به مناسبت هفته ازدواج؛

ازدواج هایی که دیگر آسان نیست/ عملکرد ضعیف دولت از اجرای قوانین تا چتر حمایتی برای جوانان

چتر حمایتی دولت از جوانان برای ازدواج، فقط به افزایش وام ازدواج محدود می شود و در این بین الزامات دیگری مثل شغل و مسکن نادیده گرفته شده است که این موضوع در کنار اوضاع اقتصادی نامناسب، بی رغبتی جوانان برای ازدواج را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سالروز ازدواج مبارک حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است تا اهمیت این موضوع برای کمال بشر تبیین شود.
اهمیت ازدواج در حدی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند ” هر گاه کسی ازدواج کند، نصف دین را کامل کرده است و برای (حفظ) نصف دیگر باید تقوای خدا پیشه کند”. البته این سخن ه این معنی نیست که با ازدواج کردن نصف دین انسان کامل می شود، بلکه به این معنی است که با ازدواج کردن و تامین غرایز و ایجاد آرامش، اسباب بدست آوردن و کامل شدن نیمی از دین ایجاد می شود و می تواند انسان را به کمال برساند.
اما شرایط امروز جامعه، متاسفانه ازدواج را هم تحت تاثیر قرار داده و به علت های متفاوتی عدم ازدواج، ازدواج های دیرهنگام و یا ازدواج های ناموفق رقم می خورد که هر کدام از این موارد، آسیب های متعددی را برای فرد و جامعه به دنبال دارد.
اما متاسفانه علی رغم اوضاع نامناسب در خصوص مسئله ازدواج، دولت هم یا سیاست های درستی را در این خصوص ایجاد نکرده و یا هم به سیاست های تعیین شده عمل نکرده است که این موضوع اوضاع را حادتر کرده است.
سخت شدن شرایط ازدواج با مشکلات اقتصادی و زندگی های تجملاتی
عزیزالله کرامتی کارشناس روانشناسی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: انسان موجودی است که سال های زیادی از عمر خود را چه در رؤیا و چه در واقعیت زندگی مشترک می گذراند و بدون شک بنیاد خانواده از مهم ترین ارکان ایجاد خوشبختی است.
وی افزود: امروزه ازدواج نه یک باید، بلکه وسیله ای برای رسیدن به آرامش و خوشبختی است. با توجه به اینکه انسان ها از دو جنس متفاوت، می توانند در کنار هم به رشد و کمال برسند و احساس آرامش و خوشبختی را تجربه کنند، باید زمینه ای فراهم شود که زندگی های مشترک به شکل یک ازدواج موفق و بدون داشتن مشکلات و اختلافات زناشویی، به بهترین نحو دنبال شود.
کارشناس روانشناسی با اشاره به شرایطی که ازدواج را برای جوانان سخت تر کرده است، گفت: یکی از مهم ترین مسائل، مسائل اقتصادی و بعد هم موضوع تبلیغات نامناسب زندگی های تجملاتی در رسانه ها و فضای مجازی است که این احساس زا ایجاد می کند که همه آدم ها باید از همه امکانات برخوردار باشند. از طرف دیگر مسائل بیکاری، رؤیاهای بلندپروازانه، مسائل روان شناختی عد آمادگی افراد برای ازدواج در سن ۲۰-۲۵ سالگی هم مطرح است.
کرامتی ادامه داد: علاوه بر این مسائل، موضوع شانه خالی کردن از بار مسئولیت هم مطرح است، چرا که وقتی جوان ها متکی بار بیایند و شرایطی برای اینکه خودشان بار مسئولیتشان را به دوش بکشند، ایجاد نشود، ترس و اضطرابی در آنها ایجاد می شود که اگر ازدواج کنند، بار مسئولیتشان بیشتر خواهد شد، به همین دلیل تن به ازدواج نمی دهند و از زیر این بار شانه خالی می کنند. که این قصور و کوتاهی در عدم رشد یافتن جوان، از سمت خودمان است.
