وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛13/ مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خبر داد

اختصاص یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای صادرکنندگان عمده زعفران

طهماسبی گفت: یک هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود 15 درصد از سوی بانک‌های کشاورزی، ملت و توسعه تعاون دراختیار خریداران و صادرکنندگان عمده زعفران قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدعلی طهماسبی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران شب گذشته در دیدار تشکل‌ها، نخبگان و فعالان بخش کشاورزی استان خراسان‌جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: یک هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۵ درصد از سوی بانک‌های کشاورزی، ملت و توسعه تعاون دراختیار خریداران و صادرکنندگان عمده زعفران قرار می‌گیرد.
وی افزود: سازمان برنامه و بودجه کشور با امضای تفاهم‌نامه چندجانبه با این بانک‌ها زمینه حمایت از صنعت زعفران برای صادرات با کیفیت‌تر را فراهم کرده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بیان کرد: از این میزان ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار توسط بانک کشاورزی، ۲۵۰ میلیارد تومان توسط بانک ملت و ۲۵۰ میلیارد تومان توسط بانک توسعه تعاون پرداخت میشود.
طهماسبی قیمت پایه هر کیلوگرم زعفران را ۲۰ میلیون تومان، پوشال ۱۶ میلیون تومان و گل زعفران را ۱۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: دولت تا حدود ۷۲ تن محصول زعفران را خریداری کرد و به دلیل مسائل مختلف ۶۰ تن زعفران که از سال‌های گذشته مانده، وارد بورس شده است.
وی عنوان کرد: تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر صادرات زعفران خریداری شده و جلوگیری از سرریز شدن به داخل است که امیدواریم کشورهای دیگر بازارهای جدیدی برای این محصول باشند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از طرح های مطرح شده در ستاد اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: یکی از این طرح‌ها مربوط به گیاهان دارویی به میزان ۷۵ هزار هکتار است که ۵۰ هزار هکتار مربوط به سازمان جنگل‌ها و مراتع می‌شود.
طماسبی به بیابانی بودن اراضی استان اشاره کرد و افزود: اراضی که در کنار رودخانه‌ها قرار دارد برای توسعه زرشک دیم مستعد است.
وی با بیان این‌که ۲۵ هزار و ۶۰۰ هکتار سهمیه ما از گیاهان دارویی است، عنوان کرد: از حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی شیب دار که در برنامه ششم توسعه بود تقریبا ۸۰۰ هکتار زرشک دیم و ۶۰۰ هکتار خارشتر در خراسان جنوبی کشت شده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از پرداخت تسهیلات برای کشت گیاهان دارویی در استان خبر داد و گفت: برای اراضی شیب دار کشت هفت هزار هکتار گل محمدی، زرشک، گیاهان دارویی، سنجد و سایر برنامه ریزی شده است.
طهماسبی خاطرنشان کرد: امیداریم در استان خراسان جنوبی نیز کشت گیاهان دارویی در اراضی شیب دار با توجه به تسهیلات ارزان قیمت رو به توسعه باشد.
وی از پرداخت تسهیلات ۱۵ درصد به صنایع تبدیلی و تکمیلی خبر داد و افزود: این تسهیلات با پنج سال برگشت توسط بانک کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به خریداری نشدن ۷ هزار تن زرشک خشک استان از سال گذشته در انبارها به دلیل ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: سازمان تعاون روستایی وارد خرید شده است.
طهماسبی تصریح کرد: تعاون روستایی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی از طریق تفاهم نامه‌هایی که برای خرید توافقی این محصول منعقد کرده اجازه نخواهد داد زرشک روی دست زمین بماند.
وی خاطرنشان کرد: درصورت متضرر شدن کشاورز به دلیل عدم خرید زرشک به دستور وزیر جهاد کشاورزی وارد خرید خواهیم شد؛ بدون اینکه با خریداران و تجار رقابت کنیم زیرا ما هیچ رقابتی با تجار نداریم تنها می‌خواهیم تولید کننده ضرر نکند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به احداث گلخانه ها در استان اشاره کرد و گفت: در ارتباط با گلخانه‌ها گام بزرگی در راستای نهضت گلخانه‌ای در قالب ۷۰۰ هکتار در استان خراسان جنوبی برداشته شده است.
طهماسبی با بیان اینکه امسال برنامه ما در استان خراسان جنوبی برای گیاهان دارویی ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار است، گفت: امیدواریم این میزان توسط سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان جذب شود.
وی به ارزش افزوده بالای آنغوزه در عرصه‌های منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: متاسفانه این محصول خام فروشی می‌شود.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد: گیاهان دارویی به تازگی دارای ارزش اقتصادی شده و کسب و کارهای جدید در پی دارد.
طماسبی از عدم ورود مسئولان خراسان جنوبی در خصوص صنایع تکمیلی و تبدیلی تعجب کرده و گفت: ارزش ماده موثره گیاهان دارویی در خراسان جنوبی بسیار زیاد است.
وی از ارائه تسهیلات برای احداث گلخانه‌ها خبر داد و عنوان کرد: مهمترین موضوع در بحث گلخانه بازار است و باید به سمت کشت گیاهان کم آب بر رفت و محصولات گلخانه ای را افزایش داد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بیان کرد: در خصوص زرشک در استان ۱۵۰ هکتار بارگاه‌ها در دست اجرا است.
طهماسبی از انجام اتفاقات بزرگ در ارتباط با نظام صنفی خبر داد و افزود: در حال حاضر ۹۰۰ هزار نفر عضو این صنف هستند که باید این تعداد افزایش پیدا کند.
وی به نبود سردخانه در استان اشاره کرد و گفت: سردخانه‌ها به گردش نقدینگی و ارزش افزوده در استان کمک می‌کنند لذا باید حداقل سردخانه و انبارهای فنی در استان توسعه پیدا کند.
انتهای پیام/۱۲۷