کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی خبر داد؛

ادامه فعالیت توده هوای ناپایدار در خراسان‌جنوبی/ یخبندان در راه است

لطفی با بیان این‌که تا عصر امروز وزش باد شدید و گرد و خاک در استان ادامه خواهد داشت، گفت: تا فردا کاهش محسوس و قابل ملاحظه دمای هوا در منطقه پیش‌بینی می‌شود که باعث وقوع یخبندان طی صبح فردا در مناطق سردسیر و نقاط کوهستانی استان خواهد شد.

سمیه لطفی کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: با توجه به ادامه فعالیت توده هوای ناپایدار تا عصر امروز وزش باد شدید و گرد و خاک و کاهش دید افقی در استان ادامه خواهد داشت.
وی افزود: رگبار و رعد و برق (بارش تگرگ در نقاط مستعد) برای شمال و شمال غرب استان در این مدت رخ خواهد داد و احتمال جاری شدن رواناب در برخی نقاط شمال غربی استان به صورت محدود وجود دارد.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ظهر امروز تا فردا کاهش محسوس و قابل ملاحظه دمای هوا در منطقه پیش‌بینی می‌شود که باعث وقوع یخبندان طی صبح فردا در مناطق سردسیر و نقاط کوهستانی استان خواهد شد.
لطفی خاطرنشان کرد: سردترین نقطه استان صبح امروز سربیشه با ۹ درجه سانتی گراد و گرمترین نقطه استان در روز گذشته دهسلم با بیشنیه ۳۲ درجه سانتی گراد گزارش شده است.
وی عنوان کرد: کمینه و بیشینه دما در بیرجند ۱۴ و ۲۳ درجه گزارش شده است.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی با اشاره به بارش باران در برخی از نقاط استانی طی ۲۴ ساعت گذشته، اظهار کرد: بیشترین میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت گذشته از ده محمد طبس با ۱۱ میلی‌متر گزارش شده است.
لطفی افزود: بیشترین سرعت وزش باد در ایستگاه بیرجند با ۹۷ کیلومتر بر ساعت و کمترین میزان دید افقی از ایستگاه حاجی آباد با ۴۰۰ متر گزارش شده است.
شکستگی چند اصله درخت و سقوط چند تیر برق در شهرستان طبس
سید ابوالحسن میر جلیلی مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: پیرو برگزاری جلسات، اخطاریه‌ها و هشدارهایی که توسط مدیریت بحران استان طی روزهای گذشته صادر شده بود و با توجه به این‌که در سطح استان وزش باد شدید، طوفان و گردوخاک را شاهد بودیم از بعد از ظهر روز گذشته تمامی دستگاه در حالت آماده باش هستند.
وی افزود: سرعت وزش باد در برخی از شهرستا‌نهای استان به بالای ۹۵ کیلومتر بر ساعت رسید و قدرت دید افقی در برخی از نقاط استان در برخی از ساعت‌ها به حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر رسیده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به اطلاع‌رسانی های خوبی که طی چند روز گذشته در استان صورت گرفت خوشبختانه شاهد خسارت جدی در سطح استان نبودیم اما تا این لحظه خساراتی که به مدیریت بحران اطلاع داده شده مربوط به شکستگی چند اصله درخت و سقوط چند تیر برق بوده که اغلب این موارد مربوط به شهرستان طبس است.
میرجلیلی خاطرنشان کرد: همچنین در چند روستای شهرستان طبس قطعی برق گزارش شده است که خوشبختانه با تلاش نیروهای شرکت برق استان اکثر قطعی برق مرتفع شده است.
وی با بیان این‌که وزش باد شدید در استان را تا پایان وقت امروز خواهیم داشت، گفت: طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده کاهش دمای هوا را در استان شاهد خواهیم بود که در پی آن یخبندان شبانه نیز برای نقاط کوهپایه‌ای استان دور از انتظار نیست.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به این‌که این دو پدیده را طی ۲۴ ساعت آینده هنوز در سطح استان داریم از هم استانی‌ها درخواست می‌شود تدابیر لازم را بیندیشند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند تا ان‌شاءالله شاهد کاهش خسارات در سطح استان باشیم.
محور اسدیه – سربیشه بازگشایی شد
همچنین علیرضا رضایی رئیس پلیس راه خراسان جنوبی از بازگشایی محور اسدیه – سربیشه که بامداد امروز به دلیل ریزش کوه مسدود شده بود خبر داد.
وی افزود: براثر ریزش کوه در مسیر اصلی، این محور چند ساعت مسدود بود که با تلاش راهداران مشکل مرتفع شد و هم اکنون تردد در جریان است.
رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی از رانندگان درخواست کرد: به دلیل وزش باد شدید و خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی رانندگان با احتیاط و سرعت مطمئنه حرکت کنند.
انتهای پیام/۱۲۷