مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی مطرح کرد

از عدم کمبود تخم‌مرغ در خراسان‌جنوبی تا معرفی ۷ مرغدار به تعزیرات حکومتی/ ۸۰۰ کیلوگرم زرشک تر خریداری شد

قوسی با بیان اینکه در خراسان جنوبی کمبود تخم مرغ نداریم، گفت: 7 واحد مرغداری به دلیل عدم همکاری در تامین تخم مرغ به تعزیرات معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست خبری به سوالات خبرنگاران در حوزه‌های مختلف کشاورزی پاسخ داد.
وی در مورد سوالات مربوط به سیستم‌های نوین آبیاری و آبیاری تحت فشار و تسهیلات مربوط به آن در خراسان جنوبی، گفت: تاکنون سه هزار و ۷۰۰ هکتار آبیاری نوین در استان اجرا شده و ۸ هزار و ۵۰۰ پروژه در دست اجرا داریم.
افزایش تسهیلات آبیاری نوین
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: تسهیلات مربوط به آبیاری تحت فشار از ۱۷ میلیون تومان به ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و تسهیلات آبیاری قطره‌ای از ۷ میلیون به ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
قوسی در مورد معافیت حق بیمه تامین اجتماعی نیروهای فعال در دامداری‌های صنعتی استان ضمن تایید این موضوع، عنوان کرد: در این خصوص نیز با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مکاتبه و طی جلسه‌ای با مدیرکل تامین اجتماعی استان خواستار پیگیری این مشکل شده‌ایم اما تاکنون پاسخی در این خصوص به دست ما نرسیده است.
وی در پاسخ به سوال ورود دان آلوده به استان و آلودگی‌های مرغداری های استان به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان، گفت: در این خصوص مطلبی به جهاد کشاورزی استان منعکس نشده و مسئولان مربوطه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را ورود پرندگان مهاجر به استان مطرح کردند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در خصوص آبیاری نوین و مباحث خرده مالکی در استان، عنوان کرد: هدف اصلی در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری سوق دادن پروژه‌ها به سمت مزارع خرده مالکی است که از هدرفت آب کشاورزی جلوگیری شود اما به دلیل ازدیاد مالکان بحث اجرای سیستم‌های نوین آبیاری با مشکلاتی مواجه و با تاخیر انجام می‌شود.
قوسی خاطرنشان کرد: خراسان‌جنوبی طی چهار سال گذشته در بحث اجرا و سطح آبیاری نوین رتبه‌های دوم تا چهارم را داشته است.
وی در پاسخ به مشکلات کشاورزان برای خرید زرشک و زعفران، بیان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در استان کشاورزان در بحث فروش زرشک و زعفران با مشکلاتی مواجه بودند اما دولت برای کمک به کشاورزان خدماتی از جمله خرید حمایتی محصولات و فروش محصولات کشاورزی استان از طریق بورس اقدام کرده است.
خرید بیش از ۴ هزار تن زعفران
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از خرید ۴ هزار و ۲۰۰ تن زعفران با قیمت خوب از کشاورزان استان خبر داد و گفت: ۳۰ درصد هزینه خرید زعفران به کشاورزان پرداخت شده و ۷۰ درصد باقی مانده طی سه ماه آینده پرداخت می‌شود.
قوسی به خرید ۸۰۰ تن زرشک تر امسالی کشاورزان توسط تعاون روستایی استان خراسان‌جنوبی اشاره و عنوان کرد: زرشک با قیمت ۸ تا ۱۲ هزار تومان از کشاورزان خریداری شده است.
توزیع ۱۷ دستگاه مکانیزه برداشت زعفران/ خرید ۱۵۰ اصله گل نرگس
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های زعفران کاران در خصوص برداشت این محصول است که در این خصوص دنبال برداشت مکانیزه زعفران هستیم و امسال ۱۷ دستگاه برداشت مکانیزه در استان توزیع شده است.
قوسی از خرید ۱۵۰ هزار اصله شاخه گل نرگس در استان خبر داد و گفت: این اقدام در راستای حمایت از کشاورزان انجام و صادرات گل نرگس به امارات نیز انجام شده است.
کمبود تخم مرغ نداریم/ معرفی ۷ واحد مرغداری به تعزیرات
وی در پاسخ به دلیل کمبود تخم مرغ در استان، تاکید کرد: به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان درصدی از مرغ و تخم‌مرغ‌های استان معدوم شد. از طرفی برخی از مرغداری‌های استان در بحث تامین تخم مرغ همکاری‌های لازم را نداشتند که در این خصوص ۷ مرغدار به تعزیرات حکومتی استان معرفی شدند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: روزانه ۴۱ تن تخم مرغ در استان تولید می‌شود در حالی‌که مصرف استان ۱۸ تن است و کمبودی در خصوص تامین تخم مرغ در استان نداریم اما به دلیل پراکندگی واحدهای مرغداری استان توزیع تخم مرغ در استان با مشکلاتی مواجه شده است.
قوسی خاطرنشان کرد: تامین مرغ و تخم مرغ استان بر اساس نهاده‌هایی که تامین شده انجام می‌شود.
وی در مورد تامین جو و علوفه مورد نیاز دامداران استان، افزود: طی دو مرحله جو بین دامداران استان توزیع شده و از ۱۰ هزار تن جو وعده وزیر جهاد کشاورزی تاکنون ۸ هزار تن جو در استان توزیع شده است.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در سال گذشته ماهیانه سه هزار و ۵۰۰ تن کنسانتره در استان توزیع شده که امسال به دو برابر افزایش یافته است و در حال حاضر نسبت به یک ماه گذشته دامداران با مشکلات کمتری در این خصوص مواجه هستند.
قوسی در مورد صنایع تبدیلی و تکمیلی، افزود: در این خصوص ۲۱۹ پروانه صنایع تبدیلی و تکمیلی صادر شده و برای دو هزار و ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.
وی در مورد الگوی کشت، عنوان کرد: الگوی کشت برای تولیدات کشاورزی کم آب بَر و مقاوم به شوری توصیه می‌شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در خصوص ارائه الگوی کشت برای استفاده از پساب فاضلاب بیرجند، تاکید کرد: در این خصوص باید الگوی کشت برای محصولاتی که به صورت مستقیم با مواد غذایی مردم سروکار ندارد ارائه شود که این اقدام انجام و الگوی کشت به آب منطقه‌ای استان داده شده است.
انتهای پیام/۱۲۷/