استان و شهرستان‌ها به مردم نشان دهد.
اگر این سفرها اعتبارات جداگانه‌ای غیر از اعتبارات سالیانه شهرستان‌ها ندارد، چرا به عنوان مصوبه تبلیغاتی بین مردم مطرح می‌شود؟ اکنون باید اعتباراتی که سالیانه به حوزه‌های مختلف در شهرستان‌ها اختصاص می‌یافت و با نیاز استان کار انجام می‌شد، حذف و با مصوباتی که سال‌های گذشته مطرح بود و به یک بازدید و توضیح در جلسات مطرح می‌شود، اختصاص یابد.
در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی پروژه‌های نیمه‌تمامی از سالیان گذشته وجود دارد که به گفته یک منبع آگاه، اعتبار چهارسال یک شهرستان، بدون تعریف مصوبه و کلنگ‌زنی پروژه جدید، باید به آن‌ها اختصاص یابد.
پروژه‌های زیرساختی هر شهرستان نیاز آن شهرستان است و نیاز نیست مجدد به عنوان مصوبه سفر مطرح شود.
باتوجه به این‌که از ابتدای سال گفته می‌شود بیش از ۸۰ درصد مصوبات سفر در شهرستان‌ها اجرایی شده است چرا بخشی از اعتبارات سال ۱۳۹۹ به مصوبات سفر اختصاص داده می‌شود؟
بخش عمده اعتبارات شهرستان ها در سال ۹۹ به مصوبات سفر استاندار اختصاص یافته است
مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان گفت: مجموع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۹، مبلغ ۳۴۷ میلیارد و ۶۵۲ میلیون تومان است که بخش عمده از این اعتبارات توسط کمیته‌های ارزیابی شهرستان‌ها بابت مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها پیش‌بینی شده است.
وی افزود: اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شهرستان بیرجند در سال‌جاری ۶۳۳ میلیارد و ۸۳۸ میلیون ریال است.
به گفته پورعیسی، مصوبات و پروژه‌های سفر استاندار به شهرستان‌ها از محل اعتبارات داخلی و استانی تأمین شده که هدف آن رفع محرومیت و اتمام پروژه با فیزیکی بالا است.
اما در این خصوص بیان نشده که آیا اتمام پروژه‌ها و رفع محرومیت‌ها فقط باید به اسم مصوبات سفر استاندار باشد که به آن‌ها یک قطره اعتبار تخصیص دهند یا اگر مصوبه سفر نبود نباید یک کاری برای مردم انجام می‌شد؟
در این خصوص سایت خبری نسیم‌قاین در مطلبی با اظهار گلایه از کاهش اعتبارات شهرستان قاین و اختصاص اعتبارات شهرستان به مصوبات سفر استاندار نوشت: در سال ۱۳۹۷ اعتبارات شهرستان قاین ۳۳ میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان بود.
در سال ۱۳۹۸ اعتبارات شهرستان قاین ۵۴ میلیارد تومان بود که حدود ۱۷ میلیارد تومان آن تخصیص یافت و بیشتر تخصیص‌ها، اوراق چند ساله بود.
در سال ۱۳۹۹ اعتبار شهرستان قاین ۳۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان شد.
نکته قابل تأمل در خصوص اعتبارات سال ۹۹ اختصاص بیش از ۱۰ میلیارد تومان به مصوبات سفر سال گذشته محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی به شهرستان قاین است.
قدردان زحمات استاندار هستیم اما تصور نمی‌کردیم قرار است مصوبات سفر از اعتبارات شهرستان تأمین شود. خوب می‌دانید که هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم سر به فلک کشیده هستیم. آیا با این کاهش اعتباری نسبت به سال گذشته، امیدی به تکمیل پروژه‌ها خواهد بود؟
اگر با وضع موجود، امسال نیز تخصیص اعتبارات کم باشد و فقط ۱۰ میلیارد تومان مصوبات سفر تخصیص یابد، باید گفت بودجه امسال قاینات به نوعی صفر است.
انتهای پیام/۳/ ۴