فرمانده مرکز آموزش 04 امام رضا علیه‌السلام بیرجند:

ارتش در خصوص واگذاری اراضی برای تعریض خیابان وظیفه ‌اش را انجام داده است/ قطع درختان پادگان به دلیل بیماری بود

فرمانده مرکز آموزش 04 امام رضا علیه‌السلام بیرجند گفت: ارتش اراضی مورد نظر برای تعریض خیابان ارتش را واگذار کرده و هیچ کوتاهی در این خصوص صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسنعلی زمانی فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در دو سال اخیر به واسطه ابهاماتی که در سطح شهر توسط بعضی از افردی که نسبت به مسائل خیلی آگاهی ندارند مواردی مبنی بر عدم خروج ارتش از پادگان‌ها و مسائلی از این دست در روزنامه‌ها و جراید انتشار یافته و گاها باعث تشویش اذهان عمومی و سوء ظن بردن به عملکرد ارتش از طریق مردم عادی که هیچ اطلاعی از واقعیت‌ها ندارند شده است.
وی افزود: در این راستا بر خود واجب دانستیم که در جمع اصحاب رسانه و مسئولانی که در این خصوص اطلاعات لازم دارند جلسه گرفته و اطلاعاتی را داده و درخواست کنیم که اگر اصحاب رسانه مجدد مواردی را قرار است در این حوزه نوشته و منعکس کنند حتما قبل از درج خبر با روابط عمومی ارتش ارتباط برقرار کرده و صحت و سقم مسئله بررسی شود.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند با بیان اینکه ارتش یک سازمان نظامی و رسمی است، اظهار کرد: اگر تضعیف ارتش و نوشتن مواردی در خصوص ارتش کذب باشد پیگرد قانونی دارد.
زمانی اظهار کرد: در سال ۱۳۷۸ که مقام معظم رهبری به خراسان‌جنوبی سفر کردند به دلیل نیازهایی که در سطح شهر ایجاد می‌شد و درخواستی که داده بودند مقرر شد خیابان پاسداران یا خیابانی که در حال حاضر قسمتی از آن بلوار شهید صیاد شیرازی است برای تردد بهتر مردم و از بین بردن گره‌ها ترافیکی بازگشایی شود.
وی عنوان کرد: در سال ۱۳۷۸ این قانون ابلاغ شد و همزمان در کنار آن بحث انتقال پادگان بیرجند به خارج از شهر صورت گرفت، مطالعات لازم انجام شد. زمین مورد نظر ارزیابی و بعد از همکاری و هماهنگی‌هایی که با مسئولان شهری شد زمینی پیش‌بینی و در ۱۹/۸/۱۳۸۸ در پی حضور رئیس جمهور وقت مصوب شد که برابر فرمان مقام معظم رهبری پادگان جابجا شود که در همان تاریخ تفاهم نامه‌ای نوشته شد. و تمام مسئولان شهری سه وزیر دفاع، مسکن و راه و شهرسازی و وزیر کشور، فرمانده کل ارتش و عناصری از ستاد کل نیروهای مسلح این تفاهم نامه را امضا کرده و و بر مبنای تفاهم نامه خروج پادگان آغاز شد.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند گفت: متاسفانه تعدادی ماموریت دارند که جو بدبینی ایجاد کرده و به دنبال بهره‌برداری های سیاسی به نفع خود کرده و بحث‌های تبلیغاتی داشته باشند متاسفانه بدون آگاهی از این تفاهم نامه اقداماتی را انجام داده و مسائلی را به رسانه ها عنوان کرده و باعث تضعیف ارتش و تشویش اذهان عمومی شده است.
زمانی در خصوص تفاهم نامه منعقد شده بیان کرد: در تاریخ ۱۹/۸/۱۳۸۴ و همزمان با حضور رئیس جمهور وقت و هیئت دولت به خراسان‌جنوبی ضمن بازدید هئیتی از نمایندگان سازمان‌های ذیربط از پادگان آموزش ۰۴ بیرجند جلسه‌ای با حضور وزاری مسکن و راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سایر امضا کنندگان ذیل تشکیل گردید و در خصوص انتقال پادگان مذکور به خارج از شهر که درسفر سال ۱۳۷۸ مقام معظم رهبری به جنوب خراسان مورد موافقت معظم له قرار گرفت و به استناد ماده ۱۲۸ قانون برنامه چهارم توسعه بحث و تبادل نظر شد و به شرح ذیل توافق گردید که پس از انجام مراحل قانونی و تایید نهایی ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهی معظم کل قوا به مرحله اجرا درآید.
