در کمیته مراکز فرهنگی و امور یادمان دفاع مقدس استان مطرح شد

استفاده از ظرفیت هنرمندان استانی برای طراحی المان/تبدیل شدن یادمانهای شهدای گمنام به قطب فرهنگی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت:لازم است برای طراحی المان ها از ظرفیت هنرمندان استانی استفاده شود و هنرمندان استان نیز خودشان آمادگی طراحی،ساخت و مدیریت المان های با محتوا برای یادمانهای شهدای گمنام را دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،امروز اولین جلسه کمیته مراکز فرهنگی و امور یادمان دفاع مقدس استان در محل دفتر معاونت عمرانی استانداری با حضور جمعی از مسئولان استانی برگزارشد.
علی ناصری فرماندار شهرستان بیرجند در این جلسه اظهار کرد:زمانیکه مکانی برای تدفین شهدای گمنام درنظر گرفته می‌شود هیئت امنای مکان تعهد نامه ای برای ساخت ساز المان و یادمان در مکان تدفین شهید گمنام امضا می‌کنند.
وی با اشاره به مکان تدفین شهدای گمنام در سه بوستان شهدای گمنام پاسداران،پرفسور معتمد نژاد و بوستانی در روستای حاجی آباد بیان کرد:شهرداری متولی ساخت المان و یادمان برای این مکان ها است.
فرماندار بیرجند عنوان کرد: با توجه به اینکه برخی از مکان های تدفین شهدای گمنام در ادارات یا مکان های نظامی است مردم به راحتی امکان زیارت نداشته و تنها مکانهایی که در دسترس مردم است همین بوستان ها است اگر تدبیری برای نصب تابلو و معرفی این مکانها در سطح شهر شود بسیار خوب است وافرادی که به عنوان میهمان وارد مرکز استان می‌شوند نیز از وجود شهید گمنام در شهر مطلع می‌شوند.
ناصری گفت:لازم است مراکز فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی معرفی و فعالیت داشته باشند.
عدم هماهنگی المانها با فرهنگ بومی
حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد:گاهی اوقات یادمانهایی برای شهدای گمنام ساخته می‌شود که هیچ ارتباطی با فرهنگ بومی و خودی ندارد و علاوه بر این فقط از نظر ظاهری زیبا است اما هیچ محتوایی را به بیننده القا نمی‌کند.
وی عنوان کرد:اگر ساخت المان های به افراد متخصص سپرده شود که سازه با محتوایی ساخته شود قطعا بهتر است؛میراث فرهنگی برای هر آنچه که ریشه در فرهنگ ما داشته باشد آماده همکاری است در غیر اینصورت همکاری نخواهد کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت:برای مسجد شکر در شهرستان طبس نامه ای به میراث فرهنگی نوشته و درخواست تبدیل شدن آن را به عنوان منطقه گردشگری را داشته ایم ضمن اینکه می‌توان این مسجد را به مجتمع بین راهی تبدیل کرد.
رمضانی با اشاره به موزه استکبار ستیزی در طبس گفت:کاش این موزه ابتدا طراحی و بعد راه اندازی می‌شد؛امکاناتی که در حال حاضر در آنجا وجود دارد پراکنده است و اطلاعات نرم افزاری به مخاطب نمی‌دهد ما نیز برای همکاری در این زمینه اعلام آمادگی می‌کنیم.
علی اصغرآسمانی مقدم مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت:اگر قرار است شهید گمنامی در روستا تدفین شود حتما قبل از در نظر گرفتن مکان با این اداره کل هماهنگ شود که زمین غصبی نبوده یا اینکه در طرح هادی روستا نباشد.
وی با اشاره به اینکه در اسفند ماه سال گذشته در این زمینه مشکلی به وجود آمد،بیان کرد:حتما بعد از این هماهنگی های لازم با اداره کل بنیاد مسکن استان صورت بگیرد ضمن اینکه وطیفه ما تهیه مکان برای تدفین شهدای گمنام است.
حجت الاسلام احمد رضایی مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: کاری که قرار است برای شهدا انجام شود باید یک کار ماندگار باشد.
تبدیل شدن یادمانهای شهدای گمنام به قطب فرهنگی
وی افزود:اگر اعتباراتی برای کار در نظر گرفته نشده است بر اساس اعتبارات موجود و به صورت مرحله ای اقدامات انجام شود؛یادمانهای شهدای گمنام می‌تواند به قطب فرهنگی تبدیل شود و لازم است که در کنار محل دفن شهدا امکانات دیگری در همه زمینه ها نیز در پروژه ها در نظر گرفته شود.
احمد محبی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد:با توجه به اینکه بوستان شهدای گمنام پاسدارن از قدیمی ترین مکان هایی است که میزبان شهدای گمنام است پیشنهاد می‌شود که هر هفته پنجشنبه ها صبح مدت زمان مشخصی کارمندان و مدیران ادارات برای زیارت این شهدا در محل بوستان حاضر شوند.
استفاده از ظرفیت هنرمندان استانی برای طراحی المان
وی عنوان کرد:لازم است برای طراحی المان ها از ظرفیت هنرمندان استانی استفاده شود و هنرمندان استان نیز خودشان آمادگی طراحی،ساخت و مدیریت المان های با محتوا برای یادمانهای شهدای گمنام را دارند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت:بر اساس شورای فرهنگی انقلاب اسلامی متولی طراحی،ساخت،حمل و جانمایی المان ها اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی،شهرداری،معاونت عمرانی استانداری،اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و سازمان تبلیغات اسلامی هستند و اگر برای ساخت المان همکاری و مشورت همه این ادارات با هم باشد قطعا المان با محتوا و متناسب با فرهنگ استان ساخته خواهد شد.
محمد ابراهیم شرکاء مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد:شرکت برق درآمد هزینه ای است.
وی افزود:لازم است مصوبه ای از سوی این کمیته برای تامین هزینه از سوی وزارت نیرو به ما داده شود که به وزرات ارسال کرده و از آنها درخواست اعتبار کنیم در صورت تأمین اعتبار مورد نظر آمادگی کمک برای هزینه ساخت و ساز المان یادمانهای شهدای گمنام را داریم.
انتهای پیام/۱۲۷/۲۴