در دومین کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد شهری مطرح شد

از درخواست وجود پیوست فرهنگی در کنار پروژه‌های عمرانی تا ثبت املاک در طرح کاداس/ اقدامات غیر مجاز بنگاه‌ها به دادستانی گزارش شود

حجت الاسلام وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خراسان‌جنوبی گفت: از دستگاه‌های متولی امور اراضی و املاک درخواست می‌شود نسبت به ثبت املاک و اراضی در طرح کاداس همکاری کنند تا شاهد زمین خواری در استان نباشیم و جلوی هر گونه سوء استفاده از املاک و اراضی گرفته شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، صبح امروز دومین کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد شهری خراسان‌جنوبی برگزار شد.
ارائه گزارش نماینده فرمانداری بیرجند در خصوص بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهر بیرجند، گزارش بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز با تاکید بر روستاهای دستگرد و چهکند، گزارش اداره کل عشایری خراسان جنوبی در خصوص پیگیری اجرای طرح‌های مربوط با جامعه روستایی در معرض خطر تخریب و مهاجرت‌های دسته جمعی از بخش مرکزی شهرستان نهبندان و گزارش بررسی ابعاد حوزه‌های مختلف امنیتی توسط نماینده اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان‌جنوبی در راستای وظایف و اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه‌های مسئول، دستورکارهای مورد بررسی در این کارگروه بود.
مساحت بافت فرسوده و ناکارآمد در بیرجند۶۵۴ هکتار است
هادی شاهوردی نماینده فرمانداری بیرجند در این کارگروه در خصوص بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهر بیرجند، اظهار کرد: مجموع مساحت محلات بافت ناکارآمد شهر بیرجند ۶۵۴ هکتار است که ۷۴ هزار نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.
وی افزود: یک سوم جمعیت شهر بیرجند در محلات بافت ناکارآمد و فرسوده زندگی می‌کنند.
نماینده فرمانداری بیرجند بیان کرد: در قانون ششم توسعه پیش‌بینی شده ۳۰ درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی برای احیای این محلات اختصاص داشته باشد.
شاهوردی از تدوین برنامه جامع اقدام مشترک برای احیای بافت‌های ناکارآمد شهری در تمام کشور طی دو سال گذشته خبر داد و گفت: بیرجند در این برنامه طرح‌های خوبی ارائه کرده است.
وی عنوان کرد: در این طرح برای شهر بیرجند ۸۳ پروژه در برنامه ۵ ساله با بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.
نماینده فرمانداری بیرجند گفت: یک سوم اعتبارات در نظر گرفته شده در این برنامه از طرف شرکت بازآفرینی شهری کشور و مابقی اعتبارات استانی است.
شاهوردی اظهار کرد: ۱۲ دستگاه اجرایی در این برنامه همکاری دارند که بیشتر طرح‌ها در حوزه شهرداری و راه و شهرسازی است.
وی خاطرنشان کرد: در شهر بیرجند دو محله مهم در بافت ناکارآمد شهری داریم که محلات خیرآباد و ۱۷ شهریور است.
نماینده فرمانداری بیرجند بیان کرد: برای توسعه محله خیرآباد ۳۳ پروژه با ۷۰ میلیارد تومان اعتبار تعریف شده که تاکنون پروژه‌ها دارای پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصد است.
شاهوردی افزود: بازبینی محله فرزان که در بافت ناکارآمد خیرآباد قرار دارد یکی دیگر از برنامه‌های توسعه این محله است.
وی خاطرنشان کرد: بازنگری برخی از طرح‌های محله فرزان، راه‌اندازی اولین سمن نهاد محله محور کشور در محله خیرآباد بیرجند، اختصاص ۵۰ وام بلاعوض و قرض الحسنه برای کارآفرینی بانوان محله خیرآباد و … از جمله اقدامات مهم انجام شده در محله خیرآباد بیرجند است.
نماینده فرمانداری بیرجند به سفر سال گذشته مسئولان کشوری بافت ناکارآمد و فرسوده شهری به بیرجند اشاره کرد و گفت: در این سفر بیش از ۸ پروژه با اعتبارات خوبی برای محله خیرآباد مصوب شد.
شاهوردی با مشکلات موجود در شمال شهر اشاره کرد و افزود: در این منطقه ۲۲ پروژه تعریف شده که تعداد زیادی به بهره‌برداری رسیده است.
وی با بیان این‌که امسال اولویت فرمانداری بیرجند بر تخصیص اعتباراتی که در راستای بازدید استاندار از شمال شهر انجام شده است، گفت: شهرداری بیرجند اقدامات قابل توجهی برای شمال شهر انجام داده که تلاش جهت تخصیص قیر رایگان برای آسفالت معابر، اجرای سه کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب و… نمونه های از فعالیت‌های انجام شده در این منطقه است.
