روحانی در نشست خبری با اردوغان:

اسلام هراسی توطئه‌ای صهیونیستی/آماده رایزنی بیشتر با ترکیه هستیم

رئیس جمهور کشور اسلام هراسی را توطئه ای صهیونیستی دانست و گفت:دو کشور می توانند با معرفی درست اسلام به جهان با اسلام هراسی مبارزه کرده و شرایط مناسب را برای ترویج اسلام واقعی فراهم کنند.

به گزارش خاورستان، حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان گفت: از آقای اردوغان رئیس جمهور محترم ترکیه، دولت و ملت ترکیه به خاطر میهمان نوازی ها و پذیرایی‌های گرمی که از هیات ایرانی به عمل آوردند، تشکر می کنم.
وی افزود: بخش اول سفرمان شرکت در جمع کنفرانس اسلامی بود که اهداف بسیار مهمی این همکاری اسلامی بین کشورها وجود دارد که اولین آن مسئله وحدت دنیای اسلام است و دومی احقاق حقوق ملت فلسطین و تلاش برای رفع ظلم و بیداد از طرف رژیم صهیونیستی نسبت به ملت مظلوم فلسطین. بنابراین ایران در کنار این سازمان تا زمانی که این دو هدف اساسی را دنبال می‌کند، باقی خواهد ماند.
روحانی ریاست ترکیه بر سازمان همکاری های اسلامی را تبریک گفت و تصریح کرد: امیدواریم در طول این دو سال همکاری های بسیار خوبی نسبت به جهان اسلام داشته باشیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه در مذاکرات امروز سه هدف مهم را جزء اولویت های این سازمان قرار دادیم، اظهار کرد: اولین این اولویت‌ها ارتقاء و معرفی نقش زنان مسلمان در جامعه اسلامی و معرفی جایگاه بلند بانوان در حقوق اسلام و در فرهنگ اسلامی به جهانیان است که متاسفانه اسلام در این زمینه مظلوم قرار گرفته و واقعیت حقوق زنان که مورد تاکید قرآن کریم و پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) است، به فراموشی سپرده شده است و گاهی در افکار عمومی جهان اسلام تحریف شده است.
وی مسئله مبارزه با افراطی‌گری، خشونت و تروریسم را دومین اولویت این سازمان نام برد و گفت: این موضوع نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده که برای هر دو کشور و جهان اسلام بسیار اهمیت دارد.
روحانی ادامه داد: همچنین وحدت میان جهان اسلام و تقریب میان مذاهب اسلامی به عنوان یکی دیگر از اولویت های این سازمان در دیدار دو جانبه مورد تاکید قرار گرفت و اینکه به جهانیان باید بگوییم هویت ما اسلام است، هویت ما نه شیعه بودن است و نه سنی بودن و نه مذاهب مختلف. هویت ما اسلامی بودن است آن هم اسلامی که با عطوفیت و رحمانیت همراه است و امیدوارم در دوران ریاست ترکیه در این سازمان بتوانیم این اهداف بلند و به ویژه این سه هدف را دنبال کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به تشکیل سومین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی که امروز تشکیل شد، گفت: مذاکراتی که با رئیس جمهور محترم برادر عزیزم آقای اردوغان داشتیم، تصمیم گرفتیم روابط دو کشور را در همه زمینه ها توسعه دهیم.
وی با بیان اینکه اقتصاد ایران و ترکیه مکمل یکدیگر هستند، توضیح داد: در این زمینه تاکنون قدم های خوبی برداشته شده، اما به خاطر شرایط تحریم و اقتصاد جهانی نتوانستیم گام های مورد نظرمان را برداریم.
روحانی ادامه داد: خوشبختانه این نشست در شرایط پسابرجام زمینه برای مشارکت و همکاری دو کشور آماده است و باید موانعی که برای سرعت این حرکت وجود دارد را برداریم و مسیر را تسهیل کنیم.
رئیس جمهور کشورمان روابط نزدیک تر بانک ها با یکدیگر را از اولویت های همکاری ایران و ترکیه نام برد و اظهار کرد: ما تصمیم گرفتیم روابط بانک ها را توسعه دهیم و بانک های ترکیه می توانند شعباتی در ایران داشته باشند و ما بتوانیم در این مسیر تجارت و همچنین فعالیت های اقتصادی میان دو کشور را تسهیل کنیم.
وی افزود: همچنین همکاری بورس های ایران و ترکیه می تواند تاثیرات مثبتی را در روابط اقتصادی میان دو کشور به وجود آورد. تسهیل عبور و مرور کامیون ها بر سر مرز و روابط دو گمرکی نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این دیدارها مورد تاکید قرار گرفت و قرار شد نماینده های تام الاختیار ایران و ترکیه (وزیر ارتباطات ایران و وزیر توسعه ترکیه) بتوانند موارد را پیش ببرند.
روحانی با اشاره به رایزنی های دو کشور در مورد مسائل منطقه گفت: منطقه ما با مشکلات زیادی مواجه است مردم یمن با کشتار بی رحمانه ای مواجه هستند، در سوریه ناامنی همچنان ادامه دارد، در عراق شرایط ثبات مطلوب را ندارد. البته در دیگر کشورها هم مانند افغانستان و پاکستان ثبات مطلوب وجود ندارد و ما باید به این کشورها برای ثبات و امنیت کمک کنیم.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در اصول هیچ اختلاف نظری با ترکیه نداریم، افزود: در اینکه مرزهای کشورها باید ثابت بماند هم عقیده هستیم. دو کشور تجزیه را در هیچ کشوری نمی پسندیم. ثبات این کشورها مورد تاکید همه ما است. با تروریست باید با هر شکل و هر نام مبارزه قاطع و جدی صورت بگیرد و اینکه سرنوشت هر کشوری در اختیار مردم آن کشور است و هیچ قدرت خارجی برای هیچ کشوری نمی تواند تصمیم گیری کند اتفاق نظر داشتیم، اما در عین حال برای اشتراک نظر و همچنین مبارزه با تروریسم و معرفی درست اسلام به جهان آماده رایزنی ها و گفتگوهای بیشتر هستیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه اسلام هراسی، توطئه صهیونیستی است، گفت: دو کشور می توانند با معرفی درست اسلام به جهان با اسلام هراسی مبارزه کرده و شرایط مناسب را برای ترویج اسلام واقعی فراهم کنند.
منبع:مهر