در شورای آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی مطرح شد

اسکان ۱۵۸ هزار نفر در ستاد اسکان نوروزی/ تغییر شیوه انتخاب معلم نمونه/ برگزاری نمایشگاه معرفی مشاغل از ۶ اردیبهشت‌ماه

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: بررسی صلاحیت‌های کیفی و همچنین مرجعیت و مقبولیت معلم در جامعه به ادارات استانی و شهرستانی تفویض شده است تا هر شهرستان این بررسی را انجام دهد

به گزارش خبرنگار خاورستان، عباس لامعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی صبح امروز در شورای آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: در ستادهای اسکان نوروزی خراسان‌جنوبی، ۱۵۸ هزار نفر از فرهنگیان و غیرفرهنگیان اسکان داده شدند.
وی بابیان‌اینکه یکی دیگر از مصوبات جلسه قبل این شورا افزایش سهم تجهیزات آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش بوده است، افزود: در این زمینه نامه‌ای به فرمانداری‌ها و استانداری نوشته شده و این امر در حال انجام است.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی اظهار کرد: جشنواره خیرین مدرسه‌ساز دهم اردیبهشت‌ماه امسال در تهران برگزار می‌شود که در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شده است.
تغییر شیوه انتخاب معلم نمونه/ ۸۰ معلم انتخاب می شوند
علی‌اصغر موسوی‌کیا معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه گفت: بخش‌نامه بزرگداشت مقام معلم ۲۶ بهمن‌ماه سال گذشته به استان‌ها ابلاغ شده است و با گذشته تفاوت پیدا کرده است که براین اساس، بررسی صلاحیت‌های کیفی و همچنین مرجعیت و مقبولیت معلم در جامعه به ادارات استانی و شهرستانی تفویض شده است تا هر شهرستان این بررسی را انجام دهد.
وی افزود: ۸۰ معلم در سطح استان انتخاب می‌شوند که از این تعداد، ۶۰ معلم منطقه‌ای، سپس ۲۴ معلم و درنهایت یک معلم استانی به عنوان معلم نمونه انتخاب می‌شود که به همراه مدیرکل در مراسم انتخاب معلم کشوری حضور پیدا می‌کند.
معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۵۰ میلیون تومان از سوی استانداری برای تجلیل از مقام معلم اختصاص پیدا کرده است.
موسوی‌کیا گفت: در سال گذشته از ۴۰۰ معلم پیشکسوت در اردوگاه هدایت تجلیل شد که امسال نیز این مراسم را برگزار خواهیم کرد.
۳۲ هزار دانش‌آموز رشته در مسابقات قرآن و عترت شرکت کردند
سید علیرضا موسوی‌نژاد معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزی به صورت گسترده و فعال در سطح مدارس استان برگزار می‌شود که امسال ۳۲ هزار دانش‌آموز رشته در رشته‌های این مسابقات شرکت کردند که ۲۲ هزار نفر به مرحله شهرستانی و ۱۳۹۲ نفر به مرحله استانی راه پیدا می‌کنند.
وی افزود: ۳۰ میلیون تومان فقط هزینه جوایز این مسابقات می‌شود که طبق بررسی، ۱۷۰ میلیون تومان برای مسبقات قرآن و عترت می‌شود.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: در سال گذشته ۱۴۰۰ پایگاه اوقات فراغت در سطح استان داشتیم که ۱۴ هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار دادند.
برگزاری نمایشگاه معرفی مشاغل از ۶ اردیبهشت‌ماه
زهرا فرازی رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه بابیان‌اینکه نرخ بیکاری در سال گذشته ۱۰٫۸ درصد بود گفت: ۷۵ درصد قشر بیکار جامعه، افراد تحصیل‌کرده هستند و ۴٫۵ میلیون نفر دانشجو داریم که در آینده به جمع فارغ‌التحصیلان بیکار اضافه خواهند شد.
وی بابیان‌اینکه کتاب اطلس مشاغل بومی خراسان‌جنوبی در حال چاپ است افزود: این کتاب فرصت آشنایی دانش آموزان برای معرفی مشاغل را فراهم می‌کند.
رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی اظهار کرد: نمایشگاه معرفی مشاغل این امکان را به دانش‌آموزان می‌دهد تا با شغل‌های گوناگون در حین کار آشنا شوند.
فرازی خاطرنشان کرد: در سال گذشته نمایشگاه معرفی مشاغل علی‌رغم اینکه هیچ اعتباری نداشت، برگزار کردیم و حدود ۲ هزار دانش‌آموز از آن بازدید کردند.
وی گفت: نمایشگاه معرفی مشاغل در سال‌جاری از ۶ الی ۹ اردیبهشت‌ماه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی بیرجند برگزار می‌شود.
رئیس اداره مشاوره اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بابیان‌اینکه باید زمینه‌ای فراهم شود تا گرایش از سمت مشاغل دولتی به سمت خصوصی فراهم شود اظهار کرد: نوع مشاغل ظرفیت بسیار وسیعی است که می‌خواهیم در این نمایشگاه آن‌ها را معرفی کنیم.
انتهای پیام/۴