معاون برنامه ریزی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

استمهال ۱۳۹ میلیارد تومان از تسهیلات کشاورزان خراسان جنوبی

اکبری گفت: 139 میلیارد تومان از تسهیلات کشاورزان خراسان جنوبی طی سالهای 1396 تا پایان سال گذشته، استمهال شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد حسین اکبری معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری برنامه های هفته جهاد کشاورزی از استمهال ۱۳۹ میلیارد تومان از تسهیلات کشاورزان خراسان جنوبی خبر داد.
وی افزود: از سال ۱۳۹۶ تا پایان اسفندماه سال ۱۳۹۹ بر اساس بند «خ» ماده ۳۳ امهال و استمهال وام‌های سررسیده شده بخش کشاورزی، ۱۳۹ میلیارد تومان از جریمه دیرکرد و سود تسهیلات کشاورزان استمهال و پرداخت تسهیلات به مدت سه سال تمدید شده است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ بند «ز» تبصره دو قانون بودجه اعتبار به استان اختصاص یافت که برای تمامی کشاورزانی که از سال ۹۴ تا ۱۴۰۰ تسهیلات دریافت کرده‌اند برای جریمه دیرکرد پرداخت و یک سال اقساط کشاورزان نیز تمدید خواهد شد.
اکبری با بیان اینکه این طرح شامل تمامی فعالان بخش کشاورزی می‌شود، عنوان کرد: از محل تسهیلات کرونا نیز به واحدهایی که دچار آسیب و خسارت شده‌اند تاکنون ۷٫۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی خاطرنشان کرد: برآورد خسارت‌های خشکسالی نیز در استان انجام شده تا مشکلات کشاورزان به صورت عمده حل و فصل شود.
محمد ابراهیم ابراهیمی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این نشست از افزایش تامین نهاده یارانه دار از ۹ تن در پایان سال گذشته به ۱۶ تن در اردیبهشت سال جاری خبر داد و گفت: در بحث علوفه های خشبی که تامین آن بر عهده دامدار است با توجه به هماهنگی شرکت ها و تعاونی ها برنامه ریزی شد علوفه را تامین کنند.
وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن علوفه خشبی توسط تشکل ها تامین شد، افزود: عمده این علوفه به مصرف واحد‌های سنتی می رسد.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: خوشبختانه در بحث تامین علوفه همه از جمله بسیج سازندگی، بنیاد برکت، تشکل و تعاونی ها پای کار آمده و در حال حاضر کاه در انبارهای استان موجود است.
ابراهیمی از ابلاغ مجوز خرید دام سبک به صورت ترکیبی خبر داد و عنوان کرد: در راستای حمایت از دامداران به ازای هر کیلو دام زنده بره نر ۵۰ هزار تومان، بز ماده ۴۵ هزار تومان، میش ۳۲ هزار تومان و بزغاله ماده ۳۲ هزار تومان تعیین شده و به ازای هر کیلو دام زنده سه کیلو نهاده نیز توزیع می شود.
وی خاطرنشان کرد: برای کاهش اثرات خشکسالی مجوز خرید گوشت گوساله به ازای هر کیلو ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان را دریافت کرده ایم و به ازای هر کیلو گوشت سه هزار و ۸۰۰ گرم جو و ۳ هزارگرم ذرت یارانه ای به دامدار تحویل می شود.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: تامین نهاده های یارانه دار با بخش دولتی و علوفه های خشبی با تشکل ها است .
ابراهیمی گفت: در هر شهرستان یک اتحادیه دامداران فعال است که علوفه های خشبی را خریداری و توزیع می کنند ضمن اینکه در حال حاضر انبارهای اتحادیه در استان ذخیره سازی و تعاون روستایی نیز ذخیره سازی لازم را انجام داده است.
انتهای پیام/۱۲۷