معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی خبر داد

ارائه تسهیلات حمایتی دولت به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا + جزئیات

عابدی گفت: پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به بنگاه های آسیب دیده از کرونا همچنان ادامه دارد.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به بنگاه های آسیب دیده از کرونا همچنان ادامه دارد.
وی افزود: بنگاه‌هایی که در زمان شیوع بیماری کرونا، کسب و کار خود را فعال نگه داشته و نیروی کارشان را حفظ نموده‌اند، مورد حمایت دولت واقع می‌شوند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: دولت به ازای هر نفر نیروی کار فعال، از طریق بانک‌های عامل تسهیلات ۱۲ درصدی به این بنگاه‌ها پرداخت می‌کند.
عابدی عنوان کرد: بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی، بنگاه‌های به شدت آسیب دیده و تعطیل شده به ازای هر فرد بیمه شده ۱۶ میلیون تومان و واحدهای کسب و کاری که تعطیل نشده‌اند و همچنان فعال هستند به ازای هر فرد شاغل به کار ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.
وی اظهار کرد: تسهیلات در نظر گرفته شده برای رانندگان مسافربر و فعالان حوزه حمل و نقل عمومی به ازای هر فرد بیمه شده ۶ میلیون تومان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: برای فاقدین بیمه فعال در ۱۴ رسته شغلی به ازای هر نفر نیروی کار مبلغ ۸ میلیون تومان لحاظ شده است.
عابدی افزود: دیگر افرادی که متقاضی استفاده از این طرح حمایتی هستند به تشخیص دستگاه بخشی مبلغ ۶ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.
وی با تأکید بر این‌که حمایت‌های دولت مشروط به حفظ اشتغال در بنگاه‌هاست، گفت: ۱۴ رسته شغلی که بیش از ۵۰۰ زیرشاخه را شامل می‌شوند از این تسهیلات بهره‌مند خواهند شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد:مراکز تولید و توزیع غذا‌های آماده اعم از رستوران‌‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌‌ها، تالار‌های پذیرایی، قهوه‌ خانه‌‌ها، اغذیه فروشی‌‌ها و موارد مشابه، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ‌ها، هتل آپارتمان‌‌ها، مجتمع‌‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین راهی، موزه‌ها و زائرسراها، حوزه حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ ای، ریلی و دریایی همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و زیارتی از جمله واحدهای کسب و کارهای آسیب دیده به شمار می‌روند.
عابدی عنوان کرد: از دیگر واحدهای کسب و کار مشمول این قانون می‌توان واحد تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع‌‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، مؤسسات خصوصی دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه های درمانی، تشخیصی، آزمانیشگاهی و پاراکلینیکی فعالند و آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن های زیبایی و گرمابه‌ها را نام برد.
وی افزود: افرادی که در این رسته‌های شغلی مشغول فعالیت هستند می‌توانند با مراجعه به سامانه https://kara.mcls.gov.ir از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: افراد متقاضی تسهیلات تا روز یکشنبه ۵ مرداد ماه مهلت دارند نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنند.
عابدی با اشاره به دو ماه تنفس تعیین شده برای بازپرداخت تسهیلات، گفت: زمان بازپرداخت تسهیلات از مهرماه امسال، با کارمزد ۱۲ درصد و به مدت ۲ سال خواهد بود.
وی اظهار کرد: در صورتی که تسهیلات دریافتی در غیر مصادیق تعیین شده هزینه شود یا اقساط به موقع پرداخت نشود، فرد به مدت ۲ سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه،اعتبارات اسنادی و …) محروم شده و موظف به بازپرداخت وام با نرخ سود ۲۴ درصد، شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه می‌باشد.
انتهای پیام/۱۲۷