مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی خبر داد؛

اختصاص ۲۰ میلیارد ریال به تالاب کجی نهبندان

حاتمی گفت: امسال ۲۰ میلیارد ریال اعتبار ملی به تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اسدالله حاتمی مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی امروز در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: این اعتبار در زمینه‌آگاهی بخشی و توانمندسازی جوامع محلی تالاب، اجرای نیروگاه خورشیدی، بهسازی اسکله، نصب دستگاه تصفیه آب و خرید لوازم از جمله پهباد هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه تالاب کجی نمکزار در شهرستان نهبندان از مهمترین تالاب‌های پویای استان خراسان جنوبی هستند که ثبت ملی شده است، اضافه کرد: برنامه جامع حوزه آبریز تالاب کجی نمکزار نهبندان با همکاری دانشگاه بیرجند و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در حال انجام است.

حاتمی با اشاره به ظرفیت‌های زیست محیطی شهرستان نهبندان گفت: باید از ظرفیت‌های طبیعی شهرستان از جمله تالاب کجی، تپه‌های مینیاتوری و درختان کهنسال بنه منطقه استند و ریگ یلان نهبندان در جذب سرمایه گذار و حوزه گردشگری حداکثر بهره را ببریم.

پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند – زاهدان قرار دارد و در ادوار گذشته یکی از تالاب‌های دایمی ایران بوده است و پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته‌اند اما با گذر زمان و خشکسالی‌های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می‌شود.

انتهای پیام/۱۰