وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛ 11/ در دیدار تشکل ها، فعالین و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد؛

از گلایه‌ روند طولانی پرداخت تسهیلات برای احداث گلخانه تا بروکراسی‌های پوسیده اداری بدتر از تحریم

تعدادی از نمایندگان بخش‌های مختلف کشاورزی خراسان‌جنوبی در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی از مشکلات متعددی که با آن مواجه‌اند گفتند و خواستار توجه و پیگیری شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شب گذشته جلسه دیدار تشکل ها، فعالین و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی در محل سالن جلسات شهید رجایی استانداری خراسان‌جنوبی برگزار شد در این جلسه که بیش از سه ساعت به طول انجامید نمایندگان بخش های مختلف کشاورزی به بیان مشکلات خود پرداختند.
نظر رضایی، نماینده جامعه عشایری خراسان جنوبی در این جلسه به اقدامات انجام شده در حوزه عشایری استان اشاره کرد و گفت: توجه به انرژی‌های نو، توربین های بادی، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه یک ساله و طرح های آبرسانی از جمله درخواست هایب است که اگر توجه شود باعث ایجاد شغل بین عشایر استان خواهد شد.
وی افزود: اگر خرید توافقی فرآورده های دامی به ویژه گوشت قرمز به جای خرید گوشت وارداتی مورد توجه باشد به نفع جامعه عشایر استان است و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری این مسئله هستیم.
نماینده جامعه عشایری خراسان جنوبی بیان کرد: تامین نهاده های دامی یارانه ای و ارزان قیمت متناسب با جمعیت دامی عشایر استان از دیگر درخواست های جامعه عشایری است چرا که این امر برای حفظ عرصه های منابع طبیعی نیز ضرورت دارد.
رضایی عنوان کرد: درخواست می‌شود کمبود نقدیندگی تولید کنندگان برطرف شود چراکه در حال حاضر نهاده ها گران بوده و نقدینگی لازم برای تامین نداریم.
صندوق حمایت از منابع طبیعی تشکیل شود
احراری نماینده بهره برداران منابع طبیعی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: خراسان جنوبی به دلیل قرار گرفتن در کمربند خشک با تهدیدی مانند خشکسالی و کاهش منابع آبی مواجه است.
وی افزود: قنوات در خراسان جنوبی منابع امرار معاش عشایر و روستائیان است و بحث کم آبی در استان را می توان با توجه به اجرای طرح های آبخیز داری برطرف کرد.
نماینده بهره برداران منابع طبیعی خراسان جنوبی عنوان کرد: سالانه در استان ۷۰۰ میلیون متر مکعب رواناب و سیلاب جریان دارد که می توان با مهار و استفاده از آن برای رفع مشکلات آبی استان اقدام کرد.
احراری گفت: طرح های آبخیز داری در خراسان جنوبی توسعه پیدا کند.
وی با بیان این‌که خراسان‌جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، گفت: توقع داریم از نظر تخصیص اعتبارات بیابانزدایی نیز در جایگاه دوم باشیم.
نماینده بهره برداران منابع طبیعی خراسان‌جنوبی بیان کرد: صندوق حمایت از منابع طبیعی در راستای آموزش و توانمندسازی نیروها برای جلب مشارکت مردم در اجرای برنامه ها تشکیل شود.
لزوم تشکیل کنسرسیوم تحقیقات برای محصولات راهبردی خراسان‌جنوبی
سید سعید رضا احمدی زاده سرپرست بنیاد علمی نخبگان خراسان جنوبی در این جلسه، اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی کارگروه محصولات راهبردی استان تشکیل شده و تعدادی از نخبگان در این کارگروه فعالیت دارند.
وی افزود: ۲۰ محصول برای تحقیقات در این کارگروه شناسایی شده که باید زنجیره ارزش برای آن تعریف شود.
سرپرست بنیاد علمی نخبگان خراسان جنوبی بیان کرد: ۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی برای تحقیقات روی این تعداد محصول راهبردی مورد نیاز است که دو هزار میلیارد تومان فقط برای چهار محصول راهبردی استان از جمله زرشک، زعفران، عناب و پنبه است.
