در گفت‌وگوی خاورستان با یک کارآفرین مطرح شد؛

از تحصیل در دانشکده سپیده کاشانی تا مدیر نمونه یونسکو/ فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنر منتظر استخدام دولت نباشند

تک خارانی گفت: فارغ التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای باید خودشان آستین همت را بالا زده و به فکر ایجاد شغل برای خود و دیگران باشند فارغ التحصیلان رشته‌های هنری نباید منتظر شغل‌های دولتی و استخدام باشند چراکه هنر را فراگرفته و فقط نیاز به عزم و اراده برای ایجاد کسب و کار دارند.

عصمت تک‌خارانی کارآفرین نمونه استان خراسان‌جنوبی و مدرس دانشکده سپیده کاشانی بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در سال ۱۳۸۸ در رشته طراحی دوخت مقطع کاردانی از دانشکده سپیده کاشانی بیرجند فارغ‌التحصیل شدم.
وی افزود: پس از فارغ‌التحصیلی آموزشگاه آزاد طراحی دوخت با نام ترنم مهر را راه‌اندازی و در سال ۸۹ شرکت تعاونی آموزشی تاسیس کردم.
این کار آفرین نمونه که فارغ التحصیل دانشگاه فنی و حرفه‌ای است، بیان کرد: پس از راه‌اندازی شرکت تعاونی درسم را در کنار کار در مقطع کارشناسی و پس از آن کارشناسی ارشد ادامه دادم.
تک‌خارانی عنوان کرد: از سال ۱۳۹۵ در دانشکده سپیده کاشانی بیرجند در رشته طراحی دوخت تدریس می‌کنم و در آموزشگاه نیز فعالیت دارم.
وی در خصوص موفقیت و مدارکی که کسب کرده، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ مدیر نمونه از یونسکو شدم، مدرک دکترای افتخاری هنر از کانادا و اروپا را دارم و در سال ۹۸ نیز موفق به کسب مدرک تخصصی طراحی دوخت از دانشگاه k&kترکیه، سویس و دانمارک شدم.
کارآفرینی برای ۷ نفر
مدیر آموزشگاه خیاطی ترنم‌مهر با بیان این‌که تاکنون برای ۷ نفر کارآفرینی کردم، گفت: رشته طراحی دوخت یک رشته هنری است و باید فارغ التحصیلان در این‌گونه رشته‌ها برای خود و دیگران کار آفرینی کنند؛ با توجه به این‌که نمی‌توان منتظر استخدام و مشاغل دولتی بود من نیز پس از فارغ التحصیلی از اولین مقطع تحصیلی به فکر راه‌اندازی آموزشگاه طراحی دوخت افتادم و خوشبختانه در کنار آن توانستم درسم را ادامه داده و بحث آموزش در کنار درس و راه‌اندازی شرکت تعاونی را نیز دنبال کنم و به مرحله اجرا برسانم.
تک‌خارانی با بیان این‌که مدل کسب و کارم آموزشی است، افزود: با توجه به این‌که آموزشگاه طراحی دوخت راه‌اندازی کردم بیشتر کارم در حوزه آموزش است و بسیار کم کار دوخت انجام می‌دهم.
وی ادامه داد: در راستای آموزش طراحی دوخت سال گذشته برای بانوان روستای سرچاه تازیان دوره آموزشی طراحی دوخت را به صورت رایگان برگزار کردم.
برپایی نمایشگاه از تولیدات هنر آموزان در روستای سرچاه تازیان
مدرس دانشکده سپیده کاشانی بیرجند که خود دانشجوی دانشگاه فنی و حرفه‌ای بوده و اکنون در همین دانشگاه تدریس می‌کند در خصوص تحصیل در این دانشگاه، عنوان کرد: با توجه به این‌که هر دانشگاهی چارت آموزشی خود را دارد، تحصیل در دانشگاه و در هر رشته‌ای نیاز به تلاش دانشجو دارد.
تک خارانی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای به دلیل این‌که بحث حرفه آموزی را دنبال می‌کند کارگاه‌های متعددی برای هر رشته دارد و دانشجو به صورت عملی کار را انجام می‌دهد در صورتی که در دانشگاه‌های دیگر شاید کارگاه‌ها مانند کارگاه‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای نباشد لذا تحصیل در دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیش از آنکه تئوری باشد عملی است.
وی در خصوص تعداد افرادی که سالانه از آموزش طراحی دوخت در آموزشگاه بهره‌مند می‌شوند، خاطرنشان کرد: به طور میانگین هر سال، ۱۰۰ هنرآموز با حضور در دوره‌های آموزشی طراحی دوخت مهارت طراحی دوخت را می‌آموزند.
این کار آفرین نمونه عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل بیماری کرونا دوره‌های آموزشی آموزشگاه و کلاس‌های دانشگاه به صورت مجازی برگزار می‌شود.
تک خارانی خطاب به سایر فارغ التحصیلان دانشگاه فنی که تاکنون موفق به ایجاد کسب و کار نشدند، توصیه کرد: به نظر من فارغ التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای باید خودشان آستین همت را بالا زده و به فکر ایجاد شغل برای خود و دیگران باشند؛ فارغ التحصیلان رشته‌های هنری نباید منتظر شغل‌های دولتی و استخدام باشند چراکه هنر را فراگرفته و فقط نیاز به عزم و اراده برای ایجاد کسب و کار دارند.
وی با بیان این‌که هم اکنون از کارم رضایت دارم، گفت: برای راه‌اندازی آموزشگاه تسهیلاتی دریافت نکرده و در سال ۱۳۸۷ با ۱۵ میلیون تومان سرمایه اولیه کارم را آغاز کردم.
انتهای پیام/۱۲۷