کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با خاورستان:

استکبار جهانی حتی به غرب‌زده‌ها رحم نمی‌کند/ دنباله‌روی از سراب آمریکا نتیجه نرسیدن به “خودباوری” است

مزگی‌نژاد گفت: استکبار جهانی به غرب‌زده‌های داخلی و خارجی رحم نمی‌کند و به محض این‌که از طرف مقابل امتیاز بگیرد و به منافع خود برسد، بدعهدی کرده و طرف مقابل را از بین می‌برد.

مهدی مزگی‌نژاد کارشناس سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص بازخوانی بدعهدی‌های آمریکا پس از توافق با ایران و دیگر کشورها اظهار کرد: آمریکا، استکبار جهانی است و به واسطه این کبر و غرور، خود را از همه برتر می‌بیند.
وی افزود: امروز در صحنه سیاسی دنیا، آمریکایی‌ها با توجه به نوع منابعی که در زمینه‌های رسانه‌ای، سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی در اختیار دارند احساس‌ می‌کنند از دیگر ملت‌ها و دولت‌های دنیا برتر هستند؛ بنابراین در خودشان بزرگ‌بینی دارند و فکر می‌کنند باید دنیا را اداره کنند.
کارشناس سیاسی بیان کرد: آمریکا به واسطه کبر و غروری که دارد می‌گوید تمام دنیا باید هر حرفی که می‌زند، گوش دهد و همیشه باید حرف ما حرف اول دنیا باشد نه حرف دیگران چون خود را به قول خودشان آقای دنیا می‌دانند.
خوی استکباری آمریکا، عامل عدم‌پایبندی به معاهده‌ها
مزگی‌نژاد عنوان کرد: آمریکا به دلیل خوی استکباری که دارد حاضر نیست نظرات ملت‌ها را بپذیرد لذا بر این اساس اگر قرارداد و قطعنامه‌ای را در دنیا مصوب می‌کند که برایش خیلی منافع ندارد، حاضر به اجرای این معاهده‌ها علی‌رغم امضا، به دلیل این‌که منافع آنها به خطر می‌افتد نیستند و فقط یک کار سمبلیک را اجرا می‌کنند تا به دنیا بگویند ما اهل تفاهم و همراهی هستیم اما در عمل کار دیگری انجام می‌دهند.
وی اظهار کرد: آمریکا در هر قرارداد و توافقنامه‌ای که برایش منافع داشته باشد به آن عمل کرده و به منافع خودش می‌رسد اما اگر توافقی برایش منافع نداشته و قرار باشد طی توافق بخشی از منافع خود را به دیگران واگذار کند توافق‌نامه را در حد یک کاغذ می‌بیند و خیلی پایبند به اجرای توافق نیست.
کارشناس سیاسی بیان کرد: آمریکا با توجه به تسلطی که بر مسائل دنیا دارد از این تسلط استفاده می‌کند و قرارداد، معاهده‌نامه، توافقنامه یا هر چیزی که بین دو کشور قرار است اجرا شود را نقض می‌کند و آنجا که منافع خودشان است را اجرا می‌کند.
نرسیدن به “خودباوری” عامل دنبال‌کردن سراب آمریکا
مزگی نژاد در خصوص بدعهدی‌های مکرر آمریکا و لزوم عبرت گرفتن از سراب آمریکا، اظهار کرد: افراد، ذهن‌ها، دیدگاه‌ها و دانش آموختن‌ها متفاوت است؛ افرادی هستند که با توجه به شرایط و فضایی که در درون دارند احساس می‌کنند نمی‌توانند یعنی احساس خودباوری و قدرت حل کردن مسائل به دست خودشان را باور ندارند.
وی ادامه داد: دیدگاه این‌ها با توجه به تبلیغ‌هایی که در گذشته شده و گفته‌اند کشورهای دیگر به جز آمریکا جهان سومی هستند و قادر به حل مسائل خود نیستند و آمریکا باید مشکلات آنها را حل کند، است و متاسفانه این باور در آنها شکل گرفته و باور دارند که ما نمی‌توانیم.
کارشناس سیاسی بیان کرد: امام خمینی (ره) ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی توانستند ثابت کنند که ما می‌توانیم و نمونه بارز آن در پیرورزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مشهود است.
