غفلت‌هایی که در سایه جولان کرونا ادامه دارد؛

از برگزاری مراسم عروسی در شرایط قرمز کرونایی تا شهادت مدافعان سلامت/ مردمی که به فکر سلامت خود و کادر درمان نیستند

متاسفانه در این شرایط قرمز کرونایی و اعمال محدودیت تردد و فعالیت در استان اما عده ای بدون توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی سرگرم مراسم عروسی هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با شروع فصل پاییز شمار مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یافته و روزانه افراد بسیار زیادی به کرونا مبتلا میشوند. در خراسان جنوبی نیز از ابتدای مهرماه شاهد روند افزایشی ابتلا به کرونا در استان هستیم به گونه ای که روزانه شمار مبتلایان به بیش از ۱۰۰ نفر میرسد. متاسفانه در خراسان جنوبی شمار فوتی های ناشی از کرونا افزایش داشته و طبق اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روز گذشته ۱۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند. تا کنون دو روز دیگر نیز شمار فوتی های استان دو رقمی شده بود که این آمار برای خراسان‌جنوبی زنگ خطر بزرگی است.
متاسفانه خراسان‌جنوبی جز استان‌های قرمز کرونایی در کشور است و محدودیت‌های تردد برای داخل استان از ۱۲ تا ۱۶ آبان و محدودیت فعالیت برای سه شهرستان بیرجند، طبس و قاین در گروه‌های شغلی ۳،۲ و ۴ از امروز چهارشنبه به مدت ۱۰ روز در نظر گرفته شده است.
۳۲۷ نفر جان باختند
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در روز گذشته از ابتدای شیوع کرونا در استان ۲۱ هزار و ۶۱۰ آزمایش انجام شده که ۷ هزار و ۴۱۱ مورد مثبت شده و از ابتدا ۳۲۷ نفر در استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.
مراسمات عروسی با چاشنی کرونا
محمدی یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: طی دو هفته گذشته خبرهایی در خصوص برگزاری مراسم عروسی با حضور قابل توجهی از افراد در نقاط مختلف استان به گوش می‌رسد.
وی با بیان این‌که شب گذشته به یک مراسم عروسی دعوت بودم، افزود: برای حفظ جان خود و خانواده و احترام گذاشتن به کادر درمان به مراسم عروسی نرفتم اما دوستان قابل توجهی که به این جلسه رفته بودند نه تنها ماسک نداشته و از فاصله گذاری اجتماعی خبر نبود بلکه کاروان عروس در خیابانهای شهر نیز دور زده بود.
این شهروند اظهار کرد: طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درصد بسیار زیادی از مبتلایان به کرونا در دورهمی های خانوادگی مبتلا شده اند.
محمدی عنوان کرد: چه نیازی است در این شرایط کرونایی مراسمات عروسی با جمعیت زیاد و به این شکل برگزار شود؟ مراسمات عروسی که بعدا نتیجه اش چندین بیمار کرونایی یا فوتی باشد ارزشی ندارد.
که متاسفانه در این مراسمات نه تنها حضور مردم کم نیست بلکه نکات بهداشتی رعایت نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد مردم نیز مانند ابتدای شیوع کرونا این ویروس را جدی نگرفته و رفت و آمدهای غیر ضروری در سطح شهر را داشته و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند. استفاده از ماسک به تنهایی و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی مانعی برای انتقال ویروس کرونا نیست و طبق نظر پزشکان علاوه بر استفاده از ماسک فاصله گذاری ۱٫۵ تا دو متری با فرد دیگر بسیار مهم است.
افزایش بیمارستان‌های پذیرش بیماران کرونایی در بیرجند
ابتدای شیوع کرونا در خراسان جنوبی برای شهر بیرجند بیمارستان ولی عصر (عج) به عنوان بیمارستان معین برای بستری بیماران کرونایی در نظر گرفته شد اما طی هفته گذشته به دلیل افزایش شمار مبتلایان و عدم وجود تخت خالی در بیمارستان وای عصر (عج) بیمارستان‌های رازی، حضرت ابوالفضل و بوعلی برای پذیرش بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.
ناصر خوش‌خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان‌جنوبی در خصوص اعمال محدویت برای سه شهرستان خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: شهرستان‌های بیرجند، طبس و قاینات در استان خراسان‌جنوبی از جمله شهرستان‌های دارای محدودیت در فهرست جدید ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.
وی افزود: در شهرستان‌هایی که در فهرست محدودیت‌ها معرفی شده‌اند، ممنوعیت فعالیت گروه‌های شغلی سه و چهار شامل مدارس، دانشگاه‌ها، زبانسراها و سایر آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، موزه‌ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، آرایشگاه‌ها، مصلاها، مساجد و سایر اماکن ایجاد می‌شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان‌جنوبی گفت: طبق این مصوبه برگزاری مراسم، همایش‌ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها، کافی شاپ‌ها و چایخانه‌ها نیز ممنوع است.
خوش‌خبر عنوان کرد: برخی فروشگاه‌ها شامل رده‌های شغلی ۲ از جمله پاساژها، مراکز خرید، مراکز تمرین و مسابقات ورزشی، قنادی‌ها، آبمیوه فروشی‌ها، مراکز تهیه و طبخ غذا، بنگاه‌های خرید و فروش خودرو، فروشگاه‌های لوازم خانگی، تزیینات داخلی ساختمان، عکاسی‌ها، مشاوران املاک، فرش فروشی‌ها، فروشگاه‌های کیف و کفش، خیاطی‌ها، خراطی‌ها، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی نیز شامل محدودیت‌های جدید می‌شوند.
وی اظهار کرد: تمامی بخش‌های عمومی و غیر دولتی مکلفند اسامی بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.
جلال احمدی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص عملکرد معاونت درمان در مقابله با ویروس کرونا گفت: امسال ۸۵ پزشک متخصص به خراسان‌جنوبی اختصاص داده شده و تمام بیمارستان‌ها در شهرستان‌های استان بررسی و اولویت‌بندی و براساس آن تقسیم انجام شده است.
وی افزود: تاکنون ۱۸۸ پرستار، ۲۹ پزشک و ۴۱ نفر از پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی به بیماری کرونا مبتلا شدند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: کادر درمان شبانه روزی برای درمان بیماران کرونایی و غیر کرونایی در حال تلاش و فعالیت هستند و از مردم درخواست می‌شود تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و در صورت خروج از منزل استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.
متاسفانه طی روزهای گذشته دو نفر از کادر درمان خراسان جنوبی منصوره حسینی بهورز روستای مهمویی و کاظم احمدی کادر بیمارستان شهید سید مصطفی خمینی طبس بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.
در این شرایط سخت کرونایی که روزانه آمار استان خراسان‌جنوبی بسیار افزایش دارد باید همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و برای کمک به کادر درمان در خانه بمانند.
انتهای پیام/۱۲۷