بند یک: کل اراضی پادگان واقع در شمال خیابان ارتش از میدان ابوذر تا میدان الغدیر و جنوب بلوار شهید هاشمی نژاد که حدود یک هزار و ۳۰ هکتار است و حدود ۸۰ هکتار آن داخل محدوده خدماتی و حدود ۹۵۰ هکتار آن داخل محدوده استحفاظی شهر قرار دارد هر متر مربع اراضی ناخالص داخل محدوده خدماتی متری ۶۰۰ هزار ریال و داخل محدوده استحفاظی متری ۵۵ هزار ریال جمعا در سقف یکصد میلیارد تومان در اختیار وزارت مسکن و شهرسازی قرار گیرد.
بند دو: از اراضی حدود یک هزار و ۳۰ هکتاری موضوع بند یک آن بخش از اراضی و تاسیسات موجود در آنها که در محدوده خدمات شهری است قرار داشته باشد و مورد نیاز نیروهای مسلح و وزارت دفاع باشد در اختیار آنها باقی خواهد ماند. در این صورت قیمت آن بخش از اراضی که با کاربری غیر نظامی و مرتبط و مورد استفاده آنها قرار خواهد گرفت مساحت خالص و کاربری غیر نظامی معادل دو برابر خریداری خواهد گردید و اسناد تمام این اراضی از سوی وزارت مسکن و شهرسازی به نام وزارت دفاع صادر و تحویل خواهد گردید.
بند سه: وزارت مسکن و شهرسازی متعهد می‌گردد مبلغ حاصله از محاسبات بند یک را حداکثر طی مدت سه سال و از تاریخ تصویب فرمانده محترم کل قوا و در ۶ قسط به وزارت دفاع مشروط بر آزاد سازی متناسب اراضی پرداخت یا اینکه معادل آن نسبت به آماده سازی و تامین تاسیسات و احداث بنای مورد نیاز ارتش اقدام نماید. مجددا ارزیابی و مورد موافقت طرفین قرار خواهد گرفت و در صورتی که طی چهار سال از تاریخ تصویب فرماندهی کل قوا وزارت دفاع نسبت به آزاد سازی اراضی مذکور اقدام نکند قیمت‌های بند یک ثابت و مورد تایید طرفین خواهد بود. تعیین ترتیب آزاد سازی بخش های مختلف اراضی با توافق دو طرف صورت خواهد گرفت. و در مورد خیابان آیت الله غفاری و امتداد آن تا فرودگاه که از اراضی پادگان عبور می‌کند مساحت مورد نیاز جهت عبور خیابان مذکور بر اساس نرخ بند یک محاسبه و معادل ۵۰ درصد ریالی آن از زمین‌های آماده سازی شده در داخل شهر بیرجند یا به صورت نقدی توسط وزارت مسکن و راه وشهرسازی پرداخت شود. ضمنا شهرداری بیرجند متعهد می‌شود ۵۰ درصد بقیه را مطابق فوق تامین کند. همچنین شهرداری نسبت به احداث زیرگذر و حصارکشی با سیم خاردار در دو طرف خیابان مذکور بعد از بازگشایی خیابان اقدام کند. زمان بندی مورد موافقت در جهت اجرای این بند حداکثر به مدت سه ماه پس از تصویب این صورت جلسه از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح می‌باشد. به منظور تحقق توافقات فوق کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت دفاع، ارتش، وزارت مسکن و شهرسازی تشکیل و نسبت به تهیه فرآیند انتقال و برنامه اجرایی لازم اقدام می‌کند.
وی گفت: در راستای تفاهم نامه معامله انجام و هزینه پرداخت شده و قسمت‌هایی که قرار بوده در اختیار ارتش قرار گیرد انجام شد و باقی مانده اراضی که قرار بوده آزاد شود آزاد سازی شده و در اختیار راه و شهرسازی قرار گرفته است.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند گفت: به دلیل اینکه باید پادگان دیگر در خوسف ساخته می‌شد و سه سال به طول انجامید یگان کم کم از مرکز آموزش قبلی خارج شد.
زمانی اظهار کرد: ارتش اراضی را رها کرده و فقط ۱۳ قطعه دارد که در سطح شهر از خیابان شهید ناصری تا میدان ابوذر یعنی محدوده پادگان قدیم بیرجند است و شامل خانه‌های سازمانی، بیمارستان بو علی، دادسرای نظام، مهمانسرای ارتش، تالار پذیرایی، قرارگاه لشکر، پادگان شماره دو از خیابان صیاد شیرازی به بعد، یک قسمت تجاری و کانون بازنشستگان است که این ۱۳ قطعه دقیقا با متراژ برای ارتش مشخص شده است.
