مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی:

اختلال در سامانه پیامکی؛ عامل ازدحام جمعیت برای واکسیناسیون کرونا/ بسیج جامعه پزشکی در نوبت دهی واکسن دخالتی ندارد

هیهات گفت: متاسفانه روز گذشته به علت اختلال و خرابی سیستم، برای حدود 9 هزار نفر، پیامک اقدام برای دریافت واکسن ارسال شده است که این موضوع باعث ایجاد ازدحام و صف های شلوغ واکسن شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، صبح امروز جمعیت زیادی از مردم بیرجند که پیامک مراجعه برای تزریق واکسن کرونا را دریفت کرده بودند، به مراکز تزریق واکسن مراجعه کردند. حضور جمعیت زیاد و ایجاد صف های شلوغ، گلایه های مردمی را به دنبال داشته است.
در این خصوص دکتر مهدی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند متاسفانه پاسخگوی تلفن نبود. بر این اساس مصاحبه ای با مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی انجام شد.
هاشم هیهات مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: مرکز واکسیناسیون غدیر متعلق به بسیج جامعه پزشکی سپاه انصارالرضا(ع) برای تزریق واکسن کرونا اعلام آمادگی و همکاری کرده است.
وی افزود: بر همین اساس،حدودا یک ماه قبل، این مرکز به مدت ۱۰ روز، تزریق واکسن کرونا به شیوه خودرویی را انجام داد که بعد از آن موجودی واکسن استان تمام شد.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی بیان کرد: اکنون هم که سهمیه واکسن جدید وارد استان شده است، این مرکز واکسیناسیون را هم به صورت خودرویی ( برای افراد سالمندی که توانایی حضور در مرکز را ندارند) و هم به صورت تجمیعی در داخل مرکز انجام می دهد، به شرط اینکه افراد نوبت خود را رعایت کنند و ازدحام ایجاد نشود.
هیهات با اشاره به ازدحام جمعیت و بی نوبتی که امروز برای تزریق واکسن در این مرکز اتفاق افتاده بود هم گفت: وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بر اساس سامانه سیب و ثبت نام افراد، نوبت آنها را تعیین می کند. اما متاسفانه روز گذشته به علت اختلال و خرابی سیستم، برای حدود ۹ هزار نفر، پیامک اقدام برای دریافت واکسن ارسال شده است که دوباره مسئولان بهداشتی استان تا ساعت ۴ بامداد امروز، پیامک های اصلاحی برای عدم حضور افراد ارسال می کرده اند.
وی ادامه داد: مثلا اگر قرار بوده در مرکز غدیر ۵۰۰ نفر واکسیناسیون شوند، به یکباره سه هزار نفر در مرکز حضور پیدا کرده اند و جمعیت شلوغی ایجاد شد که این موضوع به دلیل ایراد و خطای سیستم بوده است.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی اظهارکرد: در واقع سازمان بسیج جامعه پزشکی استان انجام و تزریق واکسیناسیون را متقبل شده است، اما در فراخوان و نوبت دهی برای تزریق واکسن دخالتی ندارد. احتمالا این وضعیت در مراکز تزریق دیگر هم اتفاق افتاده است.
هیهات ادامه داد: در مرحله خودرویی که قبلا انجام شده، بیش از ۴۳۰ دز واکسن تزریق شد و در مرحله فعلی هم تا روزی که واکسن در استان وجود داشته باشد، برای انجام تزریق همکاری خواهیم داشت. که در این خصوص صبح ها از ساعت ۸ – ۱۲:۳۰ و عصر هم از ساعت ۱۶-۲۰ بر اساس نوبت دهی تزریق ها انجام می شود.
وی تاکید کرد: همه افراد باید بر اساس ساعت و نوبتی که برایشان پیامک شده در مراکز حضور پیدا کنند تا ازدحام و بی نوبتی رخ ندهد.
مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی گفت: واکسن هایی که امروز در مرکز غدیر تزریق شده سینوفارم چینی و برکت ایرانی بوده است که در هر شیفت تعدادی واکسن به این مراکز وارد می شود. همچنین اگر چند نوع واکسن در دست داشته باشیم، افراد می توانند انتخاب کنند که چه نوع واکسنی به آنها تزریق شود.
هیهات یادآور شد: تاکنون هر دو مرحله تزریق واکسن، دز اول واکسن بوده است که مرحله دوم آن هم طبق بازه زمانی تعیین شده فراخوان خواهد شد.
انتهای پیام/۷