مزگی‌نژاد خاطرنشان کرد: چون باور “ما می‌توانیم” در برخی‌ها شکل نگرفته دیدگاهی با شرایط خاص خود را دارند. علاوه بر اینها عده دیگری نیز هستند که اطلاعات ضعیفی داشته و ادعا دارند چون نمی‌توانیم بنابراین باید دست به دامن قدرت‌های بزرگ شویم تا قدرت‌های بزرگ مشکل ما را حل کنند.
وی ادامه داد: گروه سومی نیز وجود دارند که اینها معاند هستند؛ می‌دانند انقلاب اسلامی توانایی دارد و تاکنون به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرده است اما چون معاند هستند و سر دشمنی با نظام جمهوری اسلامی دارند نمی‌خواهند بپذیرند که ما خودمان می‌توانیم با کنار گذاشتن قدرت‌های جهان روی پای خود بایستیم و کارکرد خودمان را در شرایط مختلف ادامه دهیم چراکه تفکرات آن‌ها مانند دشمنان است.
کارشناس سیاسی گفت: دسته سوم افرادی هستند که می‌خواهند با ضعیف نشان دادن توان داخل شرایط را برای ورود خارجی‌ها به کشور فراهم کنند که این با مبانی اصلی انقلاب اسلامی ایران در بحث خودکفایی و رسیدگی به امت مسلمان به دست مسلمان،سازگار نیست.
مزگی‌نژاد بیان کرد: دیدگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی بر “ما می‌توانیم” است و بر این اساس شرایط و مسائل خاص خود را دنبال می‌کند.
اعترافِ امضاکنندگان برجام به بدعهدی آمریکا
وی در مورد بدعهدی آمریکا در بحث برجام، عنوان کرد: گاهی اوقات برخی از افراد بدعهدی‌ها را به نفع خود تفسیر می‌کنند؛ بعضی از بدعهدی‌ها را به عنوان بدعهدی قبول ندارند و می‌گویند برخی از شرایط و مسائل باعث شده است که قدرت‌های جهانی این‌گونه تصمیم بگیرند؛ در واقع با توجه به دیدگاه‌هایی که در درون خود دارند بدعهدی‌های استکبار جهانی را به عنوان بدعهدی قبول ندارند.
کارشناس سیاسی اظهار کرد: این نوع دیدگاهی که علی‌رغم بدعهدی‌های استکبار جهانی هنوز هم می‌توان با آنها مذاکره کرد و به نتایجی رسید، دیدگاه شبه لیبرالیسم وابسته به قدرت‌های جهانی است.
مزگی‌نژاد افزود: امروز همان افرادی که رفتند برجام را امضا کردند به بدعهدی آمریکا معترف بوده و از عدم به نتیجه رسیدن با این کشور حرف می‌زنند.
لجاجت برخی افراد باعث واردآمدن هزینه‌های سنگین به کشور شد
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از مسئولان به قدری لجوج بودند که صحبت‌های مقام معظم رهبری را قبول نکردند و وارد میدان آزمایش شده و وقت زیادی از خود، مردم و کشور را گرفته و نظام را منتظر گذاشتند. از نظر اینها شاید برجام در نهایت یک سند باشد اما کشور ایران در این چند سال هزینه‌های بسیار زیادی پرداخت کرد تا برخی متوجه شوند دشمن قابل اعتماد نیست.
کارشناس سیاسی گفت: به افرادی که دیدگاه خوش‌بینی به استکبار دارند باید گفت دیدگاه خودشان را تغییر دهند تا بتوانند در مسیر درست کار خود را انجام دهند. تا زمانی‌که این گونه دیدگاه‌ها را داشته باشند احتمال دارد مجدد برای مذاکره تلاش‌های فراوانی انجام دهند.
مزگی‌نژاد در خصوص پابرجابودن مشکلات اقتصادی بعد از برجام و حتی شدیدشدن تورم علی‌رغم حُسن‌نیّت نشان‌دادن دولت‌های اصلاح‌طلب به سمت غرب، تصریح کرد: استکبار جهانی برای دولت، جریان، گروه یا حزب خاصی کار نمی‌کند؛ استکبار جهانی مخالف نظام جمهوری اسلامی است و برای آن‌ها مهم نیست که چه مجموعه و افرادی بخواهند کشور را اداره کند.
