وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛12/ رئیس سازمان امور عشایر ایران خبر داد

اختصاص بیش از ۱۴ میلیارد تومان اعتبار برای عشایر خراسان‌جنوبی

قندالی از اختصاص ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات به عشایر خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: عشایر برای دریافت تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانند به صورت زنجیره‌ای بدون دریافت وثایق به بانک عامل مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران شب گذشته در دیدار تشکل ها، فعالین و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی به وزیر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: موضوع گوشت قرمز تنها به خراسان جنوبی مربوط نیست بلکه در سراسر کشور احساس می‌شود و لازم است سریعتر تصمیمی برای این مسئله اتخاذ شود.
وی با بیان این‌که صادرات و واردات دام باید مدیریت شود، افزود:خرید تضمینی دام نقش موثری در رونق درآمد و اشتغال جامعه عشایری دارد.
رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: در زمینه توزیع نهاده‌های مدت‌دار به عشایر تجربه خوبی در کشور داریم و اگر بانک کشاورزی به این موضوع توجه کند کمک خوبی به عشایر خواهد بود.
قندالی عنوان کرد: تامین نهاده‌های دامی و طیور به عنوان یکی از موضوعات اساسی کشور است و با توجه به این‌که مصرف جو در بخش دام عشایر زیاد است اگر امکان داشته باشد سهمیه این نهاده دامی برای جامعه عشایری افزایش داشته باشد کمک خوبی به عشایر است.
وی از اختصاص ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات به خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: عشایر برای دریافت تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانند به صورت زنجیره‌ای بدون دریافت وثایق به بانک عامل مراجعه کنند.
رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار کرد: در حوزه سرمایه در گردش به اندازه کافی اعتبار داریم و سود این تسهیلات ۱۰ درصد است که امکان افزایش سهمیه برای استان خراسان‌جنوبی وجود دارد.
قندالی با بیان این‌که تاکنون در استان خراسان‌جنوبی ۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره قرض‌الحسنه با سود چهار درصد و بازگشت پنج ساله پرداخت شده، خاطرنشان کرد: برای امسال نیز سهمیه استان ۶ میلیارد تومان است که به تشکل‌های عشایری پرداخت خواهد شد تا بتوانند به صورت کلان فعالیت داشته باشند.
وی اظهار کرد: در بخش زیرساختی مشکل زیادی نداریم و مهمترین مساله تولید و تثبیت اشتغال و حمایت از فرصت‌های شغلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
تولید چهار محصول سالم در ۲۳۴ صندوق خرد زنان روستایی
غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این دیدار، گفت: در استان خراسان جنوبی ۲۱۷ تشکل در حوزه‌های کشاورزی داریم و ۲۳۴ صندوق خرد زنان روستایی برای پیگیری و پیشبرد فعالیت‌های کشاورزی در نقاط مستعد احداث شده است.
وی افزود: این تشکل‌ها در خراسان جنوبی از ظرفیت‌های خوبی برخوردارند و کمک‌های خوبی به توسعه بخش کشاورزی انجام دادند ازجمله در زمینه‌های تولید و توزیع نهاده‌های کشاورزی اقدام می‌کنند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تکمیل زنجیره‌های ارزش غذایی از دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی است که در خراسان جنوبی پیگیری این زنجیره‌ها توسط این تشکل‌ها شکل می‌گیرد.
قوسی با بیان این‌که زنجیره تولید عسل، تأمین علوفه، پنبه و گوشت مرغ را داریم افزود: یکی از فعالیت‌های صندوق‌های خرد زنان روستایی تولید محصول سالم است که سال گذشته توسط این صندوق‌ها چهار محصول را هدف‌گذاری کردیم و مجوزهای لازم را گرفتیم و امسال ۱۰ محصول از محصولات راهبردی استان را هدف‌گذاری کردیم و دنبال دریافت مجوزها هستیم.
انتهای پیام/۱۲۷