پیگیری سوژه مردمی؛

از گلایه مشترکان قهستان از قطعی مکرر تا صدور قبض میلیونی در شهرستان‌ زیرکوه + عکس

تعدادی از اهالی روستای محمد آباد و شهر آبیز در شهرستان زیرکوه از صدور قبوض آب با مبالغ میلیونی و اهالی شهر قهستان از صدور قبوض آب با مبالغ زیاد علی رغم قطعی مکرر گلایه‌مند بوده و خواستار پیگیری موضوع شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، صدور قبوض میلیونی آب برای برخی از مشترکان شهر آبیز و روستای محمدآباد زیرکوه موجب گلایه مردم این روستاها شد و خواستار پیگیری شدند.
همچنین در شهر قهستان شهرستان درمیان نیز تعدادی از شهروندان از صدور قبوض با مبالغ زیاد علی رغم قطعی مکرر آب در این شهرستان گلایه مند هستند.
یکی از اهالی شهر قهستان در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: اغلب اوقات روزها آب در شهر قهستان قطع است و شب از ساعت ۲۴ به بعد وصل می‌شود.
وی با بیان این‌که مردم روز به آب نیاز دارند، افزود: در حالی که اکثر روزها آب قطع است مبلغی که برای هزینه آب بهای مصرفی خانوار برای این دوره صادر شده بسیار زیاد است.
این شهروند قهستانی بیان کرد: در برخی از قسمت‌های شهر که خانه ها در بالادست قرار دارد فشار آب بسیار پایین است و آبی کمی به مردم می‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به قطع بودن طولانی مدت آب در این شهر و بالا بودن مبلغ قبوض در این دوره به نظر می‌رسد مردم باید پول هوایی که داخل لوله است را پرداخت کنند چراکه اغلب اوقات آبی درون لوله‌ها نیست.
یکی دیگر از اهالی شهر قهستان با بیان اینکه فقط آخر هفته در قهستان حضور دارم به خبرنگار ما گفت: برای استفاده آب در دو روز هفته، مبلغ قبض آبی که این دوره برای من صادر شده بسیار زیاد است.
وی افزود: نه بدهی قبلی داشتم و نه افزایش مصرف نسبت به دوره های قبل، اما نمی‌دانم چرا مبلغ قبض آب بسیار زیاد شده است.
شهرام خسروی بیژائم مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان درمیان در خصوص افزایش هزینه قبوض آب مشترکان شهر قهستان در این دوره در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: تاکنون گلایه ای از سوی مشترکان در خصوص افزایش مبلغ قبوض آب به امور آب و فاضلاب شهرستان درمیان اعلام نشده است.
وی افزود: از مشترکانی که از مبلغ زیاد قبض آب صادر شده در این دوره گلایه دارند درخواست می‌شود طی تماس با اداره آب و فاضلاب شهرستان درمیان و قرائت شماره اشتراک از همکاران ما پیگیر دلیل افزایش مبلغ قبوض آب صادر شده باشند.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان درمیان بیان کرد: تا موضوع توسط همکاران بررسی نشود نمی‌توان دلیلی برای افزایش مبلغ قبوض آب در این دوره عنوان کرد.
خسروی گفت: احتمال دارد شبکه و اتصالات آب از داخل خانه مشرکان دچار هدرفت آب باشد و این مسئله منجر به شماره انداختن کنتور شده باشد که این مسئله نیز باید بررسی شود و بر حسب احتمال نمی‌توان پاسخ قطعی داد.
وی در خصوص قطعی آب در شهر قهستان، عنوان کرد: قطعی آب در برخی اوقات مسئله طبیعی است و نه تنها در شهر قهستان بلکه در شهر اسدیه و حتی بیرجند نیز قطعی آب رخ می‌دهد.
مدیر امور آب و فاضلاب درمیان از پُر آب بودن مخزن آب قهستان خبر داد و افزود: دلیل دیگر قطعی آب در برخی از روزها فرسودگی لوله‌های شهر قهستان است و با توجه به عمر بالا و گالوانیزه بودن لوله های شبکه آب قهستان در صدد تعویض شبکه آب هستیم.
خسروی بیژائم در خصوص مجتمع فخرود نیز اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت آب در این مجتمع خوب است و طی ماه های خرداد، تیر و مرداد به دلیل مصارف بالای آب و استفاده از آب شرب برای کشاورزی با مشکلات زیادی مواجه بودیم که خوشبختانه در حال حاضر مشکل مرتفع شده است و شاهد قطعی آب در روستاهایی که از این مجتمع آب رسانی می‌شوند نیستیم.
وی خاطرنشان کرد: ابتدای هفته جاری نیز به دلیل ترکیدگی لوله انتقال آب قبل از روستای بورنگ برای ساعاتی آب برخی از روستاهای بخش مرکزی از جمله بورنگ، مسک و مقدر قطع بود که با تلاش همکاران مشکل برطرف شده است و در حال حاضر مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
اداره آب و فاضلاب شهرستان زیرکوه نیز در خصوص مبالغ میلیونی قبوض آب در برخی از روستاهای شهرستان زیرکوه جوابیه‌ای صادر کرد.
متن جوابیه به این شرح است: احتراما در پاسخ خبر صدور قبوض آب و فاضلاب شهر آبیز و همچنین پیرو پیگیری بخشداری محترم و شورای اسلامی به استحضار کلیه عزیزان و همشهریان عزیز می‌رساند ،صدور قبوض این دروه بر اساس تعرفه و نرخ مصوب شرکت مهندسی آب فاضلاب کشور صادر شده است. اما صدور قبض در بازه زمانی ۴ماهه بعلاوه تعرفه افزایش تابستان و ضرایب مربوطه و گاها بدهی های قبلی و همچنین اولین قبضی است که با تعرفه شهری صادر گردیده است.
لذا همه این عوامل باعث صدور مبالغ بیشتر از قبوض مشابه می باشد ،ضمن اینکه استفاده مصارف غیر مسکونی از قبیل ساخت وساز مسکونی موقت خارج از تعهد و الگوی مصرف نیز مزید بر علت می‌گردد.
از همه مشترکین عزیز در خواست میگردد در اسرع وقت نسبت به کنترل شماره و ارقام کنتور خود اقدام، اگر چنانچه مغایرتی مشاهده کرده در کوتاه ترین زمان ممکن به امورشهرستان واحد امور مشترکین مراجعه تا در صورت نیاز پیگیری و نسبت به اصلاح احتمالی اقدام گردد.
انتهای پیام/۱۲۷