وی گفت: باید بدانیم که مهم ترین تصمیمی که انسان ها در زندگی خود بعد از انتخاب رشته و شغل، می توانند بگیرند، تصمیم برای ازدواج است که اگر این ازدواج موفق باشد، منجر به تشکیل خانواده شاد و مستحکم می شود، اما اگر به دلیل اتفاقاتی، ازدواج موفق نشود، افراد دچار سرخوردگی های روانی، عاطفی و اجتماعی خواهند شد که مسائل زیادی را به دنبال خواهد داشت.
تاثیر ازدواج موفق در کاهش آسیب های اجتماعی
کارشناس روانشناسی تاکید کرد: ازدواج موفق در پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار موثر است. در واقع اگر شرایطی ایجاد شود که افراد مهارت انتخاب همسر و بعد هم مهارت های زندگی را درست یاد بگیرند، ازدواج در پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر خواهد بود، در غیر این صورت اگر افراد این مهارت ها را بکار نبرند، چنین تاثیری نخواهد داشت.
کرامتی با اشاره به افزایش سن ازدواج و ازدواج دیرهنگام در بین جوانان، اظهارکرد: وقتی که جوانان بخصوص آقایان به شرایط سنی رسیدند که از زمان ازدواج آنها گذشته باشد، حساسیت های زیادی را در انتخاب خود در نظر می گیرند و انتخاب آنها سخت تر می شود که ممکن است به همان زندگی مجردی عادت کنند و تمایلی به ازدواج نداشته باشند. اما در مورد خانم ها، علاوه بر این موارد، باید مسائل جسمانی و فرزندآوری را هم در نظر گرفت.
وی افزود: افزایش سن ازدواج علاوه بر این تاثیرات بر خود افراد، بر جامعه هم تاثیر خواهد گذاشت و به شکل های مختلفی زمینه ای برای دگرگونی شرایط اجتماعی، فرهنگ و ارزش ها خواهد شد.
کارشناس روانشناسی در خصوص مهارت های یک زندگی موفق و افزایش تاب آوری زوجین برای جلوگیری از طلاق هم بیان کرد: برای زندگی مشترک نقشه راهی وجود دارد که لازم است زوجین آن را رعایت کنند. در این خصوص می توان به مواردی اشاره کرد از جمله اینکه محبت کلامی و غیرکلامی و در پی آن رضایت جنسی که منجر به جذابیت زوجین می شود. همچنین افراد باید نحوه رفع کدورت ها را از طریق درد دل کردن، درک همدلانه، مدیریت خشم و شیوه های حل تعارض را به درستی یاد داشته باشند.
کرامتی با تاکید بر حفظ حریم ها و تعهد، بیان کرد: وقتی زوجین تعهدات بالایی داشته باشند و اجازه ندهند افراد دیگری از بعد عاطفی و فیزیکی وارد رابطه آنها شوند، قطعا به رشد و بالندگی هم کمک می کنند. از طرف دیگر کمک از دیگران هم باید جنبه مشورتی داشته باشد نه دخالت.
وی ادامه داد: همچنین باید توزیع قدرت در بین زوجین کاملا مشارکتی باشد و هم زن و هم مرد در تصمیم گیری ها نقش داشته باشند. وقتی این مهارت ها به درستی بکار گرفته شود، کانون خانواده جذاب، گرم، صمیمی و با حفظ حریم و تعهد خواهد بود.
افزایش وام ازدواج به تنهایی کمک کننده نیست
کارشناس روانشناسی در خصوص سیاست های دولت در موضوع ازدواج نیز گفت: اگر در این خصوص از هر کدام از مردم بپرسیم، آنها ارزیابی ضعیفی دارند و بنده هم معتقدم که الزاما افزایش وام ازدواج کمک برای ازدواج نیست. بلکه در این خصوص باید شغل مناسب، درآمد مناسب، مسکن و ایاب و ذهاب جوانان هم در نظر گرفته شود و حتما اقدامات خاصی انجام شود.
