گلایه از پوشش نامطلوب شبکه اینترنت در روستای زول شهرستان قاین ؛

مردم منتظر تحقق وعده ها هستند / تامین شبکه اینترنت معطل تجهیزات

در حالی که مدیرکل ارتباطات فناوری اطلاعات خراسان جنوبی برای ارتقاء اینترنت روستای زول تا پایان سال 1400 وعده داده بود، اما هنوز این موضوع محقق نشده و گلایه مردم را در پی داشته است.

به گزارش خاورستان؛ امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ارتباطی، شرایط جدیدی در ارتباطات همراه پدید آمده و بهره مندی مردم از شبکه های نوین ارتباطات به یک حق اساسی و بدیهی تبدیل شده است. بر همین اساس هم علاوه بر مناطق شهری؛ وجود شبکه های ارتباطی در روستاها و مناطق محروم و دورافتاده هم مورد انتظار است تا با این ظرفیت، زندگی برای مردم در این مناطق تسهیل شود که اخیرا شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن آموزش ها نیز بر اهمیت این موضوع افزود.

خوشبختانه دولت هم به دنبال توسعه خدمات ارتباطی در روستاها هست، اما هنوز هم بسیاری از روستاها از شبکه تلفن همراه و اینترنت پرسرعت بی بهره هستند که این موضوع گلایه هایی را به دنبال داشته است.

پوشش نامطلوب اینترنت در روستای زول

غلامحسین شبانی رئیس شورای اسلامی روستای زول قاین در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: روستای زول در فاصله ۱۴ کیلومتری شهر قاین، دارای ۳۵۰ خانوار و بیش از یک هزار نفر جمعیت است و به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان شناخته می شود که در همین خصوص هم دارای کمپ گردشگری و دو اردوگاه متعلق به آموزش و پرورش و حوزه علمیه است.

وی با اشاره به وجود دو مدرسه دبستان و دبیرستان و تحصیل بیش از ۱۵۰ دانش آموز در این روستا، افزود: روستای زول علی رغم موقعیتی که دارد، متاسفانه از شبکه اینترنت نسل جدید بی بهره است. این در حالی است که با توجه به تعداد بالای دانش آموز و موقعیت گردشگری روستا، برخورداری از شبکه اینترنت پرسرعت یک نیاز ضروری است.

رئیس شورای اسلامی روستای زول یادآور شد: البته اینترنت روستا به طور موقت از طریق شبکه های وب تامین شده، اما با توجه به اینکه این شبکه پوشش بسیار نامطلوبی دارد، اگر نباشد بهتر است! پوشش این شبکه داخل منازل روی حالت E قرار دارد که امکان استفاده از آن وجود ندارد و معمولا در بعضی از نقاط مثل داخل طاقچه، بالای پنجره، داخل حیاط و … سرعت بالاتری دارد.

وعده های امروز و فردا

شبانی با بیان اینکه برای تامین اینترنت پرسرعت، دکل همراه اول در روستا نصب شده است، گفت: اما متاسفانه هنوز اینترنت تامین نشده است و مدیرکل هم هر روز وعده امروز و فردا می دهد. در حالی که با وجود تبعیض؛ برخی از روستاهای ۷۰ خانوار شهرستان نیز از اینترنت بهره مند هستند.

وی افزود: در آخرین وعده و در نیمه های سال گذشته نیز؛ آقای مدیرکل قول داد که تا پایان سال ۱۴۰۰ اینترنت پرسرعت روستای زول فراهم می شود، اما متاسفانه نه تنها این وعده محقق نشده؛ بلکه وقتی هم که این موضوع را از آقای مدیرکل جویا شدیم، بجای پاسخگویی؛ می گوید که گزارش توسعه زیرساخت های ارتباطاتی را به نمایندگان مجلس می دهیم!

بهره مندی ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از اینترنت پرسرعت تا پایان ۱۴۰۱

مصطفی بهی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، در این خصوص اظهارکرد: هم اکنون بیش از ۶۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از پوشش شبکه اینترنت پرسرعت بهره مند هستند که طبق وعده وزیر ارتباطات؛ تا پایان امسال و با توسعه خدمات،  بیش از ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از این شبکه بهره مند خواهند شد و کار پرقدرت دنبال می شود.

وی افزود: روستای زول نیز هم اکنون از اینترنت ثابت Adsl و شبکه های وب برخوردار است و با نصب میکروسایت، قسمت عمده ای از روستا تحت پوشش های وب است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این روستا سایت دارد و قرار است با نصب تجهیزات نسل ۳ یا ۴ ، اینترنت پرسرعت تامین شود، گفت: برای پوشش مطلوب و باکیفیت، ارتقاء سایت شبکه اینترنت این روستا در برنامه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان هست و در سال جاری با تامین تجهیزات این اقدام انجام خواهد شد.

تامین شبکه اینترنت معطل تجهیزات

بهی با اشاره به اینکه بهره مندی این روستا از اینترت پرسرعت بسته به تامین تجهیزات است و بر همین اساس هم نمی توان برای آن زمان تعیین کرد و باید منتظر تامین تجهیزات ماند.

وی در خصوص اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح نیز گفت: اعتبار کلی طرح های ارتباطی روستایی توسط مجری طرح USO در وزارت ارتباطات تامین می شود و اصلا دست استان نیست که بگوییم مشکل اعتباری داریم. بلکه ما فقط لیست روستاهای نیازمند شبکه اینترنت را به وزارت ارتباطات اعلام می کنیم و خود وزارت کار را انجام می دهد.

او ادامه داد: اکنون روستای زول هم در فهرست روستاهای نیازمند اینترنت در خراسان جنوبی است. البته باید یادآور شد که روستاهای فاقد اینترنت ثابت یا اینترنت ضعیف در اولویت هستند.

 

انتهای پیام/۷