نماینده فرمانداری بیرجند بیان کرد: پروژه‌های عمرانی زیادی در شمال شهر در دست اجرا است که برخی‌ها به دلیل مشکلات مالی پیشرفت کندی دارد.
تثبت مالکیت اراضی با سنددار کردن اراضی
قاسم تنها معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی نیز در این کارگروه در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز با تاکید بر روستاهای دستگرد و چهکند، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در بحث تثبیت مالیکت اراضی اقدام به سند دار کردن این اراضی کرده است.
وی افزود: در روستای دستگرد بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار در بخش‌های مختلف هزینه شده است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: ۵۱۶ واحد مسکونی در روستای چهکند ساخته و واگذار شده است.
تنها خاطرنشان کرد: همچنین در این روستا ۶۴ هکتار زمین تامین، ۹۷۳ قطعه زمین واگذار و ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار در این روستا هزینه شده است.
خراسان‌جنوبی چهارمین استان عشایری کشور
محمدعلی توسلی معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایری استان خراسان جنوبی نیز در این جلسه در مورد پیگیری اجرای طرح‌های مربوط با جامعه روستایی در معرض خطر تخریب و مهاجرت‌های دسته جمعی از بخش مرکزی شهرستان نهبندان اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایری داریم که ۸۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهند.
وی با بیان این‌که ۵۸ طایفه مستقل عشایری در استان داریم، افزود: ۱۳٫۲ درصد جمعیت استان و ۷ درصد جمعیت کشور را عشایر خراسان جنوبی تشکیل می‌دهند.
معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایری استان خراسان‌جنوبی عنوان کرد: خراسان‌جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است و ۱۰ شرکت تعاونی و یک اتحادیه امور عشایر با ۱۱ هزار نفر عضو دارد.
توسلی به فعالیت‌ها و تولیدات عشایر استان در بحث تولید گوشت قرمز، شیر و لبنیات و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: ۸۰ درصد جمعیت عشایری استان در مناطق مرزی و نقاط صعب العبور استان زندگی می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: عمده مشکلات عشایر استان در مورد تامین آب شرب، نامناسب بودن ایل راه ها، فقر مراتع و خرید علوفه است.
معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایری استان خراسان جنوبی تصریح کرد: توجه و توانمند سازی عشایر استان در بخش‌های مختلف باعث افزایش بهره‌وری در تولیدات، توسعه صنایع دستی و پیدا کردن بازار فروش محصولات خواهد شد.
توسلی به عشایر مستقر در شهرستان نهبندان اشاره کرد و افزود: عشایر این شهرستان ۳ هزار و ۱۹۲ خانوار معادل ۱۶ هزار و ۱۹۰ نفر هستند.
وی از فعالیت یک شرکت تعاونی عشایری در شهرستان نهبندان با ۷ میلیارد تومان سرمایه خبر داد و گفت: شهرستان نهبندان دومین شهرستان عشایری استان است.
معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایری استان خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در شهرستان نهبندان ۳۲۷ منطقه و محله عشایری وجود دارد.
توسلی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۲۴ تن نهاده دامی و ۱۴۴ تن آرد بین عشایر شهرستان نهبندان توزیع شده است.
وی به اجرا و افتتاح فاز اول آبرسانی به ۱۴ منطقه عشایری نهبندان اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۸۰ خانوار و یک هزار و ۴۵ نفر از نعمت آب برخوردار شدند.
معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایری استان خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: اداره کل امور عشایری خراسان جنوبی آمادگی اجرای طرح پرورش شتر داشتی، دام سبک و مشاغل خانگی را در منطقه بندان شهرستان نهبندان دارد.
لزوم وجود پیوست و کار فرهنگی در کنار پروژه‌های عمرانی
محمد شریف گلچین معاون اداره کل امور امنیتی انتظامی استانداری خراسان جنوبی نیز در این کارگروه در مورد بررسی ابعاد حوزه های امنیتی در راستای وظایف و اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه‌های مسئول، اظهار کرد: خوشبختانه توسط دستگاه‌های اجرایی فعالیت عمرانی و اقتصادی زیادی انجام شده که جای تشکر دارد.
وی افزود: پیشنهاد می‌شود در کنار هر طرح و پروژه عمرانی و اقتصادی در مناطق مختلف استان پیوست فرهنگی نیز در نظر گرفته شده و فعالیت های فرهنگی نیز در کنار کارهای عمرانی انجام شود.
معاون اداره کل امور امنیتی انتظامی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: مشکلات مختلف در بخش آب، راه، زیرساخت، فقر و مسائل مالی و … تمام اینها مشکلات دوری است که در حال حاضر به آن توجه نشود در بلند مدت تمام این مشکلات باعث مشکلات فرهنگی نیز خواهد شد.