کرامتی تاکید کرد: بهتر است که زوجین در چند سال اول زندگی، تحت چتر حمایتی دولت قرار بگیرند. در حالیکه اکنون تمام مردم کشور رها شده اند و جوانان هم به شدت وضعیت اسفناک و غم انگیزی دارند که اگر ازدواج کنند با تجر به رهاشدگی توسط دولت، دردسرهای بیشتری را تجربه خواهند کرد.
وی افزود: چتر حمایتی دولت باید طوری باشد که هم مسکن، شغل، خدمات اجتماعی و درمانی در بهترین شرایط و ارزان ترین قیمت و حتی رایگان باشد و اگر اینگونه باشد یعنی دولت دارد دل می سوزاند. اما وقتی که فقط وام ازدواج را افزایش دهیم، در حالی که تورم بالای صد و دویست درصد باشد، این وام انگیزه ای برای رفتن افراد به سمت ازدواج نخواهد بود.
ازدواج بهترین راهکار دینی و روانی برای رسیدن به آرامش
سید محبوبه میرصادقی استاد حوزه و دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: بر اساس بهترین نظریه هایی که توسط همه اندیشمندان جهان و ادیان، بخصوص در دین اسلام، ارائه شده، ازدواج بهترین پاسخ به نیاز به جنس مخالف است و این نیازها در قالب ازدواج بهترین راهکار برای رسیدن به خواسته ها و نیازهای افراد از بعد دینی و روانی است.
وی بیان کرد: ازدواج شخصیت افراد را کامل می کند و تجربه همسری و پدر و مادری، به نوعی کمال شخصیت محسوب می شود. با ای تجربه است که افراد خود وجودی شان را توسعه داده و از حالت فردیت خارج می شوند. در حالی که اگر در تمام طول عمر، من به ما تبدیل نشود، شخصیت فرد هم تکمیل نمی شود.
استاد حوزه و دانشگاه اظهارکرد: پدر و مادر رنج می برند تا خانواده را به آسایش برسانند که این موضوع، در واقع یک مرحله از خود است.
میرصادقی ادامه داد: عشق به همسر و فرزند و احساس مسئولیت نسبت به خانه و افراد آن، باعث شکوفاشدن استعدادها می شود و خصلت های اخلاقی مثل صبر، نشاط، سرزندگی، خلاقیت و تلاش را در این دوران تجربه می کند.
وی گفت: در سنین جوانی، فشارها و نیازهای جنسی افراد را به سمت گناه می کشاند و با رفتن به سمت این رفتارها، نوعی تحقیر خود اتفاق می افتد. بر همین اساس ازدواج تکمیل ایمان هم هست.
لزوم تحقق ازدواج آسان در پی آمارهای کلان افراد مجرد
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: آرامش روانی و درمان اضطراب با همراهی یک همسر و تامین نیازهای جسمی و جنسی، کسب استقلال، تجربه مدیریت جدید، بهره مندی از چتر حمایتی عاطفی، روانی و مالی خانواده ها، از مواهب ازدواج است و در واقع انسان با ازدواج، به نوعی اعتبار اجتماعی پیدا می کند، همانطور که در ایجاد شغل و پرداخت تسهیلات و … این افراد در اولویت هستند.
میرصادقی گفت: بر اساس آمار سال ۱۳۹۵، بیش از ۴ میلیون دختر با سن ۱۵-۲۹ سال و بیش از ۵ میلیون پسر با سن ۲۰-۳۰ سال که سن متعارف برای ازدواج هر کدام است، مجرد بودند و هرگز ازدواج نکردند. این آمار بالا نشان دهنده این است که باید ازدواج آسان را محقق کرد که تاکنون دولت ها اقداماتی انجام داده اند، اما نیاز است که تلاش ها بیشتر شود.
قانون تسهیل ازدواج بی نتیجه مانده است
وی یادآور شد: قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب سال ۱۳۸۴ در مجلس است که حدود ۱۳ ماده دارد. بر اساس این قانون دولت باید ظرفیت هایی را برای تحقق ازدواج آسان بکار می گرفت. اما اکنون با گذشت ۱۶ سال از تصویب این قانون، نتیجه ای که به دنبال آن بوده ایم، محقق نشده است.
