فعال فرهنگی خراسان جنوبی مطرح کرد؛

از نبود سند جامع فرهنگی در خراسان جنوبی تا ظرفیت هایی که مغفول ماند!

فعال فرهنگی خراسان جنوبی با انتقاد از عدم تدوین سند جامع فرهنگی و بی توجهی به جوانان خلاق در حوزه فرهنگ و هنر استان، گفت: باید مدیر بومی منصوب شود که هم هنرمندان نسبت به او شناخت داشته باشد و هم او ظرفیت های استان را بشناسد تا بتوانند اهدافش را در این حوزه به پیش ببرد.

محمد مطهری‌فرد، مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: چندسالی است که فرهنگ کل کشور و به تبع آن فرهنگ خراسان جنوبی نقش زیربنایی خودش را که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده، را ندارد. البته مدیریت فرهنگی در هر استانی کاری بسیار پیچیده است و کسی که این مسئولیت را برعهده می گیرد وظیفه سنگینی دارد که قبل از آن باید دلبستگی های به مسائل فرهنگ و هنر را داشته باشد و برای تکمیل این دلبستگی ها ترجیحا باید مدیر بومی باشد که هم هنرمندان نسبت به او شناخت داشته باشد و هم او ظرفیت های استان را بشناسد تا بتوانند اهدافش را در این حوزه به پیش ببرد.
وی با بیان اینکه سابقه فرهنگ خراسان جنوبی کهن و درخشان است، افزود این استان مهد بسیاری از بزرگان و فرهیختگانی است که شهرت جهانی دارند بنابراین می طلبد خراسان جنوبی مورد توجه مسئولان ملی و استانی قرار بگیرد که در چندسال اخیر متاسفانه مغفول واقع شده است.
فعال فرهنگی خراسان جنوبی با تأکید به ضرورت توجه به پتانسیل ها و فرصت های فرهنگی استان، ادامه داد: متاسفانه فرهنگ غنی اسلامی ما که می تواند فرصتی باشد در اختیار معاندان و بدخواهان نظام قرار دادیم تا فرهنگ ابتذال را جایگزین فرهنگ اصیل اسلامی کنند.
مطهری فر با بیان اینکه فضاهای فرهنگی و هنری خراسان جنوبی در شأن این استان بافرهنگ نیست، تصریح کرد: مراکز فرهنگی هم که وجود دارد در اختیار فرمانداری‌ها، دانشگاه‌ها و شهرداری است که اگر بنا است اصحاب فرهنگ و هنر هم از این فضاها استفاده بهینه کنند هم نمی توانند چون متاسفانه باید هزینه هایی پرداخت کنند.
وی با اشاره به وجود نسل جوان خلاق که از آنان به عنوان سرمایه های فرهنگ و رسانه استان یاد می شود، گفت: باید قدر این نسل جوان خلاق را بدانیم اما عدم توجه به آنان باعث انحرافات و معضلاتی شده است.
دبیر سابق جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خراسان جنوبی تأکید کرد: باید پاسداشت‌ها و نکوداشت‌هایی برای بزرگان علم و ادب که می توانند الگوهایی برای قشر جوان باشند برگزار می شد که متاسفانه به بهانه شیوع ویروس کرونا شاهد کم کاری در این حوزه بوده ایم که موجب ایجاد فاصله بین نسل قدیم و جدید شده است.
مطهری فر با بیان اینکه ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه موسسات فرهنگی، هنری و قرآنی نیز مورد غفلت قرار گرفته است، ادامه داد: در این چندسال به انجمن های خوشنویسی و نمایشی هم توجهی نشده است در حالی که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از تصدی گیری دولت و قشرهای خاص جلوگیری و رقابت بین این موسسات ایجاد می شود.
این فعالی فرهنگی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تنوع و حجم زیاد برنامه های فرهنگی و هنری استان نیازمند ساماندهی است، تصریح کرد: عدم توجه و ساماندهی این برنامه ها، خودش می تواند تهدیدی باشد که مهمترین مشکل آن سرگردانی در حوزه فرهنگ است.
وی با اشاره به نقاط ضعف در حوزه فرهنگ استان، ادامه داد: کمبود و نبود نیروهای متخصص و آموزش دیده، محدودیت منابع مالی، بی توجهی به ظرفیت های بالقوه هنری، نبود بازارچه فرهنگی و هنری برای عرضه تولیدات هنرمندان، عدم برنامه ریزی برای صادرات کالاهای فرهنگی استان از جمله این نقاط ضعف است.