گلچین تصریح کرد: ارائه راهکار برای حل مشکلات خوب است اما رفع مشکلات نیازمند هم افزایی است و می‌طلبد مسئولان همگی در کنار یکدیگر برای رفع مشکلات اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: انتخاب کردن دهستانهای شهرستان نهبندان برای طرح توانمند سازی جامعه روستایی و عشایری با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد از نظر مسائل فرهنگی، اجتماعی و امنیتی انتخاب بسیار خوبی است.
معاون اداره کل امور امنیتی انتظامی استانداری خراسان جنوبی گفت: اگر در کنار فعالیت‌های عمرانی و توسعه مناطق مختلف استان به موضوعات اجتماعی و فرهنگی توجه نشود شاهد فعالیت‌های خرابکارانه توسط ضد انقلاب خواهیم بود.
گلچین تاکید کرد: باید برای منحرف کردن اذهان ضد انقلاب و هوشیار بودن مردم از اینکه در دام تبلیغات های غیر واقعی قرار نگیرند کار فرهنگی انجام داد.
۳ میلیون هکتار اراضی در خراسان‌جنوبی تثبیت شد
غلامرضا شهریاری مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان جنوبی نیز در این کارگروه به اجرای طرح کاداس در دوره فعالیت جدید قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد و املاک اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این طرح در سال جاری اقدامات خوبی در خراسان جنوبی انجام شده است.
وی افزود: تاکنون چند جلسه با منابع طبیعی و آبخیزداری، امور اراضی جهاد کشاورزی،بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی و راه و شهرسازی استان برگزار شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان جنوبی گفت: تاکنون ۳ میلیون هکتار از اراضی استان که جانمایی شد تثبیت شده است.
شهریاری به اعتباری که برای طرح کاداس در نظر گرفته شده اشاره و اظهار کرد: از اداراتی که املاک ثبتی دارند درخواست می‌شود جهت به روزرسانی و ثبت نقشه‌ها و اراضی همکاری کنند.
حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خراسان جنوبی در این کارگروه به مصوبات جلسه قبل اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که در کارگروه قبل به آن رسیدگی و بازدید میدانی صورت گرفته بازدید از بافت فرسوده و ناکارمد شهری بود که در برخی از مناطق شهر بافت‌های فرسوده به پاتوقی برای معتادان تبدیل و باعث گلایه شهروندان شده بود.
وی افزود: در این خصوص تاکید می‌شود شهرداری، فرمانداری و متولیان امر اقدام کرده و نسبت به مرمت یا تخریب بافت‌های ناکارآمد که به محلی برای تجمع افراد معتاد تبدیل شده اقدام شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر برخی از بافت‌های فرسوده و ناکارآمد بنای تاریخی است و میراث آن را ثبت کرده و متولی آن است نسبت به مرمت آن اقدام کنند که افراد سودجو برای اقدامات ناشایست از این مکان سوء استفاده نکنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر برخی از بافت‌های فرسوده و ناکارآمد وقفی است از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان درخواست می‌شود نسبت به این مسئله دقت داشته و همکاری لازم در بحث مرمت یا تخریب بافت‌های فرسوده و ناکارآمد را داشته باشند.
اقدامات غیر مجاز بنگاه‌های مشاوره املاک به دادستانی گزارش شود
وحدانی نیا در مورد وظایف و اقدامات بنیاد مسکن در روستاهای دستگرد و چهکند، اظهار کرد: بنگاه‌های مشاوره املاکی که در این روستاها اقدامات غیر مجاز در بحث فروش اراضی، مبایعنامه‌ها و … انجام می‌دهند شناسایی و به دادستانی معرفی شوند.
وی تاکید کرد: فرمانداری و بخشداری‌ها نیز باید بر اینگونه فعالیت‌های غیر مجاز نظارت داشته و دهیاری‌های ابتدای کار مانع ساخت و سازهای غیر مجاز شوند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خراسان‌جنوبی گفت: متاسفانه در برخی از روستاها شاهد ساخت و سازهای غیر مجاز و عدم هشدار دادن از سوی دهیار هستیم که بعد از ساخت و ساز جهت رفع مشکل به کمیسیون مراجعه و پیشنهاد پرداخت جریمه دارند.
لزوم ثبت املاک در طرح کاداس برای جلوگیری از زمین خواری
وحدانی نیا در کورد اجرایی شدن طرح کاداس در استان، اظهار کرد: از دستگاه‌های متولی امور اراضی و املاک درخواست می‌شود نسبت به ثبت املاک و اراضی در طرح کاداس همکاری کنند تا شاهد زمین خواری در استان نباشیم و جلوی هر گونه سوء استفاده از املاک و اراضی گرفته شود.
انتهای پیام/۱۲۷