استاد حوزه و دانشگاه اظهارکرد: مواردی مثل افزایش سطح توقعات مادی در فرد و خانواده، آداب و رسوم غلط، گرایش برای به دست آوردن موقعیت های بالای اجتماعی قبل از ازدواج، درآمد کم و مشکلات اقتصادی خانواده، رعایت ترتیب در ازدواج فرزندان، نگرانی از سوء سابقه و … شرایط ازدواج را سخت کرده و سن ازدواج را بالا برده است.
آرمان زدگی دختران و پسران
میرصادقی بیان کرد: متاسفانه طی سالهای اخیر، معیارهای گزینش همسر تغییر پیدا کرده و بسیاری از دختران و پسران دچار آرمان زدگی شده اند و در انتخاب همسر آینده خود، ایده آل های افراطی دارند.
وی ادامه داد: بر اساس پژوهشی که در سال ۱۳۹۰ در بین دانشجویان متاهل انجام شده است، مواردی مثل چشم و هم چشمی، شغل پسران، ملاک های ظاهری در انتخاب همسر، کاهش انگیزه ازدواج در پسران، کاهش ریسک معرفی دختران برای پسران، تفاوت نگاه والدین با فرزندان در انتخاب همسر، تفاوت در سطح تحصیلات و مسائل اقتصادی، طلاق والدین، سوء سابقه، تفاوت سنی، بیماری والدین، سخت گیری در معیارهای ظاهری و زیبایی، باورهای غلط در مورد محدود شدن و روبرو شدن با مشکلات جدید در صورت ازدواج، اختلاف نظر سیاسی، تفاوت های فرهنگی، نگرانی از ازدواج های فامیلی، معلولیت ها، به دنبال خانواده های کم جمعیت بودن و … از جمله دلایل تاخیر و افزایش سن ازدواج معرفی شده است.
پذیرفته شدن تاخیر در ازدواج توسط خانواده ها و جامعه
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: متاسفانه خود خانواده و جامعه هم تاخیر در ازدواج پسران را پذیرفته و مانع ازدواج پسران در سن کم یا در هنگام تحصیل و سربازی می شود و اگر چنین مواردی هم اتفاق بیفتد او را توبیخ و سرزنش می کنند.
میانگین سن ازدواج استان ۲۷ و ۲۱ سال برای مردان و زنان
علیرضا مهرآور مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: تعداد ازدواج های به ثبت رسیده در طی سه ماهه نخست امسال ۲ هزار و ۱۹۴ واقعه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که یک هزار و ۸۵۵ واقعه بوده است، ۱۸٫۳ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: از این تعداد ازدواج ثبت شده، یک هزار و ۴۷۳ واقعه در مناطق شهری و ۷۲۱ واقعه در مناطق روستائی بوده است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی ادامه داد: تعداد واقعه طلاق ثبت شده در سه اماهه اول امسال هم ۳۳۳ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۲۹۵ مورد بوده است، ۱۲٫۹ درصد افزایش داشته است.
مهرآور یادآور شد: از طلاق های ثبت شده، ۲۶۵ مورد شهری و ۶۸ مورد هم روستایی بوده است.
وی افزود: در این مدت میانگین سن ازدواج مردان در خراسان جنوبی ۲۷ سال و خانم‌ها ۲۱.۱ سال بوده است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی اظهارکرد: در سال ۱۳۹۹ هم ۷ هزار و ۵۴ واقعه ازدواج و یک هزار و ۳۵۶ واقعه طلاق به ثبت رسیده است.
مهرآورافزود: نرخ ازدواج پارسال در خراسان جنوبی ۸.۷ درصد بوده که این رقم در کشور ۶.۸ درصد است و از این نظر خراسان جنوبی رتبه دوم کشوری است.
وی گفت: پارسال شهرستان درمیان با ۲۹/۲ درصد بیشترین رشد ازدواج و نهبندان با ۳/۵ درصد، کمترین رشد ازدواج را در استان داشت.
انتهای پیام/۷