وی خاطرنشان کرد: جمع ۱۳ قطعه ۲۱٫۲ هکتار است که در ازای این ارتش حدودا ۲۵ میلیارد تومان پول داده است. این مصوبه و مواردی که مطرح شد توسط ستاد کل نیروهای مسلح پس از تایید در تهران به عرض مقام معظم رهبری رسیده و بر اساس اعلام ستاد کل نیروهای مسلح و در راستای توافقات به عمل آمده فی ما بین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مسکن و شهرسازی و وزارت کشور در خصوص خروج پادگان ۰۴ بیرجند مراتب طی گزارش‌ها به استحضار فرمانده کل قوا رسیده و ایشان فرمودند اقدام شود و این طبق دستوری است که مقام معظم رهبری دستور داده‌اند اقدام شود و اراضی مورد استفاده قرار بگیرد.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند عنوان کرد: ارتش تمام اسنادی را که طی این سال‌ها داشته در سال ۱۳۹۲ به وزارت مسکن و شهرسازی ارسال کرده و اراضی به وزارت دفاع واگذار شد. قرار شد اسناد توسط نماینده راه و شهرسازی دریافت شود که دریافت شده و به بیرجند ارسال شد. وقتی به بیرجند ارسال شد چون کاغذی بود ثبت اسناد قبول نکرد و ارتش مجدد در صورتی که هیچ مسئولیتی نداشت فقط به دلیل اینکه مسئله زودتر تمام شود آقای امیری‌راد به عنوان نماینده ارتش در خراسان‌جنوبی تمام اسناد یک هزار و ۳۰ هکتار را برابر هماهنگی‌ها و با تایید ثبت اسناد و املاک به ۶ سند اصلی تک برگ تبدیل کرده و اسفند ماه سال گذشته از طریق وزارت دفاع، اسناد تحویل مسکن و راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی شده و در حال حاضر امور این کار در سازمان ثبت و اسناد در حال اجرا است.
زمانی گفت: ارتش زمین‌ها را واگذار کرده، خارج شده، روی زمینی که پولش را داده مستقر شده اسناد قدیمی را تحویل داده و اسناد جدید را تحویل گرفته و فقط باید مسئولان راه و شهرسازی با ثبت اسناد قطعات را جدا کرده و ۱۳ قطعه ارتش را به نام ارتش سند زده و مابقی که در اختیار مسکن و راه و شهرسازی است برابر طرح‌هایی که شهرداری دارد در اختیار شهرداری قرار دهد.
وی افزود: ارتش کار خود را انجام داده اگر تعدادی انسان مغرض که می‌خواهند بهره‌برداری سیاسی کرده و گاها آب به آسیاب دشمن بریزند مواردی را مطرح می‌کنند خارج از توافق‌نامه است مشکل از ارتش نیست.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند گفت: ارتش به خودش اجازه تخلف نداده و به هیچ وجه در بازی‌های سیاسی وارد نمی‌شود. شاید در دستگاه‌های دولتی گاها شاهد تخلفاتی باشیم اما سازمان‌هایی که تحت امر مقام معظم رهبری هستند به خودشان اجازه نمی‌دهند خارج از مقررات عمل کنند.
زمانی خاطرنشان کرد: ارتش تاکنون در داخل و خارج از محدوده خود تخلفی نکرده که ایجاد مشکل شود.
وی تصریح کرد: ارتش درخواست دارد اسناد سریعتر جابجا شود.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند عنوان کرد: آنچه آن زمان در شورای شهر مصوب شده و به وزرا ارسال شده در حال حاضر اجرا نمی‌شود و در واقع برخی از اعضای شورای شهر که آن زمان بوده و حالا هم هستند حرف خود را عوض می‌کنند.
زمانی در خصوص خشک شدن درخت‌های کاج پادگان ۰۴ بیرجند، افزود: درخت‌های پادگان بر اثر بیماری که برای درختان به وجود آمد بر اساس مجوز قطع شده و اسناد نیز به شهرداری ارائه شده است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر درخت‌هایی که در مسیر پادگان خشک شده در اراضی قرار دارد که در اختیار راه و شهرسازی است و هیچ مانعی برای ورود نیروهای راه و شهرسازی برای آبیاری درخت‌ها نبوده است.
فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه‌السلام بیرجند گفت: درخت‌ها از زمان قدیم خشک و قطع شده، مجوز داشته و نماینده و پیمانکاری که با شهرداری بوده بر اساس مجوز اقدام کرده است.
زمانی با بیان اینکه حدود ۸۵ هزار نهال در پادگان خوسف کاشته شده، افزود: زمین‌هایی که درخت در آن است و در اختیار راه و شهرسازی است را با وجود آنکه آب نداریم آب خریداری کرده و آبیاری می‌کنیم و هیچ درختی تعمدا قطع نشده چون ارزشی نداشته است.
انتهای پیام/۱۲۷