جولان کرونا در عزا و عروسی‌؛

استقبال از کرونا در جشن‌های عروسی/ اهالی روستا قربانی بی‌توجهی مردم و بی‌تدبیری مسئولان

با توجه به این‌که در شرایط شیوع بیماری کرونا برگزاری هرگونه مراسم عزا، عروسی و تجمع ممنوع است اما برخی‌ها با بی‌توجهی اقدام به برگزاری جشن‌های عروسی در روستاها کرده و با این کار به استقبال کرونا و شاید مرگ می‌روند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با توجه به تشدید شیوع بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی و افزایش مبتلایان روزانه در استان از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک برای مردم جهت حضور در مکان‌های عمومی الزامی شده است. همچنین طبق دستور ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا برگزاری هرگونه مراسم عروسی، عزا و تجمعات ممنوع است.
علی‌رغم این‌که برگزاری هرگونه جلسات در شهرها و روستاها ممنوع است اما متأسفانه شاهد برگزاری جلسات عروسی و عزا در برخی از روستاهای استان هستیم.
ممنوعیت برگزاری مراسم در این شرایط برای حفظ سلامتی مردم است اما متأسفانه برخی از هم‌استانی‌ها به مسئله مهم سلامتی توجهی ندارند و حاضر هستند برای برگزاری جلسه عروسی یا عزا سلامت خود، خانواده و اهالی روستا را به خطر بیندازند.
هیچ تدبیری از سوی مسئولان نمی‌شود
یکی از اهالی روستای کبودان شهرستان زیرکوه به خبرنگار ما گفت: هفته گذشته، دو مراسم عروسی در روستا برگزار شد که دستورالعمل‌های بهداشتی در آن رعایت نشد و جمعیت زیادی نیز حضور داشتند.
وی با انتقاد از وضعیت موجود افزود: هیچ تدبیری از سوی مسئولان برای جلوگیری از برگزاری مراسم عروسی در روستاها نمی‌شود و برخی از مردم نیز به دستورهای بهداشتی بی‌توجه هستند.
وی خواستار برخورد جدی با برگزارکنندگان مراسم عروسی و عزا در روستاها شد و گفت: مردم برای حفظ جان خودشان هم موارد بهداشتی را رعایت و از برگزاری مراسم عروسی خودداری کنند.
برخی از مردم توجه نمی‌کنند
به مشابه این مراسم عروسی، در روستای بارنجگان نیز برگزار شد که با دعوت از یک خواننده از استانی دیگر، اوج شلوغی را در این مراسم شاهد بودیم.
یکی از اهالی شهر اسفندن نیز در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: هفته‌گذشته یکی از ساکنان این شهر فوت کرد که مراسم عزاداری با جمعیت زیاد و بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی برگزار کردند.
برگزاری جلسات عروسی و عزا ممنوع است
محمد دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بارها در جلسات خبری بر ممنوعیت برگزاری جلسات عروسی، عزا و هرگونه تجمعی در سطح استان، شهر و روستا تأکید و از مردم درخواست کرده است برای حفظ سلامتی خود و سایرین از برگزاری جلسات خودداری کنند.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم‌برگزاری هرگونه جلسه برای تمام استان در نظر گرفته شده و باید تمام مردم در شهر و روستاها رعایت کنند اما برخی از جوانانی که قصد آغاز زندگی مشترک را دارند اقدام به برگزاری مراسم عروسی در خارج شهر و در روستاها کرده م به نظر می‌رسد حاضر هستند سلامتی خود را از دست بدهند. شادی و خوشی‌هایی که احتمال دارد در پی آن ابتلای عزیزانشان به کرونا و خدای نکرده فوت خودشان، اعضای خانواده، فامیل و اهالی روستا یا منطقه را در پی داشته باشد.
طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر برگزاری مراسم عروسی در برخی از روستاهای استان شنیده شده که این‌گونه خبرها در این شرایط خطرناک و افزایش شمار مبتلایان به کرونا خوشایند نیست.
با متخلفان برخورد قضائی می‌شود
محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی نیز یکشنبه هفته‌جاری در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا از ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش و مراسم تجمعی خبر داد و گفت: کمیته نظارت باید از برگزاری این‌گونه مراسم ممانعت کند و موارد در مرتبه اول از طریق دانشگاه تذکر داده و موارد تخلف به وزارتخانه‌های مربوطه و ستاد ملی اعلام شود. در صورتی که به تذکرات توجه نشود و برگزاری مراسمات ادامه داشته باشد، برخورد قضایی از جمله برخوردهای پیش‌بینی شده برای خاطیان است.
شیرعلی یعقوب‌پور مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در شرایط شیوع بیماری کرونا برگزاری مراسم عزا، عروسی و هرگونه تجمعی در تمام استان، شهر و روستا ممنوع است.
وی افزود: اگر مراسم عروسی و عزا در روستا یا خارج شهر برگزار شود، باید مسئولان شبکه بهداشت و درمان منطقه مانع برگزاری جلسات و تجمعات شوند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بارها در جلسات بر ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم تأکید کرده است و چنان‌چه در روستا و شهر مراسمی برگزار شود و متولیان برگزاری مراسم از دانشگاه علوم پزشکی حرف شنوی نداشته باشند، با همکاری دادستان شهرستان با مسئولان برگزاری جلسات برخورد می‌شود.
یعقوب‌پور عنوان کرد: فقط برگزاری مراسم عقد با جمعیت کم، رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی می‌تواند انجام شود در غیر این صورت اگر نکات بهداشتی رعایت نشود و جمعیت زیاد باشد، به روحانیون که خطبه عقد را جاری می‌کنند نیز گفته شده در مراسم عقد حاضر نشوند.
وی خاطرنشان کرد: هم‌استانی‌ها هرگونه تخلفی را در مورد برگزاری جلسات، عدم‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند.
بنابراین گزارش؛ در شرایط شیوع بیماری کرونا و افزایش روزانه مبتلایان در استان باید همگی نکات بهداشتی را رعایت کرده و در صورت امکان از حضور در مکان‌های شلوغ و مراسمات خودداری کنیم. کادر درمان در این روزها از شدت ابتلایان به کرونا و فوت هم‌استانی‌ها ناراحت و خسته هستند. ما نیز با بی‌توجهی و برگزاری مراسم غیرضروری، بیش از این، آن‌ها را خسته و اذیت نکنیم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۹/ ۴