نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

اساس دین حب و بغض فی الله است/ مؤمن هیچ وقت نمی‌تواند دشمن خدا را دوست بدارد/ فرهنگ، مهمترین مسئله هر جامعه

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: مؤمن هیچ وقت نمی‌تواند دشمن خدا را دوست داشته باشد اگر کسی ادعای مؤمن بودن کند و با دشمن خدا دوست باشد باید در ایمانش شک کرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان،آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند پیش از ظهر امروز در دیدار با مسئولان فرهنگی نواحی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی ضمن تبریک اعیاد ماه ذی الحجه، اظهار کرد: مهمترین مسئله هر انسان در جامعه بحث فرهنگ است‌.
وی افزود: ما در موجودات یک وجود و یک ماهیت را تعریف می‌کنیم که تر کیب این دو با هم موجودیت را تشکیل می‌دهد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: ماهیت انسان چیزی است که باید پس از گذشت عمرش ساخته شود و از بدو تولد قابل تعریف نیست اما موجودیت هر فرد از ابتدای تولدش مشخص است.
آیت الله عبادی عنوان کرد: انسان یک موجود و با ماهیت فرهنگی است و پیامبران ما نیز آمده اند که به انسان برای داشتن ماهیت انسانی الهی کمک کنند انسانی که موجودیت انسانی و الهی نداشته باشد موجودی درنده خواهد شد.
وی اظهار کرد: موضوع اصلی که بقای انسان در گرو آن است و نباید نادیده گرفته شود مسئله دوستی و دشمنی است؛ اگر این معیارها را شناختیم دوست را از دشمن تشخیص خواهیم داد.
امام جمعه بیرجند عنوان کرد: زمانی‌که دوست را از دشمن تشخیص دادیم آن وقت راه ادامه حیات خواهیم داشت و گرنه زیر این چرخ گردون روزگار له خواهیم شد.
آیت الله عبادی گفت: در دوستی و دشمنی احساس وجود دارد اما خود اصل و مسئله دوست و دشمن احساس نیست، واقعیت است.
وی با بیان اینکه دوستی و دوست یعنی چه؟ و دشمنی چیست و دشمن کدام است؟ متذکر شد: هرآن چه موجب رشد، تکامل و سیر تکامل ما شود دوست است هر چه که مانع رشد و تکامل ما شود دشمن است‌.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: شناخت دوست و دشمن مسئله احساسی نیست و در مرحله میدانی خود را نشان می‌دهد؛ و هر آنچه موجب کمال است دوست و آنچه موجب ضعف شود دشمن است.
آیت الله عبادی اظهار کرد: دوست هر کسی عقل او است و دشمن هر کسی جهل و نادانی،عقل همواره ما را به کمال و رسیدن به هدف کمک کرده و هواهای نفسانی همان دشمن بوده که ما را یک عمر دچار سردرگمی می‌کند.
وی تصریح کرد: مهمترین دوست هر کسی خدا بوده و سرمایه محبت دیگران نیز از سوی خدا است چرا که دوستی های دیگران در طول محبت خدا بوده و در عرض محبت خدا قرار ندارد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: اگر مشخص شد که فردی دشمن خدا است نمی‌توان دوستش داشت؛ آنهایی که حب و دشمن خدا را جمع می‌کنند از جبهه بیگانه اند.
آیت الله عبادی بیان کرد: اساس دین حب و بغض فی الله است یعنی حب خدا و هر آنچه که خدا دوست دارد و بغض با هر آنچه که با خدا دشمن است.
وی خاطرنشان کرد: نماز، روزه و مابقی احکام در دین خدا همه مظاهر دین است نه خود دین.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: مومن هیچ وقت نمی‌تواند دشمن خدا را دوست داشته باشد اگر کسی در این صورت ادعای ایمان کند و با دشمن خدا دوست باشد باید در ایمانش شک کرد.
آیت الله عبادی عنوان کرد: ارزش اصلی و حقیقی فقط خواست خدای متعال است و هر آنچه که با آن ارتباط برقرار کند به عنوان ارزش شناخته شده است.
وی با بیان اینکه امروز دنیا در جبهه میدانی،به دو جبهه تقسیم شده، گفت: دو جبهه کنونی حق و عدل است و در مقابل آن جبهه استکبار قرار دارد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: آنچه در این میان در دو جبهه ای که مقابل هم قرار دارند رقم می‌خورد از نظر اسمی و عملی متفاوت است.
آیت الله عبادی بیان کرد: خیلی ها ممکن است به اسم مسلمان نباشند اما آرمانشان حقیقت اسلام است و اینها در آینده از ما پیشی خواهند گرفت و بر عکسش نیز وجود دارد؛ افرادی که قاری و حافظ قرآن بودند و روز عاشورا در مقابل جبهه حق ایستادگی کرده و با حضور در جبهه استکبار در گمراهی آشکار باعث نابودی خود شدند.
وی متذکر شد: دشمنان خیلی تلاش می‌کنند که جبهه حق را خدشه دار کنند اما در نهایت به رسوایی خودشان منجر خواهد شد و همیشه آنچه که پیروز می‌شود جبهه حق است.
برپایی نمایشگاه لوازم التحریر ایرانی اسلامی در شهریور ماه
علی فرخنده معاون فرهنگی اجتماعی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی نیز در این جلسه به اقدامات انجام شده از سوی این معاونت اشاره کرد، و افزود: در حوزه فرهنگی اجتماعی سپاه استان در زمینه کاهش و جلوگیری از آسیب های اجتماعی، اعتیاد، طلاق و تفرجگاه های تفریحی اقدامات بسیار زیادی انجام شده است.
وی عنوان کرد: در ۱۱ محله از شهر بیرجند طرح پیشگیری و درمان از اعتیاد را به صورت پایلوت آغاز کرده و تا کنون با اقداماتی که صورت گرفته است شاهد موفقیت های خوبی بوده ایم.
معاون فرهنگی اجتماعی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی گفت: در زمینه طلاق نیز با همکاری نهاد های مربوطه تا کنون در ۷ شهرستان خراسان جنوبی اقدامات مؤثری صورت گرفته است.
فرخنده اظهار کرد: یکی از اقدامات بسیار مفیدی که در سال جاری در معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه استان انجام شده تشکیل گروه هنری به نام ” شکوه ایستادگی” برای اجرای برنامه های هنری به مناسبت های مختلف در میادین اصلی مراکز ۳ شهرستان از استان است.
وی با اشاره به شعار سال ۹۷ و تلاش برای تحقق آن، بیان کرد: از جمله اقدام بسیار خوبی که در این راستا برنامه ریزی شده برپایی نمایشگاه لوازم التحریر ایرانی اسلامی در شهریور ماه است.
معاون فرهنگی اجتماعی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی گفت: در حوزه بصیرت افزایی نیز تا کنون در حوزه ها و سطوح مختلف مباحث مورد نیاز عنوان و اجرا شده است.
انتهای پیام/۱۲۷