مطهری‌فر همچنین نبود زیرساخت های فرهنگی را یکی دیگر از نقاط ضعف استان دانست و گفت: در سال ۱۳۹۰ مجتمع فرهنگی و هنری بیرجند و کتابخانه مرکزی در بلوار شهید ناصری کلنگ زنی شد اما تاکنون هیچ اقدام خاصی در این پروژه انجام نشده است در حالی که می توانست احداث آن بسیاری از خواسته های هنرمندان را برآورده کند.
وی با اشاره به عدم هماهنگی و موازی کاری در مجموعه های ارشاد، افزود: ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد در حالی که می تواند بازوی توانمندی برای مجموعه های فرهنگی باشد اما متاسفانه بین خود این موسساتی که ایجاد می شود با ستاد هماهنگی های لازم وجود ندارد.
مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با ابراز تاسف از نبود سند جامع فرهنگی در استان، تصریح کرد: در زمان مسئولیت خودم اطلس فرهنگی را آماده کردیم که متاسفانه تاکنون به روز رسانی نشده است.
مطهری‌فر با بیان ظرفیت عظیم و بالقوه شورای فرهنگ عمومی استان، افزود: این شورا با همه تفاسیری که می تواند نقط قوتی برای دستگاه های فرهنگی باشد و جلوی موازی کاری‌ها را بگیرد اما آنطور که انتظار می رفت هیچ اتفاقی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی در ادامه بیان کرد: هرکسی که می خواهد در رأس هرم مسئولیت های فرهنگی استان باشد باید وظیفه اصلی خود را هدایت مسائل فرهنگی بداند نه توجه به حوزه عمرانی؛ به عنوان مثال باید مانند آموزش و پرورش و نوسازی مدارس این دو حوزه نیز تفکیک شود تا دغدغه اصلی مدیر توجه به هدایت مسائل فرهنگی استان باشد.
این فعال فرهنگی خراسان جنوبی به وابستگی و تداخل برنامه های فرهنگ و ارشاد اسلامی با مجموعه کتابخانه ها و ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد و ضرورت حل این مشکل درون سازمانی اشاره کرد و گفت: عدم تعامل مناسب و سازنده سازمان های فرهنگی استان نیز یکی دیگر از مشکلات است که اگر این مجموعه ها متمرکز شود و خیلی از بودجه های که به صورت قطره چکانی به دستگاه های فرهنگی اختصاص می یابد سرجمع شود به مراتب وضعیت متفاوت خواهد شد.
مطهری‌فر در ادامه پییشنهاد داد این موضوعات در شورای فرهنگ عمومی استان با دعوت از نخبگان مورد برررسی و هماهنگی قرار بگیرد تا سازمان های فرهنگی از حالت جزیره ای عمل کردن خارج شوند و وحدت رویه داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه باید موازکاری ها در دستگاه های فرهنگی استان به حداقل برسد، گفت: همچنین شاهد عدم توجه به مقوله اشتغال در حوزه فرهنگ هستیم که باید بانک اطلاعاتی از اصحاب فرهنگ و هنر استان و بررسی اشتغال در این حوزه را داشته باشیم و نیروهای مورد نیاز برای حداقل یک دوره پنج یا ۱۰ ساله را پیش بینی کنیم.
دبیر سابق جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خراسان جنوبی به گسترش بدحجابی و بی‌عفتی در جامعه اشاره و تصریح کرد: در این حوزه می توانیم تشکیل کارگروه های ویژه را داشته باشیم البته نه به صورت صوری و فقط با برپایی یک نمایشگاه مدل و لباس اسلامی!
مطهری‌فر گفت: در این چندسال با توجه به تأکیدهای مقام معظم رهبری بر ترویج سبک زندگی اسلامی اما دستگاه های فرهنگی در این حوزه کار خاصی برای الگوسازی انجام ندادند و در معرفی و الگوسازی جوانان موفق در عرصه های مختلف تبلیغات رسانه‌ای نشده است در حالی که تبلیغات حرف اول را در دنیای امروز می زند و غربی ها از نداشته‌ها و فرهنگ مبتذل خود تبلیغات وسیعی انجام می دهند.
وی در پایان تأکید کرد: باید همه رسانه‌ها و کسانی که دغدغه در حوزه های فرهنگی و هنری دارند در این زمینه مطالبه‌گر باشند.
انتهای پیام /۱۰ /۳