روزنامه ایندیپندنت فاش کرد

ارتباط همسر بندر بن سلطان با حادثه ۱۱ سپتامبر

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت از ارتباط برخی افراد سفارت عربستان در واشنگتن با عوامل حادثه ۱۱ سپتامبر پرده برداشت و نوشت که اموال همسر بندر بن سلطان با این حادثه تروریستی ارتباط داشت.

به گزارش خاورستان، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی تلاش کرد برخی ابعاد پرونده ۱۱ سپتامبر و ارتباط آن با شخصیت‌ها و شاهزادگان سعودی را که در ۲۸ صفحه محرمانه گزارش کنگره آمریکا وجود دارد را فاش کرده و از نقش عربستان در حملات انجام شده بر ضد برج‌های تجارت جهانی در نیویورک در سال ۲۰۰۱ پرده بردارد.

این روزنامه دیدگاه کاملی نسبت به مطالب موجود در این صفحات را ارائه کرده و موضوع را از جوانب مختلف آن بررسی کرده است. گزارش مذکور جزییات بیشتری از آنچه که تاکنون در طول سال‌های مختلف به آن پرداخته شده ذکر می‌کند.
روزنامه مذکور تأکید می‌کند که این موضوعات در ابعاد محرمانه پرونده با عنوان نتایج، مناقشات و روایت مربوط به ابعاد حساس و مشخص این جنایت است. این در حالی است که گزارش مذکور به نقل از برخی مسئولان کاخ سفید گزارش می‌کند که برخی محتویات این صفحات به زودی علنی خواهد شد.
تازه‌ترین مطالب منتشرشده در این رابطه از سوی رودی جیولیانی شهردار نیویورک در زمان انجام این حملات بود،‌ وی در این زمینه گفت که یک شاهزاده سعودی چکی به مبلغ ۱۰ میلیون دلار به وی داد تا اتهامات موجود را از عربستان مرتفع کند، اما جیولیانی این چک را پاره کرده و به او داد و گفت: می‌توانی پولت را در جهنم آتش بزنی. ملت آمریکا می‌خواهند بدانند نقش واقعی دولت عربستان در این حملات چه بوده است.
این روزنامه انگلیسی می‌افزاید که ادعاهای جیولیانی در رابطه با تلاش شاهزاده سعودی برای پرداخت رشوه، یک روز پس از آن مطرح شد که اعلام شد مجوز پرواز غسان الشربی یکی از عناصر القاعده در اتاق های سفارت عربستان در آمریکا صادر شده است. این مجوز به همراه اسناد دیگری در جریان انجام تحقیقات از سفارت عربستان به دست آمد. الشربی نیز در سال ۲۰۰۲ در پاکستان دستگیر شد، اما مشخص شد که وی در این حوادث مشارکت نداشته است. این جزئیات در یادداشت رسمی با عنوان “سند ۱۷” در سال ۲۰۰۳ به رشته تحریر درآمد و در سال گذشته محرمانه بودن آن از بین رفت. البته این موضوع تا همین اواخر منتشر نشده بود تا اینکه فردی به نام برایان مگلینشی آن را در وبلاگ خود منتشر کرد.
ایندیپندنت همچنین از ارتباط برخی افراد سفارت عربستان در واشنگتن با دو سعودی دیگر به نام های نواف الحمزی و خالد المنضار پرده برداشت. آن ها در سال ۲۰۰۰ به عنوان موج اولیه عاملان حوادث ۱۱ سپتامبر وارد آمریکا شدند. این دو نفر از طریق فردی به نام عمر البیومی در آپارتمانی در سان دیگو مستقر شدند. البیومی به آنها کمک کرد تا اوراق مربوط به امنیت اجتماعی و اطلاعاتی از دوره های آموزش خلبانی دریافت کنند. همچنین گفته می‌شود وی این فرد را با انور العولقی آشنا کرد که بعدها با صفت بن لادن اینترنت مشهور شد و در حملات هوایی آمریکایی‌ها در یمن به هلاکت رسید.
گزارش روزنامه انگلیسی نشان می‌دهد که البیومی برای تسهیل حضور در آمریکا اموالی را از طریق یک شرکت سعودی مرتبط با خدمات پروازی از دولت عربستان دریافت کرده بود. وی قبل از حوادث ۱۱ سپتامبر با عنوان نماینده سرویس‌های اطلاعاتی عربستان در لیست اف بی ای قرار داشت. البته مقامات سعودی این موضوع را رد می‌کنند. وی معمولاً به سفارت عربستان در واشنگتن و کنسولگری آن در لس‌آنجلس تردد داشت.
البیومی در برابر بازجوهای آمریکایی اعتراف کرد که نشست طولانی با فهد الثمیری یکی از مسئولان وزارت امور دینی عربستان داشته که رهبر معنوی کنسولگری آمریکا در لس‌آنجلس به شمار می‌رفت. وی در همان روز با الحامزی و المحضار (عوامل اجرایی حملات ۱۱ سپتامبر) دیدار کرد. این اتفاقات قبل از لغو مصونیت دیپلماتیک الثمیری و اخراج وی از آمریکا به علت مظنون بودن به ارتباط با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر صورت گرفت.
این روزنامه می‌افزاید که اسامه بسنان سعودی دیگری بود که در آن زمان در سان دیگو زندگی می‌کند. وی زمان طولانی را در کنار الحامزی و المحضار دو عامل اجرایی این عملیات تروریستی بود.
براساس این گزارش بسنان حدود ۷۵ هزار دلار از هیفا همسر بندر بن سلطان سفیر وقت عربستان در آمریکا دریافت کرده بود. گفته می‌شد این اموال برای مداوای همسر بسنان تحویل او ‌شده است، این در حالی است که بخشی از این پول‌ها به البیومی تحویل داده شده بود. بسنان به علت جعل ویزا در آگوست ۲۰۰۲ بازداشت شده و دو ماه بعد از آمریکا اخراج شد و به عربستان رفت.
براساس دادخواستی که بر ضد عربستان سعودی مطرح است، بخشی از اموال پرداخت شده از طریق همسر بندر بن سلطان برای حل و فصل اوضاع مهاجران سعودی در سان دیگو مورد استفاده قرار می‌گرفت. این در حالی است که اف بی آی تاکید دارد دلیلی برای این موضوع ندارد. همچنین کمیته حملات ۱۱ سپتامبر نیز اعلام کرد که ارتباطی بین این حملات با خاندان حاکم سعودی پیدا نکرده است.
انتهای پیام/
منبع:تسنیم