احمدی زاده عنوان کرد: با توجه به اینکه ۳۴ درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است و کشاورزی در خراسان جنوبی با شمال کشور تفاوت دارد درخواست میشود برخی از اختیارات وزیر به استان داده شود تا بتوانیم برای محصولات راهبردی استان شاهد نتایج خوبی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: از ۱۵ طرح مصوب شده در استان برای تحقیقات روی محصولات راهبردی تعداد کمی به نتیجه رسیده است.
سرپرست بنیاد علمی نخبگان خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه محصولات راهبردی استان خام فروشی میشود لازم است اعتباراتی برای تحقیقات و فرآوری محصولات استان در نظر گرفته شود.
احمدی زاده خواستار تشکیل کنسرسیومی از بخش های مختلف خصوصی و دولتی برای تحقیقات روی محصولات راهبردی در خراسان جنوبی شد.
عبور از بروکراسی‌های پوسیده اداری سخت‌تر از تحریم‌ها
حاجی زاده نماینده نظام مهندسی و صنفی کشاورزان خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: تاکنون برای ۳۵ هزار نفر در استان پروانه بهره برداری نظام صنفی صادر شده است.
وی افزود: علی رغم اعتبار بالای پروانه ها، در برخی از شهرستان های خراسان جنوبی بانک کشاورزی از بهره بردار حمایت نمی‌کند.
نماینده نظام مهندسی و صنفی کشاورزان خراسان جنوبی با بیان اینکه کارفرمایان بخش کشاورزی نتوانسته اند تاکنون از معافیت های بیمه ای برخوردار شوند از پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی گلایه کرد و گفت: همچنین صادرات محصولات کشاورزی استان به صورت فله ای انجام می شود که باید مورد توجه باشد.
حاجی زاده عنوان کرد: برخی از بروکراسی های پوسیده اداری بیش از تحریم ها، تولید کنندگان را در مضیقه قرار داده که خواستار توجه مسئولان بالادستی است.
روند طولانی پرداخت تسهیلات برای احداث گلخانه
قاسمی نماینده گلخانه داران خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: بیشتر مشکل و صحبت من با بانک کشاورزی است چراکه روند پرداخت تسهیلات برای ساخت گلخانه بسیار طولانی است.
وی با بیان این‌که سقف پرداخت تسهیلات برای احداث گلخانه در استان کم است، افزود: درخواست می‌شود در گام اول ۸۰ درصد وام های مورد نظر به متقاضی پرداخت شود.
نماینده گلخانه داران خراسان جنوبی از کم لطفی کارشناسان بانک در کارشناسی وسایل و زمین احداث گلخانه گلایه کرد و گفت: با توجه به شیوع کرونا، کاهش قیمت محصولات گلخانه‌ای چشمگیر بوده و از بانک ها خواستار همکاری با تولید کنندگان محصولات گلخانه و در نظر گرفتن خودوری مناسب سرخانه دار برای جابجایی گل رز هستیم.
هزینه نهاده خریداری شده پرداخت شد اما نهاده‌ای به دست دامدار نرسید
حجت الاسلام موسوی نماینده دامداران خراسان جنوبی در این جلسه اظهار کرد: دولت باید امتیازاتی ویژه به افرادی که در استانی مانند خراسان جنوبی به دنبال دامداری هستند بدهد.
وی افزود: در سالهای گذشته هزینه واکسن گاو رایگان بود اما امسال باید هزینه پرداخت شود که برخی این اقدام را انجام نداده و با مشکلاتی مواجه شدند.
نماینده دامداران خراسان جنوبی از عدم تعادل بین قیمت نهاده با شیر و گوشت گلایه کرد و گفت: یک سال قبل با پیشنهاد دولت برای تامین نهاده‌های دامی به میزان ۷۰۰ میلیون تومان از سامانه همگام خرید کردیم اما هنوز نه نهاده ای به دست مان رسیده و نه پول را پرداخت می‌کنند.
موسوی در مورد صندوق های حمایت از دامداران، بیان کرد: در صندوق استان سرمایه گذار اعتبار می گذارد اما دولت نه و وقتی سرمایه گذار این شرایط را میبیند میگوید تا دولت پول پرداخت نکند من هم پول نمی‌دهم.
انتهای پیام/۱۲۷