معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوببی خبر داد

اختصاص ۸۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از واحدهای صنفی و صنعتی

عابدی گفت: از جمله برنامه‌های حمایتی دولت برای واحدهای صنفی و صنعتی متضرر از کرونا اختصاص اعتباری معادل 88 هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی در برنامه زنده تلویزیونی”شکست کرونا” در شبکه استانی خاوران، از اختصاص اعتبارات ویژه برای اجرای این طرح خبر داد.
وی افزود: از جمله برنامه‌های حمایتی دولت برای واحدهای صنفی و صنعتی متضرر از کرونا اختصاص اعتباری معادل ۸۸ هزار میلیارد تومان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی درخصوص نحوه توزیع این اعتبار ،گفت: ۷۵ هزار میلیارد تومان از این رقم در قالب وام ۱۲ درصدی به صاحبان اصناف و واحدهای صنعتی که از کرونا متضرر شده اند، پرداخت می‌شود.
عابدی با اشاره به این‌که ۵ هزار میلیارد تومان برای انتفاع افراد از بیمه بیکاری درنظر گرفته شده ادامه داد: رقم ۸ هزار میلیارد تومان نیز در قالب وام کمک معیشتی یک تا دو میلیون تومانی با بهره ۴ درصد از طریق پایگاه رفاه ایرانیان به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
وی ضمن تشکر از اصناف و بازاریان استان که در اجرای مصوبات ستاد مدیریت کرونای استان همراهی کردند، تأکید کرد: به محض عملیاتی شدن این برنامه حمایتی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به اجرای آن در استان اقدام کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر ۳۲ هزار واحد صنفی در سطح استان خراسان‌جنوبی فعال می باشند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به دستور ویژه استاندار مبنی بر تأمین و ذخیره سازی کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت:با جدیت حوزه‌های اقتصادی استان در عملیاتی کردن این تکلیف، قویاً اعلام می‌شود در ذخیره سازی اقلام اساسی هیچ مشکلی نداشته و نخواهیم داشت.
عابدی با تأکید بر تأمین به موقع اقلام مصرفی مورد نیاز مردم، اظهار کرد: بنا به اعلام ستاد تنظیم بازار کشور، خراسان جنوبی، استان برتر در زمینه تنظیم بازار نوروز بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: ز عوامل مؤثر در این توفیق، پایین تر بودن قیمت بسیاری از اقلام مثل میوه توزیع شده در ایام نوروز به نسبت دیگر استان های همجوار بوده است.
ورود ۴۰۰ هزار قطعه ماسک سه لایه به استان/ اعطای ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به واحد تولید ماسک N95
وی در ادامه از تکلیف کمیته اقتصادی ذیل ستاد مدیریت کرونای استان مبنی بر تأمین اقلام بهداشتی گفت و تصریح کرد: با پیگیری‌های استاندار، علاوه بر سهمیه ای که وزارت بهداشت برای استان تعیین کرده، تا این لحظه بیش از ۴۰۰ هزار قطعه ماسک سه لایه وارد استان شده است.
عابدی از فعال شدن برخی واحدهای تولید ماسک در سطح استان هم گفت و خاطرنشان کرد: با دستور استاندار مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به یکی از واحدها که برای تولید ماسک N95 اعلام آمادگی کرده بود، پرداخت شد.
وی تأکید کرد: این واحد تولیدی قرار است روزانه هزار قطعه ماسک را به دانشگاه علوم پزشکی تحویل دهد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: طبق آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت هر سه روز ۳ هزار و ۸۰۰ قطعه ماسک در استان تولید می‌شود.
عابدی اظهار کرد: تمام ماسک‌های تولیدی استان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد تا استریل شده بعد توزیع گردد.
وی سپس از تغییر خط تولیدی یکی از کارخانجات استان برای تأمین اسپری ضد عفونی کننده دست گفت و خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری‌های استاندار و تأمین الکل مورد نیاز این کارخانه، نیاز استان به اسپری ضد عفونی کننده دست برطرف شده است.
وی متذکر شد: درخصوص ضدعفونی‌کننده های سطوح از گذشته مشکل نداشته‌ایم و در حال حاضر هم واحدهای مرتبط در حال تولید هستند.
تغییر خط تولید یکی از کارخانجات تولید پلاستیک فریزر استان به دستکش
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی در مورد اقدامات استان برای تأمین دستکش هم گفت: تغییر خط تولید یکی از کارخانجات تولید پلاستیک فریزر استان از مهمترین اقدامات در این زمینه بود.
عابدی تصریح کرد: این واحد، کارش را با تولید ۱۵ هزار جفت دستکش شروع کرده و الان در حال تولید ۱۰۰ هزار دستکش است.
وی ادامه داد: با اعلام آمادگی یکی دیگر از واحدهای تولیدی استان، به زودی در زمینه دستکش هم رفع نیاز خواهیم شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: دانشگاه علوم پزشکی نیز در راستای تأمين دستکش لایتکس و وینتل اقدام نموده و نیاز جامعه هدف خود را برطرف کرده است.
انتهای پیام/۱۲۷