در پی وقوع بارش‌های رگباری و برف سنگین صورت گرفت

اسکان اضطراری ۱۲۴ مسافر در خراسان‌جنوبی/ نیروهای هلال احمر به ۳۸ حادثه‌دیده امدادرسانی کردند

میرجلیلی گفت: با توجه به بارش باران و برف و سیل، ۱۲۴ مسافر در راه مانده در پایگاه‌های امداد جاده‌ای هلال احمر، مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه این استان اسکان اضطراری داده شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در پی اخطاریه‌های هواشناسی و مدیریت بحران مبنی بر وقوع بارش‌های رگباری، برف سنگین و کاهش محسوس دما در استان از روز چهارشنبه تا پایان هفته، گروه‌های امدادی و خدمات‌رسان به حال آماده باش درآمدند.
ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به بارش باران و برف و سیل، ۱۲۴ مسافر در راه مانده در پایگاه‌های امداد جاده‌ای هلال احمر، مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه این استان اسکان اضطراری داده شدند.
وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تیم‌های امدادی استان به ۸۳ نفر گرفتار در سیلاب نیز امدادرسانی کردند و ۱۸ خودرو گرفتار در سیل رهاسازی شد.
وی بیان کرد: تاکنون حادثه‌خاصی در استان گزارش نشده است البته برخی معابر شهری به صورت موقت دچار آبگرفتگی شد که با حضور تیم‌های امدادی به موقع مشکل رفع شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: در پی ورود سامانه بارشی جدید به استان ۸۴ تیم امدادی و عملیاتی برای امدادرسانی به حوادث احتمالی تا فردا آماده‌باش کامل هستند.
وی از کاهش محسوس دما در روزهای آغازین هفته آینده خبر داد و از مردم خواست در مصرف حامل‌های انرژی به خصوص گاز و برق صرفه‌جویی داشته باشند تا خدمات‌رسانی به مردم استان به صورت مطلوب ادامه یابد و دچار مشکل نشویم.
محمدرحیم شهریاری مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: با توجه به شرایط جوی ۲۴ ساعت گذشته نیروهای امدادی و عملیاتی هلال احمر به ۳۸ نفر در ۱۰ مورد حادثه، امدادرسانی کردند.
وی افزود: پنج مورد از حوادث مربوط به سیل و آبگرفتگی، چهار مورد جاده‌ای و یک مورد برف و کولاک بوده است.
شهریاری با بیان اینکه در این مدت ۱۳ تیم امدادی و عملیاتی در قالب ۴۰ نفر به حادثه دیدگان امدادرسانی کردند گفت: حوادث جاده‌ای برگرفته از شرایط جوی و لغزندگی معابر بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تصریح کرد: از مجموع امدادرسانی‌ها ۲۰ نفر مربوط به سیل و آبگرفتگی، ۱۵ نفر جاده‌ای و ۲ نفر گرفتار در برف و کولاک بوده است.
وی با اشاره به گزارش هواشناسی مبنی بر بارش برف و باران در استان، از مردم خواست تا پایان فعالیت سامانه بارشی، از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.
شهریاری گفت: همچنین رانندگان در مسیر جاده‌ها با رعایت نکات راهنمایی و رانندگی و عمل به توصیه‌های پلیس و نیروهای راهداری از بروز حوادث دلخراش جلوگیری کنند.
علیرضا رضایی رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با اشاره به آخرین وضعیت جاده‌های خراسان‌جنوبی اظهار کرد: هم‌اکنون در گردنه کلات بین فردوس به گناباد ،گردنه سرایان کاخک ، گردنه سرچاه تازیان به سمت اسدیه و گردنه ثمن‌شاهی ریزش برف گزارش شده و تقریباً در تمامی محورهای استان ریزش بارندگی اعلام شده است.
وی افزود: سطح جاده‌های استان خراسان‌جنوبی به علت ریزش باران به شدت لغزنده شده است.
رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی تصریح کرد: همچنین محورهای روستایی بند امیرشاه به علت ریزش کوه، محور روستایی بند دره به علت شدت بارندگی و جاری شدن سیل در آبنما و محور روستایی علی آباد در شهرستان قاین مسدود است.
رضایی تأکید کرد: به رانندگان گرامی توصیه می‌شود در سطح جاده لغزنده از سرعت خود کاسته و با سرعت مطمئنه تردد کنند.
وی با بیان اینکه رعایت فاصله طولی با وسیله نقلیه جلویی مورد تأکید است، اضافه کرد: با توجه به اینکه در مناطق کوهستانی ریزش برف پیش‌بینی شده است لذا داشتن تجهیزات زمستانی الزامی است.
رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی عنوان کرد: رانندگان عزیز قبل از حرکت از سالم بودن سیستم برف‌پاک‌کن و بخاری وسیله نقلیه و همچنین سالم بودن لاستیک‌ها اطمینان حاصل کنند.
رضایی اضافه کرد: طرح زمستانی پلیس راه کماکان در مسیرهای برف‌گیر استان در حال اجرا است و رانندگان در صورت امداد خواهی با سامانه ۱۱۰ تماس گیرند تا بلافاصله جهت امداد رسانی اقدام شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