پیگیری سوژه مردمی؛

ادامه مشکلات آب شرب روستاهای خراسان جنوبی با هزاران وعده/ گلایه مردم از بی‌توجهی به هدررفت آب در برخی مناطق

مسئولان خراسان جنوبی بارها درباره حل مشکل تأمین آب شرب روستاها، وعده‌هایی دادند اما در برخی روستاها، هنوز مردم با کمبود آب دست‌وپنجه نرم می‌کنند و در بری مناطق، به علت ترکیدگی لوله‌ها، آب هدر می‌رود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، خراسان جنوبی طی سال‌های اخیر با تنش آبی مواجه بوده و امسال نیز با این موضوع مواجه است به طوری که با شروع فصل گرما، مشکل تامین آب شرب تعدادی از روستاهای استان آغاز می‌شود. امسال علی‌رغم شعار و وعده‌های برخی مسولان در فصل سرما نیز شاهد مشکلات آب شرب روستاها هستیم.
کاهش نزولات آسمانی، بی‌برنامگی در مصرف آب، برداشت بی‌رویه آب، حفر چاه‌های غیرمجاز و روش‌های سنتی آبیاری، افت سطح آب سفره‌های زیرزمینی را در پی داشته و نه‌تنها خساراتی بر پیکره کشاورزی، صنعت و محیط‌زیست وارد شده است بلکه مردم برخی مناطق روستایی استان را نیز با مشکل تامین آب شرب مواجه کرده است.
مشکل برخی مناطق در خراسان جنوبی در تأمین آب شرب به دو طریق است. یکی قطع مکرر آب در روستاهای استان به ویژه در مناطق سربیشه، بیرجند و درمیان که در طول شبانه‌روز رخ داده و ساعاتی مردم از نعمت آب محروم هستند و علی‌رغم پیگیری‌های شرکت آب و فاضلاب استان، این مشکل ادامه دارد. دوم روستاهایی فاقد زیرساخت‌های شبکه آبرسانی هستند. این روستاها معمولا یا با تانکر آب‌رسانی می‌شوند یا سراغ آب چشمه‌ها می‌روند یا به طریق دیگر آب مصرفی خود را تأمین می‌کنند که بیشتر این موارد غیربهداشتی است.
پیرو تماس‌های مردم منطقه بیژائم و بشگز مبنی بر ادامه مشکل نبود آب شرب در این روستاها، این موضوع را پیگیر شدیم.
تانکر آب؛ حتی جوابگوی یک‌سوم جمعیت روستا نیست
مرادی دهیار روستای بیژائم در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به مشکلات نبود آب شرب در روستاهای بیژائم و بشگز گفت: مردم این روستاها ۱۵ سال با مشکل نبود آب شرب دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی با بیان این‌که روستای بیژائم با ۷۲ خانوار جمعیت ساکن دائم، دسترسی به آب شرب ندارد افزود: مشکلات آب را به مسئولان انعکاس داده‌ایم اما تاکنون فقط وعده شنیده‌ایم.
مرادی عنوان کرد: در سال ۹۸ فرماندار شهرستان سربیشه قول داد تا پایان سال ۱۳۹۸ مشکل تامین آب شرب این روستا برطرف شود اما سال ۱۳۹۹ به اتمام می‌رسد و خبری از شروع به کار پروژه نیست.
وی اظهار کرد: هم‌اکنون برای ۷۲ خانوار، تنها در هفته‌ای یک تانکر آب می‌آید که حتی جواب ۲۰ خانواده نیست.
وعده استاندار سابق فقط در حد حرف بود
محمد خسروی از اهالی روستای بیژائم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، مشکلات تامین آب شرب روستاها را بی‌سابقه دانست و افزود: دسترسی به آب شرب بهداشتی برای اهالی روستا به سختی صورت می‌گیرد.
وی با بیان این‌که آب قنات نیز از نظر بهداشتی مشکلات دارد افزود: مشکلات آب شرب روستا به استاندار سابق و فرماندار گفته شد و قول دادند هرچه سریع‌تر نسبت به تأمین آب شرب اقدام کنند که تاکنون فقط در حد صحبت بوده است.
به هدر رفت آب در لوله ترکیده توجهی نمی‌شود
وی با بیان این‌که قسمتی از خط انتقال آب دچار ترکیدگی است و هرچه آب می‌آید به هدر می‌رود، گفت: این موضوع را چندین بار به شرکت آب و فاضلاب گزارش دادیم اما اقدام صورت نمی‌گیرد.
لوله‌های انتقال آب از یخ‌زدگی محافظت نشده
بخشی دهیار روستای بشگز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، افزود: یکی از مشکلات روستای بشگز این است که لوله‌های شبکه ورودی روی زمین است و با اندک سرما و برف دچار یخ‌زدگی می‌شود و با توجه به این‌که دمای هوای منطقه سرد است، تا چند هفته یا چند ماه مردم از آب شرب محروم می‌شوند.
وی ادامه داد: سال گذشته نیز این مشکل وجود داشت که با کمک یک گروه جهادی مقداری از مسیر لوله‌ها پوشانده شد اما بخش زیادی هنوز روی زمین است که دچار مشکل می‌شود.
۲۰ میلیارد تومان نیاز است
سمیعی مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: پروژه انتقال آب درویش‌آباد، القار یک پروژه ملی است که در سه مرحله تأمین اعتبار شده است و تاکنون دو مرحله آن به اتمام رسیده است.
وی افزود: روستاهای بیژائم و بشگز در این طرح قرار دارد که در صورت تامین اعتبار مرحله سوم، مشکل آب شرب این روستاها برطرف خواهد شد.
مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان سربیشه اظهار کرد: برای اتمام این پروژه ۲۰ میلیارد تومان نیاز است.
وی در خصوص کمبود آب در روستای بیژائم گفت: فعلا هفته‌ای یک تانکر ۱۲ هزار لیتری برای اهالی روستا حمل می‌شود و در صورت نیاز اهالی امکان دارد تانکر آب بیشتری حمل شود.
سمیعی در خصوص مشکل روستای بشگز گفت: این انتقال آب قبلا از قنات روستا صورت گرفته و نیاز است که لوله‌ها به زیر زمین منتقل شود.
وی افزود: سال گذشته حدود دو کیلومتر خط انتقال به زیر زمین منتقل شده و برنامه داریم که با کمک اهالی هرچه سریع‌تر مابقی خط انتقال به زیر زمین منتقل شود.
انتهای پیام/۳/ ۴