گزارش/

از شترمرغ‌دارانی که در خواب غفلتند تا سودهای کلانی که در جیب اروپائیان می‌رود

شترمرغ پرنده‌ای است که همه او را به گوشتش می‌شناسیم، ولی ارزشمندترین قسمت این پرنده پوست اوست که جزو گرانترین و سبکترین چرم‌ ها در دنیاست.

به گزارش خاورستان، ایران کشور پرظرفیت و مستعد بعد از آفریقای جنوبی برای پرروش شترمرغ است و بیشترین تعداد شترمرغ‌های جهان را دارد،و خراسان جنوبی یکی از قطب ‌های مهم پرورش شتر مرغ است.
هرسال حدود ۷۰ هزار شترمرغ برای تامین برخی از گوشت کشور کشتار می ‌شود، اما برای پوستش چه اتفاقی می ‌افتد!
چرم شترمرغ سکوی دوم چرم‌های سبک و گران قیمت
شترمرغ پرنده‌ای است که درباره خواص گوشتش زیاد شنیده ایم ، زیرا به دلیل کسترول پایین برای بیماری‌هایی مثل چربی خون مفید است وغنی از پروتئین و آهن است.
اما ارزشمندترین قسمت این پرنده پوستش است که دارای استقامت بالایی است، چروک نمی شود، پارگی و ترک خوردگی هم به هیچ وجه ندارد.
ارزش واقعی پوست شترمرغ زمانی خودش را نشان می‌دهد که تبدیل به چرم می ‌شود.
قیمتی یک و نیم تا دو برابر چرم گاو یا بز دارد و بعد از چرم کروکودیل، چرم شترمرغ در سکوی دوم چرم‌ های سبک و گران قیمت قرار می‌گیرد. از هر زاویه و هر طور که بخواهی می توان چرم را کشید و هیچ اتفاقی برای آن نمی ‌افتد.
نگاه پرورش دهندگان تنها به گوشت شترمرغ است، یک پرورش دهنده شترمرغ در گرگان گفت: در سایر کشور ‌ها ۷۰ درصد سود پرورش شترمرغ از چرم آن است و تنها ۳۰ درصد سود به گوشت آن مربوط می ‌شود، ولی در کشور ما متاسفانه تنها ۲۰ درصد از چرم شترمرغ سودآوری دارد.
سرنوشت پوست شترمرغ ‌ها در ایران چه می‌شود؟
هرسال حدود ۷۰ هزار شترمرغ برای تامین بخشی از گوشت مورد نیاز کشور کشتار می ‌شود، اما برای پوستش چه اتفاقی می ‌افتد!
رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت : ۵۰ درصد پوست شترمرغ تقریبا به صوت نیمه خام صادر می‌شود و سود اصلی آن به جیب صادرکننده ایرانی نمی‌رود.
وی افزود: این سود به جیب اروپایی‌ ها می‌رود چرا که آن‌ ها چرم خام ما را تبدیل به محصولات متنوع می‌کنند و با قیمت ‌های باورنکردنی به بازار‌ های دنیا عرضه می‌ کنند و به دنبال تامین مواد اولیه شان از ایران هستند و از این مقداری هم که صادر می‌شود مقدار ناچیزی عاید پرورش دهندگان می‌ شود.
برای ۵۰ درصد دیگر پوست‌های شترمرغ چه سرنوشتی رقم می‌خورد؟
با یکی از پرورش دهندگان که قصد کشتار شترمرغ را داشت همراه شدیم. می‌خواستیم ببینیم برای این پوست چه برنامه‌ای دارند، اما در کمال ناباروری با صحنه‌های تاسف بار مواجه شدیم.
پوستی که پس از فرآوری سود بسیار بالایی را می توان به تولیدکننده برساند در شرایط نامطلوب خوراک سگ‌ ها و یا راهی سطل‌های زباله‌ها می ‌شد.
پرورش دهندگان می‌ گفتند ارزشی برای نگه داشتن ندارد و در خراسان جنوبی هیچی سود جانبی نداشته و استفاده‌ای از آن نمی شود.
عده‌ای دیگر هم گفتند، چون کشتارگاه در بیرجند وجود ندارد و صنعتی نوپاست، هنوز تکنولوژی آن در کشور بروز نشده است اما وقتی علت این وضعیت را از مسئولان جویا شدیم دلایل مختلفی گفتند.
ایجاد بازار فروش دغدغه اصلی فرآوری
جرجانی سرپرست مدیرکل سازمان صمت خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاران مختلفی برای فرآوری چرم شترمرغ به استان دعوت کرده ایم و در حال حاضر یک سرمایه گذار در حال اجرای واحد فرآوری چرم در استان است.
وی افزود: در تلاشیم تا سرمایه گذار را برای هدایت در این مسیر تشویق کنیم .
جرجانی با تاکید بر مهیا ساختن بازار مناسب برای چرم شتر مرغ افزود: اگر این محصول رغبت و محبوبیتی بین مردم پیدا نکند هر واحدی را ایجاد کنیم و از نظر بازار ضعیف باشد زمین می خورد.
فرآوری پوست شترمرغ در پیچ و خم‌های اداری
یک سرمایه گذار واحد فرآوری چرم شترمرغ گفت: تاکنون محصولات متنوعی ازچرم ‌شترمرع از جمله کیف، کفش، پالتو زنانه و کاپشن مردانه تولید کرده ایم اما تصمیم گرفتم طرح توسعه فرآوری پوست شترمرغ را در شرق کشور کلید بزنم.
این سرمایه گذار که نخواست نامی از او برده شود گفت: در این طرح قرار است تمام پوست ‌های شترمرغ در استان‌ های خراسان جنوبی و یزد جمع آوری و از خام فروشی آن جلوگیری شود.
وی بیان کرد: اگر این محصول فرآوری شود هم می توان در زمینه صادرات و هم توزیع داخلی گام برداشت.
شترمرغ داران در خواب غفلت و سود‌های کلان در جیب اروپاییان
این سرمایه گذار از دستگاه ‌های اجرایی گله‌ مند بود و می‌ گفت وقتی تولید کنندگان پای کارند انتظار داریم استانداری، جهادکشاورزی و فرمانداری هم به کمک ما بیایند.
وی ادامه داد: من ۷ ماه است طرحی را ارائه داده ام و معطل دیدار با استاندار و پاسخگویی هستم تا طرحم را ارائه کنم، ولی هنوز این دیدار انجام نشده و کار روی زمین مانده است.
تولیدکنندگان پای کارند و از مسئولان هم می‌خواهند تا موانع تولید را از سر راهشان بردارند. استقبال از پروش شترمرغ در کشور ظرفیت بزرگی را برای ما ایجاد کرده، اما حلقه مفقوده این صنعت پرسود این چرخه فراوری است. نبود این چرخه باعث می شود یا قید ارزش افزوده را زده و یا دست به خام فروشی بزنیم.
انتهای پیام/۴
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان خراسان جنوبی