گزارشی از واقعیت ستاد توسعه خاوران؛

 از ایجاد توسعه در پشت درهای بسته تا به تعطیلی کشاندن کل استان/ ستاد توسعه خاوران در حد یک اسم

این روز که طرح ستاد توسعه خاوران در بوق و کرنا هست و از آن به عنوان احیا جاده ابریشم نام برده می شود اما برخی فعالان اقتصادی و تولیدی استان معتقد هستند این طرح در حد یک اسم و شعار و بیش نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، راه اندازی و تشکیل ستاد توسعه خاوران که به گفته آقای ملانوری استاندار فعلی خراسان جنوبی از ابتکارات وی  است اما در نهایت مشخص شده که این طرح در استانهای دیگر هم اجرایی شده است.
بر اساس اعلام آقای استاندار؛ این ستاد توانسته است در کمتر از شش ماه فعالیت و طی انعقاد ۱۹ تفاهم نامه سرمایه گذاری، به جذب ۴۶ هزار و ۱۰۲ میلیارد تومان سرمایه و ایجاد زمینه اشتغال برای ۱۳ هزار و ۷۱۰ نفر بینجامد.
اما این آمارهای کلان سرمایه گذاری و اشتغال در حالی مطرح می شود که حوزه اقتصادی استان اندک تغییر و تحولی را هم در وجود خود لمس نکرده و گویا این آمارها بیشتر یک فانتزی و بازی رسانه ای بیش نیست.
همچنین درحالی آقای ملانوری یکی از ابتکارات این ستاد را صدور مجوز سرمایه گذاری بی نام مطرح کرده بود که حتی قبل از آمدن او به خراسان جنوبی، این مجوزها که البته گویا چندان بی حاشیه هم نبوده است، در خراسان شمالی هم صادر می شده است.
در حالی که امروز؛ ستاد توسعه خاوران و دستاوردهای کاغذی اش، لق لقه ی دهان همه مسئولان است و از آن به عنوان احیاکننده جاده ابریشم یاد می شود، اما تولید و تولیدکنندگان استان به عنوان فعالان حوزه اقتصادی، نه تنها اثر مثبتی از این ستاد ندیده اند، بلکه معتقدند توجه کامل به این ستاد باعث غفلت از بقیه امور استان و حتی به تعبیری باعث تعطیل شدن استان شده است. تولیدکنندگان از اینکه استاندار در حدود یک سال حضورش در استان، فقط و فقط یک بار و در حد یک ساعت از شهرک صنعتی بیرجند بازدید داشته است، گلایه داشته و این موضوع را بی توجهی محض به توسعه و سرمایه گذاری تلقی می کنند، حالا با این تفاسیر؛ چگونه ممکن است توسعه ای رخ بدهد؟
از ستاد توسعه خاوران فقط یک اسم شنیده ایم
عباسی یکی از کارشناسان حوزه تولید در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: اکنون گفتن این صحبت ها دیر است و شاید فایده ای هم نداشته باشد، اما؛ ما صنعتگران استان؛ از ستاد توسعه خاوران فقط اسم آن را شنیده ایم و در واقع این ستاد؛ نه تنها نتیجه ای برای استان، مردم، صنعت و اشتغال نداشته است، بلکه نگاه ها، توجه ها و هدف ها را به خود جلب کرده و باعث غفلت از بقیه مسائل و موارد شده است.
وی تصریح کرد: در ستاد توسعه خاوران مطرح می شود که فلان قرارداد بسته شد، فلان مجوز داده شد و قرار است در آینده توسعه اتفاق بیفتد. اما غافل از اینکه هم اکنون هم سرمایه گذاری هایی در داخل یا خارج از شهرک های صنعتی استان انجام شده که اینها هم سرمایه های ملی هستند، ولی همچنان افتاده مانده و کسی برای آن دلسوزی نمی کند. نمی دانم چرا از زمان آمدن آقای ملانوری به عنوان استاندار، توجه او فقط به ستاد توسعه خاوران بوده است؟
کسی از نتیجه و سرنوشت طرح های سرمایه گذاری خبر ندارد
این کارشناسان حوزه تولید گفت: مسئولان ستاد توسعه خاوران استان، اعلام می کنند که قرار است اقدامات این ستاد، مثلا ظرف دو- سه یا چند سال دیگر نتیجه بدهد، در حالی که همین موارد در طی سالهای گذشته هم وجود داشته است و رسانه ها تیتر می زدند که فلان قرارداد با فلان سرمایه گذار بسته شد، اما از دو سه سال قبل تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است.
عباسی بیان کرد: از اخبار این ستاد می شنویم که با بسته شدن فلان قرارداد، زمینه ایجاد مثلا هزار نفر شغل در استان فراهم شد، اما بعد از آن هیچ کسی نرفته است ببیند سرنوشت این قراردادها، مجوزها، سرمایه گذاری ها و اشتغال ها چه شد و ما هم نمی دانیم! بر همین اساس از ستاد توسعه خاوران فقط یک اسم مطرح است و خروجی از آن ندیده ایم.
