فرماندار درمیان مطرح کرد؛

اراده فرمانداری درمیان بر راه اندازی بازارچه میل ۷۳/ نتایج مثبت اقتصادی و اشتغال برای شهرستان با بازگشایی مرز

فرجامی فرد گفت: با توجه به تفویض اختیار استاندار به فرمانداری شهرستان درمیان در بحث راه اندازی بازارچه مرزی میل ۷۳ یا همان گلورده بنا و اراده ما بر راه اندازی بازارچه است و طبق گفته تجار بومی ما، اراده راه اندازی بازارچه از طرف افغانستان نیز وجود دارد اما باید با حضور در آن طرف مرز، رایزنی و رسیدن به تفاهم که ان شاءالله خواهیم رسید بازارچه را فعال کنیم.

مهدی فرجامی فرد فرماندار شهرستان درمیان در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، از پاکسازی و آماده سازی غرفه های بازارچه مرزی میل ۷۳ در شهرستان درمیان خبر داد.

وی افزود: طبق بازدیدی که از بازارچه میل ۷۳ انجام شد اراده ما بر این است که ان شاءالله بازارچه میل ۷۳ با توجه به موقعیتی که دارد؛ نزدیکترین بازارچه به مرکز استان است، فعال شود.

 فرماندار شهرستان درمیان بیان کرد: بازارچه گلورده یا همان میل ۷۳ از سال ۷۲ تا ۸۵ فعالیت چشمگیری داشته و طی سه سال متولی بیشترین میزان داد و ستد در آن زمان داشته و تا سال ۹۲ فعال بوده است.

فرجامی فرد عنوان کرد: این بازارچه مرزی از بهمن سال ۹۳ به طور یکطرفه از طرف کشور افغانستان غیر فعال شده است.

وی اظهار کرد: صحبتی که آقای استاندار در سفر به شهرستان درمیان در مورد بازارچه داشتند مبنی بر این بود که بازارچه میل ۷۳ فعال شود و با طرف افغان نیز وارد مذاکره شویم.

فرماندار شهرستان درمیان گفت: تجار بومی ما رفته و با تجار افغانستان صحبت و توافقاتی کردند اما این کافی نیست و باید ادامه داشته باشد.

فرجامی فرد عنوان کرد: لذا مقرر شده بعد از ماه مبارک رمضان رایزنی با تجار افغانستان داشته باشیم.

آماده بودن بازارچه به لحاظ فیزیکی

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کار پاکسازی و آماده سازی غرفه ها انجام و بازارچه به لحاظ فیزیکی آماده است.

 فرماندار شهرستان درمیان افزود: بحث های نرم افزاری، آمدن گمرک و ایجاد گمرک مشترک با کشور افغانستان موضوعاتی است که در حال رایزنی هستیم و به محض اینکه طرف مقابل ما آماده باشد به امید خدا شاهد راه اندازی بازارچه میل ۷۳ خواهیم بود.

فرجامی فرد بیان کرد: مهم آماده بودن تجار کشور افغانستان است چراکه تجار ما آماده همکاری هستند و اگر از طرف مقابل شاهد آمادگی باشیم بازارچه فعال خواهد شد.

اراده ما بر راه اندازی بازارچه است

وی گفت: با توجه به تفویض اختیار استاندار به فرمانداری شهرستان درمیان در بحث راه اندازی بازارچه مرزی میل ۷۳ یا همان گلورده بنا و اراده ما بر راه اندازی بازارچه است و طبق گفته تجار بومی ما، اراده راه اندازی بازارچه از طرف افغانستان نیز وجود دارد اما باید با حضور در آن طرف مرز، رایزنی و رسیدن به تفاهم که ان شاءالله خواهیم رسید بازارچه را فعال کنیم.

امکانات موجود در بازارچه گلورده

فرماندار شهرستان درمیان به امکانات موجود در بازارچه مرزی گلورده اشاره و بیان کرد: در حال حاضر بازرچه مجهز به ساختمان اداری، ۴۰ غرفه، ۹ سوله ۵۰۰ تنی، جایگاه سوخت، باسکول ۶۰ تنی، سالن ملاقات تجار، مهمانسرا، مسجد، سردخانه، مخزن ۱۳ تنی ذخیره گاز مایع، فیبر نوری، راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی، اینترنت، شبکه دیتای گمرک که تست و تحویل شده، است.

فرجامی فرد خاطرنشان کرد: کارهای جزئی وجود دارد که باید انجام شود که به محض اعلام آمادگی کشور همسایه از طرف ما انجام خواهد شد. حتی تجار ما گفتند که حاضر هستیم گمرک طرف مقابل را بسازیم و برای راه نیز کمک آنها کنیم که بشود بازارچه میل ۷۳ را راه اندازی کنیم.

وی در مورد مبادلات کالا با طرف افغانستان، عنوان کرد: پس از رایزنی، مذاکرات و به نتیجه رسیدن با طرف مقابل حتما برنامه ریزی خواهیم کرد که اجناس مورد نیاز افغانستان را از سیمان گرفته تا مصالح ساختمانی، اقلام خوراکی، آب معدنی و تمام اقلامی که در گذشته از اینجا صادر میشده را در دستور کار قرار دهیم.

نتایج مثبت حاصل از راه اندازی بازارچه میل ۷۳

 فرماندار شهرستان درمیان به نتایج مثبت اقتصادی که با راه اندازی بازارچه میل ۷۳ در شهرستان درمیان به وجود خواهد آمد اشاره کرد و گفت: قطعا راه اندازی بازارچه تاثیر مستقیمی بر اشتغال مستقیم شهرستان خواهد داشت.

فرجامی فرد بیان کرد: به واسطه ترددهایی که به وجود خواهد آمد جاده این شهرستان شریانی خواهد شد. هم اکنون جاده بیرجند_ اسدیه اصلی است اگر به دلیل مرز شریانی شود میتوان از اعتبارات ملی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای دوبانده سازی استفاده کرد.

قول همکاری از طرف کارخانه سیمان باقران

وی ادامه داد: راه اندازی بازارچه مرزی گلورده باعث صرفه جویی قابل توجهی در بحث هزینه های انتقال سیمان از سوی کارخانه سیمان باقران خواهد شد ضمن اینکه مسئولان این کارخانه نیز قول همکاری برای تجهیز بازارچه میل ۷۳، بازارچه افغان و بهسازی راه ها از محل صرفه جویی در هزینه ها را به ما داده اند.

مرز؛ ظرفیت بالقوه در شهرستان درمیان

 فرماندار شهرستان درمیان تصریح کرد: یکی از ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه شهرستان درمیان، مرز است که باید تقویت شود چراکه بازگشایی مرز به اقتصاد، اشتغال و جلوگیری از آسیب های اجتماعی که در نتیجه بیکاری های احتمالی به وجود می آید، کمک قابل توجهی میکند.

فرجامی فرد گفت: راه اندازی بازارچه مرزی گلورده کمک خواهد کرد که اقتصاد شهرستان درمیان شکوفا شود، کارخانه های فرآوری محصولات در این منطقه راه اندازی شود، وقتی در این شهرستان ناحیه و شهرک صنعتی وجود داشته باشد امکان سرمایه گذاری وجود دارد و سرمایه گذار با خیال راحت میتواند سرمایه گذاری و محصولش را صادر کند ضمن اینکه شهرستان درمیان و حتی استان نیز از بن بست رها خواهد شد.

انتهای پیام/۱۲۷