استاندار خراسان جنوبی:

از آب، باد و خاک خراسان‌جنوبی در راستای تولید ثروت استفاده شود

ملانوری گفت: خراسان جنوبی استان پهناوری است و هنر این است که از آب، باد و خاک استان در راستای تولید ثروت و ایجاد محیطی مناسب برای شهروندان استفاده کنیم.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی حمید ملانوری استاندار خراسان‌جنوبی در نشست مدیرکل جهاد کشاورزی و هیئت همراهش اظهار کرد: رتبه اول تولید عناب و زرشک، رتبه دوم تولید زعفران، رتبه برتر تولید انار و پنبه از قابلیت‌هایی است که باید به درستی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
وی با اشاره به وسعت و پهناوری استان، افزود: این که گفته می‌شود خراسان جنوبی بعد از کرمان و سیستان و بلوچستان، وسیع ترین استان کشور است، به تنهایی مهم نیست، بلکه آن چه اهمیت دارد این است که از همه وسعت استان بهره ببریم.
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: هنر این است که از آب، باد و خاک استان در راستای تولید ثروت و ایجاد محیطی مناسب برای شهروندان استفاده کنیم.
ملانوری با تأکید بر منابع آبی محدود استان، این کمبود را فرصتی برای برنامه ریزی مطلوب عنوان کرد و گفت: مهمترین راهکارها برای مدیریت منابع آبی موجود، توجه به شیوه‌های نوین آبیاری، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، استفاده از گونه های کم آب بر و … است.
وی اظهار کرد: کشت‌های گلخانه‌ای اگر چه ظرفیت‌های خوبی هستند و می‌توانند نجات، بخش کشاورزی باشند اما به تنهایی نمی‌توانند گره گشایی کنند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: برای بهره‌برداری هر چه بیشتر از ظرفیت گلخانه‌ها، باید برنامه‌ریزی درستی صورت بگیرد و از این فضاها و امکانات به نوعی استفاده شود که ارزش افزوده هم برای کشاورزان به همراه داشته باشد.
ملانوری عنوان کرد: عدم تأمین زنجیره کامل در کشت های گلخانه ای، مانع موفقیت این طرح است.
وی به موضوع آب مجازی و صادرات مجازی آب هم اشاره کرد و گفت: مرکز تحقیقات کشاورزی استان باید به گونه ای عمل کند که مردم به سمت کشاورزی پربازده متمایل شوند.
استاندار خراسان‌جنوبی افزود: این نوع از کشاورزی با وجود هزینه‌های کمتر، بازدهی بیشتری به همراه دارد.
ملانوری تأکید کرد: باید برای خارج کردن کشاورزی از حالت سنتی و افزایش بهره‌وری در سطح بسیج شویم.
وی از اهمیت سند سازگاری با کم آبی گفت و خاطرنشان کرد: شرط موفقیت این سند دقیق طرح‌های نصب کنتورهای هوشمند، تغییر کشت، تغییر زمان کشت، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و … است.
استاندار خراسان‌جنوبی به ظرفیت جامعه عشایری استان نیز اشاره کرد و گفت: جامعه عشایری با نقشی که در تولید دارند، قابلیت بسیار مهمی برای استان است به شرط این‌که اقدامات و برنامه‌ها به سمتی سوق داده شوند تا آنها بتوانند از تولیدات خود بیشترین بهره را ببرند.
ملانوری از حوزه تعاون روستایی هم خواست که برای استفاده هر چه بهتر از فرصت تعاونی ها و اتحادیه های روستایی به عنوان سرمایه هایی شایسته در راستای سیاست های کشور برنامه‌ریزی کنند.
وی خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی نیز با توجه به پهناوری استان و حوزه‌های کویری و بیابانی می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای درآمدزایی، اشتغالزایی و توسعه باشد.
انتهای پیام/۱۲۷