وی افزود: استکبار جهانی می‌خواهد نظام اسلامی را ریشه‌کن کند و از صحنه بردارد لذا برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کند. در این شرایط اگر گروه یا جریانی وارد صحنه شود که استکبار جهانی بتواند از آن‌ها امتیاز بگیرد، وارد کار شده و به بهانه گفت‌وگو و مذاکره امتیازات خودش را به دست می‌آورد.
کارشناس سیاسی عنوان کرد: اما اگر گروه و جناحی در کشور ایران وارد صحنه شود که استکبار جهانی نتواند از آن امتیاز بگیرد استکبار علیه آن گروه وارد صحنه شده و با دادن شعار، درگیری و اغتشاش ایجاد کرده و با ترور و … قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را دارد.
آمریکا بعد از امتیازگیری، دولت موافق خود را نیز به زمین می‌زند
مزگی نژاد خاطرنشان کرد: اگر در این شرایط یک گروهی واداده شود یا بخواهد امتیازی واگذار کند یا جریانی خواست خودش را باب میل استکبار کند، دشمن بیشتر از این گروه و جریان استفاده کرده و برای همکاری با آن‌ها شوق و ذوق داشته و با تعریف و بهادادن به گروه و جناح موافق خود به محض این‌که به امتیازات خود دست پیدا کرد، همان دولت را نیز به زمین می‌زند.
کارشناس سیاسی عنوان کرد: در این خصوص نمونه‌های بارز زیادی داریم؛ دولت مصدق، بازرگان، بنی صدر، رضا پهلوی و … دولت‌هایی هستند که فریفته استکبار شده و به دست همین استکبار نیز نابود شدند.
مزگی‌نژاد تصریح کرد: در همین دولت تدبیر و امید استکبار جهانی به حدی از این دولت تعریف و تمجید کرد که توانست برجام را به امضا برساند، غنی سازی اورانیوم را تضعیف کند، انرژی هسته‌ای را از کشور خارج کرد و در خیلی از مسائل در منطقه از ایران امتیاز گرفت، وقتی نوبت به امتیاز دادن آن‌ها شد نه‌تنها امتیازی ندادند بله در جاهایی که موفق به دریافت امتیاز نشدند اقدام به شعار دادن‌های بی‌پایه و اساس کردند.
استکبار جهانی حتی به غرب‌زده‌ها رحم نمی‌کند
وی با بیان این‌که تمام این اقدامات نشان از خوی استکباری آمریکا است، اظهار کرد: استکبار هیچ وقت در مقابل دولت‌ها کوتاه نمی‌آید اما اگر بداند می‌تواند از گروهی امتیاز بگیرد تمام تلاشش را کرده و وقتی به نتیجه دلخواه رسید همان گروه را از صحنه خارج می‌کند؛ این اقدامات را در دولت‌های خارج از کشور نیز می‌بینیم.
کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: حُسنی مبارک، قذافی، صدام و … افرادی بودند که برای استکبار کار کردند اما استکبار به محض امتیازگرفتن از این افراد، آن‌ها را نابود کرد.
مزگی‌نژاد تصریح کرد: هر فردی به خوی استکباری اعتماد کند، دشمن را نشناخته و فریب نیرنگ‌های دشمن را خورده است.
وی بیان کرد: استکبار جهانی به غرب‌زده‌های داخلی و خارجی رحم نمی‌کند و به محض این‌که از آن‌ها امتیاز گرفت، به هر نحوی آن‌ها را به زمین می‌زند.
کارشناس سیاسی گفت: امیدواریم افرادی که معتقد هستند باید به دامن آمریکا رفت، به خود بیایند و بیندیشند که چگونه باید عمل کنند. آغوش باز جمهوری اسلامی این‌ها را می‌پذیرد ان‌شاءالله بتوانیم انسجام درونی قویتری را سامان دهیم که هرگز دشمنان به اهداف مجرمانه و عنادگونه خودشان در جمهوری اسلامی نرسند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