تکرار سرمایه گذاری های شکست خورده
وی اظهارکرد: در سطح استان صنایعی وجود دارد که قبلا با شکست مواجه شده که علت آن هم ممکن است عدم توجیه سرمایه گذار، عدم حمایت بانک ها، نداشتن توجیه اقتصادی و … بوده باشد، اما اکنون برخی از تفاهم نامه هایی که در ستاد توسعه خاوران با سرمایه گذاران جدید امضا می شود، در زمینه همان صنایعی است که قبلا به شکست رسیده است. مثلا قبلا سه واحد صنعتی بسته بندی گوشت در شهرک صنعتی بیرجند ایجاد شده که اکنون خبری از هیچ کدام از این واحدها نیست و بانک آن را مصادره و با مزایده؛ به افراد جدیدی برای کاربری خدماتی و غیر از تولید واگذر کرده اند. اما متاسفانه یکی دو مورد از تفاهم نامه های بسته شده در ستاد توسعه خاوران، مربوط به ایجاد واحد بسته بندی گوشت بوده است.
این کارشناسان حوزه تولید تصریح کرد: اما آیا مسئولان متولی بررسی کرده اند که چرا این واحدها تعطیل شده اند و دلیل تعطیلی چه بوده است؟ اگر امروز دولت می خواهد از این واحدها حمایت کند، چرا قبلا حمایت نکرده است؟ اگر نمی خواهد حمایت کند، آیا به آینده و سرنوشت افرادی که اکنون می خواهند سرمایه گذاری کنند هم فکر کرده است؟ اگر قبلا سرمایه گذارانی با حضور در این حوزه با شکست مواجه شده اند، حیف نیست که سرمایه گذاران دیگری هم به شکست برسند؟
مسئولان فعلی امتحان خود را پس داده اند
عباسی افزود: طی یکی دو ماه گذشته و با توجه به روی کار آمدن دولت جدید، جامعه به تغییر امیدوار بوده و هست، اما اگر قرار باشد چه در استان و چه در کشور، ادامه کار هم به همان روال قبل باشد و همان افراد قبلی که امتحان خود را پس داده اند، بر روی کار باشند و به آنها پست داده شود، ناامیدی که در وجود مردم بوده؛ برای مدت ۴ یا ۸ سال دیگر هم ادامه داشته و ماندگار خواهد شد.
وی گفت: مسئولانی که اکنون در حوزه اقتصادی در کنار استاندار فعالیت می کنند و به او مشاوره و گرا می دهند، همان افرادی هستند که به آقای معتمدیان و مروج الشریعه هم آدرس غلط می دادند. اما برای یک بار هم که شده بیایند پاسخگو باشند و بگویند سرنوشت قراردادها و تفاهم نامه های توسعه ای و اشتغالزای قبلی که از آن دم می زدند، به کجا رسید؟ چه تضمینی هست که قول هایی که آقای ملانوری با همان مشاوران و روسای سازمان ها می دهد؛ فردا به نتیجه برسد؟ مگر قبلا به نتیجه رسیده است؟
قرار نیست ستاد توسعه خاوران؛ کل استان را به تعطیلی بکشد
این کارشناسان حوزه تولید با تاکید بر اینکه قرار نیست ستاد توسعه خاوران؛ کل استان را به تعطیلی بکشد، گفت: چگونه ستاد توسعه خاوران، آقای استاندار و تیم همراهش می خواهند توسعه ایجاد کنند در حالی که آقای استاندار تاکنون فقط یک بازدید یک ساعته از شهرک صنعتی داشته است، آن هم طی همان ماه های اول ورودش به استان؟ بعد از آن هم نه صنعتگری استاندار را دیده و نه آقای استاندار شهرک صنعتی را!
توسعه در پشت درهای بسته
عباسی تصریح کرد: آقای استاندار با چه اطلاعاتی می خواهد استان را توسعه دهد؟ در حالی که توسعه هر استانی در پشت درهای بسته صورت نمی گیرد، مگر با حضور در میدان عمل، سرکشی های مداوم، بازدید و گفتگوی چهره به چهره با صنعتگران، دریافت اطلاعات و اقدام بر اساس خواسته ها، مزیت ها و توانمندی ها.
وی افزود: در حالی که اکنون ۵۰ درصد واحدهای تولیدی خراسان جنوبی تعطیل است، اما یکی از مسئولان هم ضمن عرض خداقوتی؛ دلیل این تعطیلی و مشکل را جویا نشد! در حالی که اگر این مسئولان راست می گویند و دغدغه توسعه دارند، باید به سراغ همین افراد می رفتند که سرمایه گذاری انجام داده و به شکست خورده اند و با حمایت خود، سبب ایجاد انگیزه در آنها برای فعالیت مجدد می شدند.

انتهای پیام / ۷